کد خبر: 24372

جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با تبریک های همراه با توصیه نمایندگان به رییس جمهور منتخب همراه بود.

یکصدوپنجمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز با حضور ۲۱۳ نماینده و به ریاست علی لاریجانی برگزار شد.

بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی درمورد لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات درمورد رد تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی درمورد لایحه انتقال موردی محکومان به حبس و سوال نادر قاضی پور، جواد جهانگیرزاده و عزیز اکبریان نمایندگان ارومیه و کرج و اشتهارد از وزیر صنعت امروز در دستور کار نمایندگان خانه ملت قرار داشت.

پیش از آغاز جلسه علنی، نمایندگان جلسه غیرعلنی را پیرامون رسیدگی به اولویت ها در پایان دولت دهم برگزار شد و بهارستان نشینان نیز بر تاکید بر مدنظر قراردادن اولویت ها در پیگیری مسایل مربوط به دولت دهم تأکید کردند.

***لاریجانی: روحانی از افراد توانمند و با تجربه درکابینه استفاده کند/ توصیه های مجلس به دولت یازدهم***

در ابتدای جلسه علی لاریجانی رئیس مجلس در سخنانی در نطق پیش از دستور ضمن تشکر از ملت ایران به دلیل حضور در انتخابات ۲۴ خرداد و تمام دست اندر کاران برگزاری انتخابات و همچنین به رئیس جمهور منتخب حجت الاسلام حسن روحانی موارد و نکاتی را به دولت آینده گوشزد کرد.

در ادامه نمایندگان به بررسی لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز پرداخته و بندهایی را اصلاح کردند.

ماده یک لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر اساس تصمیم نمایندگان به شرح زیر اصلاح شد:

ارزش کالای قاچاق ورودی: عبارت از ارزش سیف کالا (قیمت خرید کالا در مبدا به اضافه هزینه بیمه و حمل و نقل) ، به اضافه حقوق ورودی زمان کشف و سایر هزینه هایی که به آن کالا تا محل کشف تعلق می گیرد که بر اساس بالاترین نرخ ارز اعلامی توسط بانک مرکزی در زمان کشف محاسبه می گردد.

ارزش کالای قاچاق خروجی: عبارت است از قیمت آزاد کالا در نزدیک ترین بازار داخلی عمده فروشی محل کشف به اضافه هزینه حمل و نقل و هزینه هایی مانند عوارض ویژه صادراتی و کلیه یارانه هایی که به آن کالا تعلق می گیرد.

همچنین بر اساس تبصره این بند فهرست و ارزش کالاهای قاچاق خروجی مربوط به فرآورده های نفتی و محصولات پتروشیمی حسب مورد متناسب با بالاترین قیمت خرید کالا در بازارهای هدف و یا براساس بالاترین نرخ ارز رسمی کشور و سایر عوامل موثر توسط وزارت نفت و ستاد اعلام می شود.

بهای ارز: بالاترین نرخ اعلامی ارز که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در زمان کشف اعلام می گردد.

ذ - شناسه کالا: شناسه ای چند رقمی است که مبتنی بر یک نظام جامع طبقه بندی کالا ایجاد شده و مشخصات ماهوی هر قلم کالا احصاء و در یک سامانه ثبت می شود و به صورت رمزینه (بارکد) و یا نظائر آن بر روی کالا نصب یا درج می گردد.

ر - شناسه رهگیری: شناسه ای است چند رقمی که مبتنی بر شناسه کالا به منظور منحصر به فرد نمودن هر واحد کالا به کلیه کالاهای دارای دسته بندی یا ابعاد مشخص اختصاص می یابد. ماهیت، مالکیت و موقعیت کالا در هر نقطه از زنجیره تامین مبتنی بر این شناسه قابل استعلام و رهگیری است و در قالب یک رمزینه بر روی کالاهای مزبور نصب یا درج می گردد.

ص - دستگاه کاشف: دستگاه اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری است که به موجب این قانون و سایر قوانین و مقررات، وظیفه مبارزه با قاچاق کالا و ارز و کشف آن را برعهده دارد.

ض - دستگاه مامور وصول درآمدهای دولت: هر یک از دستگاه های اجرایی که به موجب قوانین یا شرح قوانین موظف موظف به وصول درآمدهای دولت است.

به گزارش تسنیم، همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی ماده ۲ این لایحه را به شرح زیر اصلاح کردند:

ب - اضافه کردن کالا به محموله عبوری (ترانزیتی) خارجی و تعویض یا کاهش محموله های عبوری (ترانزیتی) در داخل کشور

ر - هرگونه اقدام به خارج کردن کالا به خارج از کشور برخلاف تشریفات قانونی به شرط احراز در مراجع ذیصلاح با استناد به قرائن و امارات موجود

در جریان بررسی اصلاحات شورای نگهبان به لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز جوادجهانگیرزاده نماینده ارومیه در تذکر آیین نامه ای با استناد به ماده ۱۴۵ آیین نامه داخلی مجلس، گفت: اگر بنا است کمیسیون اقتصادی مجلس جابجایی هایی در لایحه بوجود آورد قاعدتا باید بر اساس نظر شورای نگهبان این لایحه توسط قوه قضائیه تنظیم می شد اما ما اصلاحاتی را می بینیم که اصلا قضایی نیست.

