کد خبر: 24385

عماد افروغ معتقد است دولت آینده باید از دولت های گذشته درس عبرت بگیرد و ضمن بررسی نقاط ضعف و قوت دولت های گذشته، آنها را لحاظ کند.

عماد افروغ استاد دانشگاه و جامعه شناس به تحلیل چرایی حضور گسترده مردم در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پرداخت.

وی در بخش ابتدایی سخنان خود با اشاره به حضور گسترده مردم در انتخابات ریاست جمهوری گفت: قبل از انتخابات خلق « حماسه سیاسی» را قابل پیش بینی می دانستم.

وی تاکیدات رهبر معظم انقلاب را یکی از دلایل خلق حماسه سیاسی دانست و افزود: مردم همواره علیرغم تمام کم لطفی هایی که مسئولان نسبت به نیازهای واقعی آنها داشتند، نسبت به اصل نظام و رهبری التزام و اعتماد دارند.

این استاد دانشگاه آرایش طیفی کاندیداها را علت دیگری برای خلق « حماسه سیاسی» دانست و با ابراز تاسف نسبت به اینکه در انتخابات های گذشته حالت قطبی داشتیم، گفت: شرایط در این انتخابات به صورت طیفی بود؛ یعنی تمام سلایق مختلف سیاسی در این آرایش نماینده داشتند.

افروغ اضافه کرد: البته اواخر تبلیغات نامزدهای انتخابات یک اردوگاه فضا را قطبی کرد و جنبه طیفی اردوگاه خود را به هم ریخت اما وقتی یک طرف فضا را قطبی می کند عقل سیاسی اقتضا می کند، طرف مقابل هم فضا را قطبی کند اما این اقدام صورت نگرفت؛ حال چرا این کار را نکردند؟ نه اینکه می خواستند فضا طیف گونه باشد بلکه به دلیل مستی هایی بود که سراغ قدرت حاکم می آید.

وی با بیان اینکه معمولا جریان دارای قدرت دچار توهم هایی می شود، تصریح کرد: علیرغم تمام هشدارهایی که داده شد که وقتی یک طرف فضا را قطبی می کند بایستی طرف مقابل هم فضا قطبی کند، هرچند که این به صلاح کشور نیست اما آنها عطف به اینکه به صلاح کشور هست یا نه، عمل نکرده و به دلیل وزن کشی های بالایی که به خود می دادند در صحنه ماندند.

افروغ با یادآوری اینکه علیرغم تمام مسائل و قطبی شدگی ها، فضا طیفی تر شد و طیفی هم باقی ماند، خاطرنشان کرد: این مسائل کمک کرد که مردم به پای صندوق های رای بیایند و کاندیدای مورد نظر خود را انتخاب کنند.

افروغ، بیزاری مردم از رفتارهای دولت مستقر را سومین عامل برای حضور گسترده مردم در انتخابات دانست و در همین زمینه اظهار داشت: من از ابتدای انقلاب تاکنون به لحاظ اخلاقی دولتی را غیرقابل تحمل تر از دولت فعلی ندیدم و این دولت به رغم همه ناملایمات و مشکلاتی که تحمیل کرد به دلیل مصلحت مورد حمایت واقع شد اما تا کی می شد این دولت را تحمل کرد که معلوم نبود چه ماهیتی دارد.

این استاد دانشگاه یادآور شد: ابتدا دولت حرف هایی زد که همگان فریبش را خوردند اما یکی پس از دیگری پرده های این سناریو کنار رفت؛ از دولت دینی به دولت امام زمان، از دولت امام زمان به مکتب ایرانی، بعد به دولت لیبرال سپس سوسیالیسم و همواره در نوسان بود.

وی با بیان اینکه این رفتارها زیبنده انقلاب و خون شهداء نیست، تصریح کرد: متاسفانه این اتفاق ها افتاد و به نظر من بیش از آنکه مردم به شعارهای کاندیداهای دیگر « نه» بگویند به سیاست های دولت مستقر « نه» گفتند.