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر جهانگیرزاده گفت: شورای نگهبان به اصل لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایراد گرفته بود و می گفت این لایحه ماهیت قضایی دارد و باید توسط قوه قضائیه به مجلس ارائه می شد، لذا قوه قضائیه راجع به همه بندها نظر داده است و معتقد است مبدا لایحه باید قوه قضائیه می بود.

***براساس مصوبه مجلس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل می شود***

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نمایندگان در ادامه بررسی اصلاحات شورای نگهبان ماده ۳ این لایحه را به شرح زیر اصلاح کردند:

به منظور سیاست گذاری، برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت در حوزه امور اجرایی، پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز متشکل از وزیران دادگستری، اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، کشور، امور خارجه، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، نفت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا معاونان ذیربط آنان و دو نفر از نمایندگان عضو کمیسیون های اقتصادی و قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی به انتخاب مجلس و روسای سازمان های تعزیرات حکومتی، جمع آوری و فروش املاک تملیکی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، بازرسی کل کشور، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، روسای کل بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلامی ایران، روسای کل بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلامی ایران، رئیس موسسه ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران و معاون اجتماعی و پیشگیری قوه قضائیه و نماینده تام الاختیار رئیس قوه قضائیه با ریاست رئیس جمهور یا نماینده ویژه وی تشکیل می گردد.

تصمیمات این ستاد پس از امضای رئیس جمهور و یا نماینده ویژه وی با رعایت اصل ۱۲۷ قانون اساسی در موضوعات مرتبط با قاچاق کالا و ارز برای تمامی دستگاه های اجرایی لازم الاجرا است. سایر دستگاه های مرتبط با امر پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز از جمله قوه قضائیه، نیروهای نظامی و انتظامی، سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و دستگاه های عضو ستادوظیفه دارند در حدود اختیارات این ستاد همکاری لازم را با آن داشته باشند.

براساس تبصره اصلاحی این ماده، کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استانها به ریاست استاندار و زیر نظر ستاد و حسب مورد با اعضای متناظر ستاد تشکیل می شود.

***تذکر آئین نامه ای توکلی و پاسخ لاریجانی به وی***

همچنین احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس در تذکری آئین نامه ای اظهار داشت: برای نخستین بار است که شورای نگهبان به جای تعیین موارد ایرادی، یک جمله کلی گذاشته و کمیسیون بدون تدبیر برای این موضوع وارد مسائل قضایی شده است.

وی ادامه داد: این کار یک اقدام جدید است و برای آینده سنگ بنا می شود، چرا که کمیسیون اصلاحاتی را انجام داده و همچنین موادی را به این لایحه الحاق کرده که نمایندگان از آن خبر نداشتند و نمی توانستند پیشنهادات خود را مطرح کنند، بنابراین این کار با ماده ۲۰۰ و ۲۰۱ مغایرت دارد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و در پاسخ به این تذکر گفت: ایراد شورای نگهبان به این لایحه این بود که به دلیل داشتن ماهیت قضایی این لایحه قوه قضائیه باید نظر می داد، اما دولت این لایحه را نوشته و حالا شورای نگهبان گفته که نظر قوه قضائیه را اخذ کنید.

توکلی پس از پاسخ لاریجانی از وی خواست تا این لایحه را به کمیسیون برگرداند تا کمیسیون های تخصصی مانند کمیسیون قضایی نیز نظر دهند.

وی ادامه داد: کمیسیون فرعی اظهارنظر کرده و به نمایندگان نیز اطلاع نداده تا آنها فرصت بیان پیشنهادات داشته باشند.

لاریجانی نیز در این بخش از سخنان خود گفت: این ایرادات درست است و شورای نگهبان از اول باید می گفت که لایحه باید از قوه قضائیه می آمد، اما چون گفته نظر قوه قضائیه اخذ شود، دوستان این کار را کردند.

***راه اندازی سامانه های هوشمند جدید جهت نظارت بر فرآیند واردات، صادرات و مبادله کالا و ارز***

در جریان بررسی ماده ۳ این لایحه، محمد دهقان نماینده مردم طرقبه در اخطاری با استناد به اصل ۳۶ قانون اساسی، اظهار داشت: دولت الزامات قانون را در این ماده مشخص می کند، در حالی که خود جرم مشخص نیست و چون جرم تعریف نشده است، این موضوع خلاف قانون است.

علی لاریجانی نیز این اخطار را وارد دانست و گفت: در پاراگراف دوم این ماده آمده است که کسانی که مقررات را رعایت نکنند به محرومیت از اشتغال محکوم می شوند، بنابراین مجازات قید شده، اما جرم مشخص نیست.

بهارستان نشینان بر همین اساس با ۱۴۱ رای موافق، ۱۱ رای مخالف و ۱۷ رای ممتنع از مجموع ۲۳۴ نماینده حاضر در صحن علنی این اخطار را وارد دانستند. در ادامه بهارستان نشینان ماده ای تحت عنوان ماده ۳ مکرر ۲ را به ابتدای فصل دوم لایحه مذکور الحاق کردند.

بر این اساس دولت مکلف شد به منظور پیشگیری از ارتکاب قاچاق و شناسایی نظام مند آن با پیشنهاد ستاد و پس از ابلاغ رئیس جمهور سامانه های الکترونیکی و هوشمند جدید مورد نیاز جهت نظارت بر فرآیند واردات، صادرات، حمل، نگهداری و مبادله کالا و ارز را ایجاد و راه اندازی نماید.

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلف به رعایت احکام این قانون مربوط به سامانه های راه اندازی شده می باشند و اشخاص حقیقی متخلف به محرومیت از اشتغال به حرفه خود تا یکسال و اشخاص حقوقی به ممنوعیت از فعالیت تجاری تا ۶ ماه محروم می شوند.

تبصره ۱- هرگونه دسترسی غیرمجاز به اطلاعات سامانه های راه اندازی شده به موجب این قانون و افشای اطلاعات آنها جرم است و مرتکب به مجازات بیش از ۶ ماه تا ۲ سال حبس محکوم می شود.

تبصره۲- وارد نمودن اطلاعات خلاف واقع یا ناقص یا با تاخیر در سامانه های موضوع این قانون جرم است و مرتکب به ۶ ماه تا ۲ سال انفصال موقت از خدمات دولتی و عمومی محکوم می شود.

تبصره ۳-ستاد موظف است از طریق وزارت اطلاعات و با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی (گمرک جمهوری اسلامی ایران) ، بانک مرکزی و سایر دستگاه های ذیربط به تهیه، اجرا و بهره برداری از سامانه شناسایی و مبارزه با کالای قاچاق اقدام نماید.

تبصره ۴- کلیه مراکز مرتبط با تجارت داخلی و خارجی کشور، موظف به ارائه و تبادل اطلاعات از طریق این سامانه می باشد.

***معاونت اجتماعی قوه قضائیه مسئول کارگروه پیشگیری از قاچاق کالا و ارز شد***

همچنین بهارستان نشینان به منظور تامین نظر شورای نگهبان، یک ماده به عنوان ماده ۳ مکرر ۱ به انتهای فصل اول لایحه مذکور الحاق کردند.

وکلای ملت این الحاق رابا ۱۵۰ رای موافق، ۴ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رساندند.

بر اساس این مصوبه مجلس مقرر شد به منظور هماهنگی و نظارت بر اجرای وظایف مندرج در این فصل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز می تواند حسب مورد کارگروه های کارشناسی از قبلی کارگروه پیشگیری از قاچاق کالا و ارز متشکل از نمایندگان دستگا های عضو ستاد تشکیل دهد.

تبصره ۱- معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه مسئولیت کارگروه پیشگیری از قاچاق کالا و ارز را بر عهده دارد.

تبصره ۲- کلیه پیشنهادات و تصمیمات این کارگروه ها پس از تصویب ستاد با رعایت مقررات این ماده لازم الاجراء است.

***ارجاع لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز مجددا به کمیسیون اقتصادی***

در ادامه تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایرادهایی را به نحوه برگزاری آن در مجلس وارد دانستند.

جواد جهانگیرزاده گفت: مواردی که کمیسیون اقتصادی در اصلاحیه خود آورده است، خارج از چارچوب آیین نامه داخلی مجلس است و همانگونه که رئیس مجلس تاکید کرد شورای نگهبان اعلام کرده که ماهیت لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز قضایی است و باید نظر قوه قضائیه اخذ شود.

وی افزود: در برخی پیشنهادهای کمیسیون اقتصادی شاهدیم که این پیشنهادها ماهیت قضایی ندارد و کمیسیون حق دخالت و تجدیدنظر در آنها را نداشته است. بلکه به صورت غیرقانونی و خلاف آیین نامه در آن دست برده است و لذا این موارد جزو جاهایی است که باید مراعا بماند و نقطه نظرات آیین نامه ای در آن لحاظ شود.

همچنین نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه نیز طی تذکری اظهار داشت: اعضای کمیسیون اقتصادی بدون اجازه کمیسیون قضایی در امور قضایی دست برده اند و سوال ما این است که کمیسیون اقتصادی بر چه مبنایی بندها را عوض کرده است؟

در ادامه محمد دهقان عضو هیات رئیسه مجلس نیز در تذکر آیین نامه ای با استناد به مواد ۱۳۵،۱۳۶ و ۱۳۷ آیین نامه داخلی مجلس، گفت: شورای نگهبان در ایرادات خود نسبت به لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید داشته که باید قوه قضائیه در این لایحه مشارکت می کرده و یا حتی این لایحه توسط قوه قضائیه تقدیم می شده اما شاهدیم نه لایحه توسط قوه قضائیه تقدیم شده و حتی کمیسیون قضایی در تهیه این لایحه مشارکت نکرده است.

وی افزود: بندهای که امروز در مجلس بررسی می شود به رویت نمایندگان نرسیده و حتی کمیسیون قضایی این لایحه را بررسی نکرده است. اگر قوه قضائیه نظری درباره این لایحه داشته باید به صورت کتبی نوشته و بعد به رویت نمایندگان می رسید.

عضو هیئت رئیسه مجلس تاکید کرد: معتقدم این نحوه اصلاح لایحه با سبک و سیاق و استحکام قانون گذاری تطبیق ندارد. البته آقای لاریجانی اشکالات را پذیرفت، اما ترتیب اثر نداد. ما در مجلس مسئول قانونگذاری هستیم.

همچنین نماینده کمیسیون اقتصادی در پاسخ به تذکر نمایندگان گفت: این لایحه در مجلس هشتم به کمیسیون قضایی ارجاع شده بود و رئیس قوه قضائیه و نمایندگان تام الاختیار او درباره لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز نظر داده اند.

بعد از تذکرات تعدادی از نمایندگان محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس در پاسخ به تذکر این نمایندگان، گفت: با توجه به مجموعه تذکرات و اخطاری که همکاران داشتند و ریاست مجلس مفاد آن را قبول کردند، بنده به استناد تبصره ۲ ماده ۱۵۵ که در خصوص ارجاع طرح یا لوایح از جلسه علنی به کمیسیون ها است پیشنهاد می کنم که اصلاحات کمیسیون اقتصادی را مجددا به این کمیسیون ارجاع دهیم و آنها با توجه به تذکرات نمایندگان لایحه را مجددا اصلاح کنند.

در پایان نمایندگان با تصویب پیشنهاد ابوترابی، لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به کمیسیون اقتصادی ارجاع دادند.

***اسامی ناطقان میان دستور***

در ادامه جلسه حسین سبحانی نیا عضو هیئت رئیسه مجلس اسامی ناطقان میان دستور را قرائت کرد. براین اساس حسین نجابت نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر، حسین آذین نماینده رفسنجان و انار، روح الله بیگی نماینده شاهین دژ و تکاب، غلامعلی حدادعادل نماینده مردم تهران به جای شهروز افخمی نماینده ملکشاه و عباس فلاحی باباجان نماینده اهر و هریس سخنرانی کردند.

***نجابت: پیروزی در انتخابات با کمترین اکثریت ممکن مظلومیت نظام در فتنه ۸۸ را اثبات کرد**

حسین نجابت نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور اظهار داشت: همان گونه که رئیس مجلس گفتند، اعلام می کنیم که نمایندگان آمادگی کامل دارند جهت تحقق وعده های داده شده و تضمین شاخص های پیشرفت و عدالت در کشور، تعاملی سازنده با دولت آینده داشته باشند.

وی با اشاره به نکاتی در خصوص انتخابات ۲۴ خرداد گفت: فراست خدادادی رهبر معظم انقلاب در زمینه سازی خلق این حماسه تاریخ ساز و تذکر هوشمندانه وی در صیانت از آرای مردم به گونه ای جلوه کرد که اعلام پیروزمند انتخابات با کمترین اکثریت آرای ممکن از طریق مجریان و ناظران، یاوه گویی ها و ترفندهای چندین ساله دشمنان را نقش بر آب کرد و مظلومیت نظام در فتنه ۸۸ را به نمایش گذاشت.

***آذین: روحانی در انتخاب کارگزاران دنبال ژنرال های متعهد و ولایی باشد نه سربازان مطیع***

حسین آذین نماینده رفسنجان و انار در نطق خود با اشاره به شرکت گسترده مردم در انتخابات، گفت: این مشارکت رای تایید دوباره به نظام اسلامی بود و این اقدام دشمنان را یک بار دیگر مایوس کرد.

وی خطاب به حسن روحانی اظهار داشت: آقای روحانی خواهش می کنم در انتخاب کارگزاران دنبال ژنرال های متعهد و ولایی باشید نه سربازان مطیع چرا که کشور با مشکلات بزرگی مواجه است و کارهای بزرگی برای حل آن باید انجام شود.

***بیگی: ملت ایران با حضور به موقع خود تمامی نقشه های دشمنان را نقش بر آب خواهند کرد***

روح الله بیگی نماینده شاهین دژ و تکاب در نطق میان دستور اظهار داشت: حماسه سیاسی ایران اسلامی نشان داد که با وجود جوسازی های دشمنان و استکبار جهانی، ملت همیشه در صحنه در حفظ نظام و کشور از هیچ کوششی دریغ نکرده و نخواهند کرد و با حضور به موقع خود تمامی نقشه ها، توطئه ها و دسیسه های دشمنان را نقش بر آب خواهند کرد.

وی ادامه داد: انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا نمایانگر آن بود که همه در اصول و مبانی و منافع ملی مشترک هستند و تفاوت تنها در سلیقه های آنها است که اختلاف سلیقه ها هم به پاس حماسه حضور و با هدایتگری ها و رهنمودهای حکیمانه رهبر معظم انقلاب و با تدبیر و مدیریت کارآمد و مدبرانه رئیس جمهور مقتدر و مدبر حسن روحانی و تعامل و همراهی مجلس و سایر نهادها و گروه ها در جهت برون رفت از مشکلات کشور و حرکت به سمت پیشرفت و توسعه و عدالت حقیقی و واقعی، هم جهت و هم افزا خواهد شد.

***حداد: زمستان فتنه ۸۸ گذشت و روسیاهی به زغال ماند***

غلامعلی حدادعادل نماینده مردم تهران در نطق پیش از دستور خود در سخنانی، گفت: خداوند متعال را شکر می کنم که چنین توفیقی نصیب ملت ایران کرد که پیروز میدان انتخابات شدند.

وی ادامه داد: همچنین در این زمینه باید به حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به دلیل اینکه توانست اعتماد ملت را با موفقیت جلب کند تبریک می گویم.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: انتخابات ایران نشان داد که ملت ایران ملتی با فرهنگ و با فضیلت است و همچنین دارای هوشمندی و بصیرت اجتماعی و سیاسی است. امنیت انتخابات نشان داد که دموکراسی در کشور وجود دارد و این انتخابات معرف مردم سالاری دینی است که سرمایه ای است که امام (ره) برای ما به یادگار گذاشته است.

***فلاحی: نواختن شیپورجشن پایان سازندگی در اهروهریس یعنی وارد شدن بدترین خسارت به مردم***

عباس فلاحی باباجان نماینده اهر و هریس در نطق میان دستور خود با اشاره به مشکلات مناطق زلزله زده گفت: نظام جمهوری اسلامی در مناطق زلزله زده اهر و هریس گام های ارزشمندی را برداشته است اما اگر این توازن در نوسازی مساکن روستایی به حق رعایت می شد، هرگز شاهد این خسارت عظیم نبودیم.

وی گفت: سازندگی در اهر و هریس به نقطه ای رسیده است که اگر شیپور جشن پایان آن نواخته شود، بدترین خسارت به مردم منطقه وارد خواهد شد لذا من از مسئولان خواستار رسیدگی ویژه به این مناطق هستم.

***بررسی طرح تمدید مهلت جذب اعتبارات پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای قانون بودجه ۹۲***

در ادامه نمایندگان دو فوریت طرح تمدید مهلت جذب اعتبارات پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای قانون بودجه سال ۱۳۹۱ کل کشور را مورد بررسی قرار دادند.

حسینعلی حاجی نماینده مردم شاهین شهر به عنوان یکی از طراحان طرح مذکور اظهار داشت: زمان طبیعی ارسال بودجه سالیانه ۱۵ آذرماه هر سال است و بررسی بودجه باید به صورتی انجام شود که از ابتدای سال بعد قابلیت اجرایی داشته باشد اما دولت بودجه ۹۲ را ۳ ماه دیرتر از زمان مقرر به مجلس آورد و عملا بررسی بودجه در مجلس نیز دیرتر از موعد مقرر انجام شد البته چند سال است که این موضوع تکرار می شود و ما در بودجه سال ۹۱ نیز این مشکل را داشتیم.

این نماینده مجلس همچنین گفت: عدم ارائه به موقع بودجه برای نحوه هزینه کرد اعتبارات مشکلاتی بوجود می آورد که ما پیشنهاد کردیم مهلت پرداخت هزینه کرد اعتبارات عمرانی ۲ ماه دیگر تمدید شود.

حاجی ادامه داد: در اواخر اسفند سال ۹۱ حدود ۸ هزار میلیارد تومان از اعتبارات عمرانی سال ۹۱ به پروژه های عمرانی تخصیص یافت و بنابراین پولی که اسفندماه برای هزینه کرد پرداخت می شود باید زمان کافی برای تخصیص را داشته باشد بنابراین ما این طرح را ارائه دادیم تا مهلت هزینه کرد اعتبارات عمرانی تا آخر شهریور سالجاری تمدید شود چرا که این تمدید کمکی شهرستانها و شهرهای کوچک است تا بتوانند اعتبارات خود را دریافت کنند.

***اسفنانی: در نظرگرفتن زمانی برای تخصیص اعتبارات عمرانی***

در ادامه محمدعلی اسفنانی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایییی مجلس به عنوان مخالف ۲ فوریت طرح مذکور اظهار داشت: ارائه ۲ فوریت هیچ دلیلی ندارد و با این کار نظام برنامه ریزی کشور مختل می شود البته در گذشته نیز پولی تخفیف نیافته که بخواهیم برای جذب آن زمانی را تمدید کنیم.

همچنین محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان نیز در موافقت با ۲ فوریت طرح مذکور گفت: ما در مقابل کار انجام شده از سوی دولت قرار گرفتیم و با تاخیر دولت در ارائه بودجه طی ۲ سال گذشته شاهد بروز مشکلاتی بودیم.

وی ادامه داد: هدف از بودجه تخصیص اعتبارات است بنابراین باید زمانی در نظر گرفته شود تا بتوانیم اعتبارات را تخصیص دهیم بنابراین اگر این مدت زمان تمدید نشود در تخصیص اعتبارات عمرانی دچار مشکل خواهیم شد.

***قاضی پور: چند سال است که دولت بودجه را دیر می دهد***

در ادامه همچنین نادر قاضی پور در مخالفت با ۲ فوریت طرح مذکور گفت: دولت چند سال است که بودجه را دیر می دهد و اعتبارات به موقع اختصاص نمی یابد بنابراین نباید مجلس برای جذب اعتبارات زمان دیگری را تمدید کند و باید درس عبرتی به دولت داده شود تا قبل از ۱۵ آذرماه هر سال لایحه بودجه را بدهد.

وی ادامه داد: اگر این مدت را تمدید کنیم بدعت می شود و دولت بعد نیز بودجه را دیر به مجلس تقدیم می کند همچنین زمان بودجه صنواتی یکساله است و اگر این طرح به تمدید برسد آنگاه زمان بودجه ۱/۵ ساله می شود لذا بهتر است دولت بفهمد که قانون فصل الخطاب است و باید به موقع و طبق قانون بودجه را ارائه دهد.

همچنین سید ناصر موسوی نژاد نماینده مردم دشتستان در مجلس نیز در موافقت با ۲ فوریت طرح مذکور گفت: ۲ فوریت به این دلیل است که این مسئله سریعا به سرانجام برسد چرا که ما در تخصیص اعتبارات عمرانی مشکل داریم و باید فرصتی ایجاد شود تا اعتبارات عمرانی اختصاص یابد.

وی ادامه داد: حالا به هر دلیلی دولت بودجه را دیر به مجلس داده است. آیا ما هم باید به دلیل تاخیر دولت به فکر مردم و عمران و آبادانی کشور نباشیم بنابراین ما سال گذشته مهلت جذب اعتبارات را تمدید کردیم و امسال بهتر است تمدید کنیم تا انشاءالله شاهد باشیم دولت جدید از این پس لایحه بودجه را به موقع بیاورد.

در خاتمه بهارستان نشینان ابتدا ۲ فوریت این طرح را بررسی کردند اما در نهایت با ۱۱۸ رای موافق، ۳۶ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع به تصویب نرساندند و پس از آن هیئت رئیسه یک فوریت آن را به رای گذاشت که باز هم وکلای ملت با ۱۰۳ رای موافق، ۳۴ رای مخالف و ۹ رای ممتنع با آن مخالفت کردند.

***قانع شدن ۳ نماینده از پاسخ های وزیر صنعت***

در ادامه سؤال سوال نادر قاضی پور، جواد جهانگیرزاده و عزیز اکبریان نمایندگان ارومیه و کرج و اشتهارد از وزیر صنعت در این خصوص که چرا شرکت دخانیات مصوبات برنامه پنجم را اجرا نکرده است و چرا با توجه به اینکه سهم تولید دخانیات در کشور باید ۵۰ درصد باشد ولی این سهم ۱۵ درصد است، بررسی شد.

علی عباسپور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در طرح سوال از وزیر صنعت، معدن و تجارت در سخنانی، گفت: ما در کمیسیون صنایع کارگروهی را تشکیل داده بودیم که در این کارگروه وزیر صنعت نیز حضور داشت.

وی ادامه داد: در این کارگروه مسائلی در خصوص علل شکوفا نشدن شرکت دخانیات ایران و همینطور عدم توجه به تولید داخلی در این محصول مسائلی مطرح شد که در این جلسه آقایان نادران، جهانگیرزاده، قاضی پور و اکبریان از توضیحات وزیر قانع نشدند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: بر اساس قانون پنجم توسعه می بایست توازنی در تولید و واردات محصولات صورت گیرد و با توجه به اینکه ما ظرفیت های عظیمی در استان های شمالی کشور جهت تولید توتون و تنباکو داریم، بنابراین باید در تولید این محصول در داخل اقدامات لازم انجام شده و حتی از سرمایه گذاری های خارجی نیز استفاده کنیم.

***اشتغال دائم و مستمر از جمله مزایای توجه به تولید توتون و تنباکو در کشور است***

نادر قاضی پور به نمایندگی از نمایندگان سوال کننده از غضنفری در سخنانی گفت: ما می خواهیم مصرف داخلی سیگار را به دلیل کشت برگ توتون که اشتغال مستمر دارد در کشور انجام دهیم. بنده معتقدم که داشت و برداشت توتون سبب اشتغال زایی در مشاغل مختلف به صورت غیرمستقیم می شود و ارزش پولی و مالی این صنعت نیز سود بسیاری نصیب تولید کنندگان می کند.

وی در ادامه تصریح کرد: گردش پولی و مالی این صنعت باعث می شود تا رونق اقتصادی کشور ارتقا یافته و افزایش یابد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس تصریح کرد: اشتغال دائم و مستمر از جمله مزایای توجه به تولید توتون و تنباکو در کشور است. اگر سیگار در ایران تولید شود دارای استاندارد بوده و نظارت دقیق بر بهداشت محصولات نیز صورت می گیرد.

قاضی پور در همین زمینه تصریح کرد: تولید داخل باعث می شود که قاچاقچیان نتوانند درآمدهای نامشروع کسب کنند.

وی خطاب به وزیر صنعت گفت: ما از شما می خواهیم که قانون برنامه پنجم توسعه را در جهت ارتقاء سطح تولید داخلی اجرا کنید. باید بر اساس این قانون توازن در تولید و واردات ایجاد شود.

همچنین مهدی غضنفری در پاسخ به سوال قاضی پور، گفت: ما در راستای ماده ۱۰۲ و تبصره ۳ قانون برنامه پنجم تلاش می کنیم که آنچه که در موضوع دخانیات است را از تولید داخلی استفاده کنیم. البته ما از برندهای خارجی استفاده می کنیم که قانون هم این اجازه را به ما داده است.

وی با اشاره به برخی اقدامات انجام شده در خصوص افزایش سطح تولید سیگار در کشور، گفت: افتتاح خط تولید در نقاط مختلف کشور و همینطور افزایش صددرصدی تولید سیگارت ملی از جمله اقدامات انجام شده در جهت افزایش تولید سیگار در کشور است.

***افزایش ۱۵ درصدی تولید سیگاردر ۳ ماهه سال ۹۱ نسبت به سال ۹۲***

غضنفری در ادامه سخنانش به برخی آمارهای موجود در زمینه تولید سیگار در کشور اشاره کرد و افزود: در ۳ ماهه سال ۹۱ نسبت به سال ۹۲ حدود ۱۵ درصد افزایش تولید سیگار در کشور را داشته ایم که ماه آینده نیز یک خط جدید با مشارکت کرواسی افتتاح می شود.

وی تاکید کرد: البته در مورد استانداردها و برندهای معتبر نیز در اولویت های شرکت دخانیات قرار داده شده است.

وزیر صنعت افزود: در سال ۹۲ برنامه ریزی کرده ایم که مصرف سیگار در داخل به ۷۰ درصد افزایش یابد که بتوانیم از تولید داخلی نیز تا میزان حدود ۶۵ درصد استفاده کنیم.

غضنفری افزود: ما از طریق فروش و استعمال دخانیات ۱۰۰ میلیارد تومان سود برای مشاغل مرتبط با آن کسب می کنیم که البته ۲ تا ۳ میلیارد تومان آن صرف درمان افراد می شود که این تجارت خوبی نیست.

وی در ادامه گفت: ما آمادگی داریم تا کارگروهی را مجددا برای بررسی این موضوع تشکیل داده و آن را پیگیری کنیم. البته باید یادآور شوم که شرکت دخانیات در سال ۹۲ یک شرکت دولتی نیست و ما فقط بخش حاکمیتی آن را برعهده داشته و بخش وظایفی آن به بخش خصوصی واگذار شده است.

در ادامه جلسه قاضی پور در پاسخ به اظهارات غضنفری گفت: گزارش شما ضد بهداشتی است. بنده معتقدم سیگارهای خارجی که به کشور وارد می شود بهداشتی نیست. اما سیگارهای داخلی بهداشتی است.

وی افزود: ما می خواهیم با تولید داخلی بازار سیگار در شمال عراق را متوقف کنیم. امروزه ما از ابتدای انقلاب سیگار خارجی بیشتری مصرف می کنیم که باید به این موضوع توجه شده و اقدامات لازم در جهت تولید سیگار در داخل کشور فراهم شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در ۸ ماهه سال ۹۱ ما ۴۰ درصد افزایش واردات سیگار خارجی داشتیم. ما می توانیم در طول برنامه ۵ ساله مصرف تولید داخلی را خودمان در داخل تولید کنیم.

***شاهد ورود سیگارهای غیر استاندارد و تاریخ گذشته به کشور هستیم***

قاضی پور تصریح کرد: ما امروز مشاهده می کنیم که سیگارهای غیر استاندارد و تاریخ گذشته وارد کشور می شوند که بیماری های مهلکی را دامنگیر نظام و کشور می کند. نباید بگذاریم تا گردش پولی و مالی این محصول در صرافی های کشورهای دیگر انجام شود.

وی در ادامه گفت: نباید در تولید سیگار به خارجی ها متکی باشیم. البته همه ما مخالف مصرف دخانیات به هر نوع آن هستیم اما متاسفانه مصرف داخلی هر روز بیشتر و به صورت قاچاق نیز سیگار وارد کشور می شود که باید برای آن فکری کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطر نشان کرد: بنده آمارهایی را که شما در زمینه افزایش تولید سیگار دادید را قبول ندارم و از شما می خواهم تا مدت باقی مانده از مسئولیت خود برای تولید ملی در همین دولت فکری بکنید و به ما قول بدهید تا این کار را انجام می دهید در این صورت بنده از پاسخ شما قانع خواهم شد.

مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال نمایندگان در خصوص میزان تولید و واردات سیگار به کشور گفت: بر اساس همان ماده قانونی که نمایندگان به آن اشاره کردند، به کاهش مصرف تولید سیگار در کشور استفاده شده است که بر اساس این قانون هدف این بوده که مصرف و تولید سیگار در کشور کاهش یابد.

وی ادامه داد: گزارش ها نشان می دهد که تولید سیگارهای مختلف به تدریج در داخل کشور نسبت به گذشته پیشی گرفته، اما امیدوارم که مصرف آن روز به روز کاهش یابد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در داخل کشور ۱۲ واحد تولید تنباکو، ۱۳ بنگاه سیگارت سازی مشغول فعالیت هستند که از جمله آنها می توان به بنگاه های گرگان، ارومیه، خوی و برخی نقاط دیگر اشاره کرد.

غضنفری تصریح کرد: البته شرکت دخانیات باید توزیع متناسبی در همه نقاط کشور از جمله آذربایجان غربی داشته باشد.

وی تاکید کرد: در زمان طرح این سوال شرکت دخانیات زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت بود، اما در حال حاضر این شرکت براساس طرح انتزاعی که در دولت تصویب شد، وظایف حاکمیتی اش از وزارت صنعت خارج شد.

وزیر صنعت در ادامه گفت: ۵۵ درصد سهام شرکت دخانیات به صورت تهاتری به شرکت بازنشستگی صنایع فولاد واگذار شده که این صندوق هم به وزارت کار واگذار شده است. ما عملا در وزارت صنعت وظایف حاکمیتی نداریم.

غضنفری اظهار داشت: در شرکت دخانیات تلاش های خوبی انجام شده که سهم تولید داخل را افزایش دهیم. البته مقدمات امضای قرارداد با دو شرکت معتبر داخلی در این شرکت انجام شده است.

***بخش زیادی از نیاز مصرف سیگار در کشور از طریق قاچاق تامین می شود***

وی در ادامه سخنانش به ارائه آماری از عملکرد این شرکت در سال های گذشته اشاره کرد و افزود: برآورد مصرف دخانیات در سال ۹۰،۶۳.۸ میلیارد نخ بوده که نسبت به سال ۹۱ به ۶۵ میلیارد نخ افزایش یافته است که بر همین اساس تولید داخلی در سال ۹۰،۳۶ میلیارد نخ بوده که در سال ۹۱ به ۴۰ میلیارد نخ افزایش یافته و پیش بینی می کنیم که در سال ۹۲ نیز به ۴۷ میلیارد نخ افزایش یابد. البته از طرفی نیز پیش بینی کرده ایم که میزان تولید در سال ۹۲ نسبت به سال ۹۱،۱۷ درصد افزایش داشته باشد.

وزیر صنعت گفت: متاسفانه بخش زیادی از نیاز مصرف سیگار در کشور از طریق قاچاق تامین می شود که علی رغم افزایش مصرف در داخل کشور ما افزایش مازاد را توانسته ایم از طریق تولید داخل تامین کنیم. البته بنده معتقدم که تلاش برای کاهش مصرف باید مقدم برافزایش تولید باشد.

گفتنی است در جریان سوال از وزیر صنعت، معدن و تجارت نمایندگان سوال کننده از توضیحات غضنفری قانع شدند.

***اعلام وصول یک طرح و لایحه و یک سؤال از وزیر صنعت***

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، حسین سبحانی نیا عضو هیئت رئیسه مجلس در صحن علنی اعلام وصول یک طرح و یک لایحه را اعلام کرد.

براین اساس طرح قانونی الزام دولت به عمل متقابل در مقابل کشورها و سازمان هایی که از فعالیت رسانه های ایرانی جلوگیری می کنند و لایحه کاهش ساعت کار زنان شاغل در اجرای ماده ۱۳۷ آئین نامه داخلی مجلس در صحن علنی اعلام وصول شد.

همچنین علیرضا منادی عضو هیئت رئیسه مجلس اعلام کرد که سؤال ملی علی محمد احمدی نماینده دهلران از وزیر صنعت در خصوص دلایل بی توجهی به مشکلات موجود در شهرک های صنعتی اعلام وصول شد.

***با خلق حماسه سیاسی فصل جدیدی برای ساختن کشور بر پایه عقلانیت فراهم شده است ***

۲۲۵ نماینده مجلس بیانیه ای را برای تقدیر از حضور حماسی ملت در انتخابات آماده کرده و به امضا رساندند و این متن در صحن علنی قرائت شد.

در خاتمه صادقی عضو هیئت رئیسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان را قرائت کرد و قرار شد که تذکرات شفاهی فردا انجام شود.

***پایان جلسه علنی امروز مجلس***

جلسه علنی امروز مجلس ساعت ۱۲: ۲۴ به ریاست حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد به اتمام رسید و مقرر شد که جلسه علنی مجلس فردا سه شنبه ۲۸ خرداد برگزار شود.