افروغ با بیان اینکه من اگر بخواهم به این دولت نمره دهم، کمترین نمره را خواهم داد، خاطرنشان کرد: این دولت به نام دین، اخلاق و فرهنگ به صحنه آمد اما کاری که نکرد توجه به اخلاق، فرهنگ و انقلاب بود؛ البته این تا حدودی به ریشه های ساختاری قدرت در ایران بازمی گردد که هم رابطه قدرت-ثروت دارد و هم رابطه قدرت-منزلت و توهمی را برای افراد ایجاد می کند.

وی از لزوم نظارت سخن گفت و با بیان اینکه مشکلی با اینکه چه کسی به قدرت می رسد، ندارم، اظهار داشت: نگرانیم از نقد و نظارت است و اگر بخواهم کسی را محاکمه کنم باید نخبگان، روشنفکران و به خصوص نهادهای دینی را محاکمه کنم؛ من حوزه علمیه را محاکمه می کنم که چرا نظارت و نقادی نمی کند.

افروغ اضافه کرد: حوزه نظریه پردازی که نمی کند، هیچ، چرا از ظرفیت ها برای نقادی استفاده نمی کند؟ اگر نظارت ها قوی بود چرا بایستی این اتفاق ها رخ دهد، در واقع حوزه باید به خود آید و جایگاه سنتی خود را شناخته و از آن بهره ببرد.

وی با بیان اینکه جایگاه روشنفکران غیرروحانی مانند جایگاه تاریخی روحانیون نیست، گفت: روحانیون از یک سبقه و عقبه تاریخی قابل قبولی برخوردارند و همین ذخیره مردمی بود که انقلاب پیروز شد و بسیج توده ها صورت گرفت.

این استاد دانشگاه با طرح این سوال که نمی دانم چرا حوزه ها متوجه جایگاه و نقش نظارتی خود نیستند، اظهار داشت: ما بعد از سال ها تجربه و حضور در جامعه ایران به این نتیجه رسیدیم که مشکلمان اصلا مشکل صاحبان قدرت نیست بلکه مشکل فقدان نظارت و نقادی است، به همین دلیل اگر نقادی و نظارت پررنگ شود هیچ کس نمی تواند خطا کند.

افروغ هدایت های مقام معظم رهبری و رهنمودهای ایشان را در خلق حماسه سیاسی مهم و اساسی توصیف کرد و گفت: ایشان به صراحت گفتند که من از کسی حمایت نکرده و برایم فرقی نمی کند و رای به هر نامزد رای به جمهوری اسلامی است و کسی از رای من اطلاعی ندارد؛ البته برای ایشان ملاک هایی ارجح است اما ایشان ویژگی ها را به صورت مفهومی بیان کردند و به صورت مستقیم و غیر مستقیم به هیچ مصداقی اشاره ای نداشتند.

وی با اشاره به یکی از آخرین بیانات رهبر معظم انقلاب گفت: مقام معظم رهبری گفتند اگر نظام اسلامی را قبول ندارید برای سرنوشت کشور رای دهید که این سخن یک حرف بسیار زیباست که بعدها باید به صورت تئوری بر روی آن کار شود که هم بیانگر وجهه قابل قبول مردم سالاری دینی است و هم توجه ویژه ای به مردم سالاری صرفنظر از وجهه دینی دارد.

نماینده مجلس هفتم در جمع بندی بخش ابتدایی سخنان خود گفت: آرایش طیفی کاندیداها، انزجار عقلانی مردم از سیاست های دولت مستقر و هدایت های مقام معظم رهبری که کاملا مسائل را به سمت خلق یک حماسه سیاسی بردند و التزام مردم به اصل انقلاب و مبانی جمهوری اسلامی و اعتمادشان به رهبری عوامل اصلی خلق حماسه سیاسی است.

افروغ در ادامه گفت وگویش با فارس با بیان اینکه در صف آرایی های سیاسی بایستی عقل سیاسی داشت، خاطرنشان کرد: وقتی طرف به اصطلاح مقابل و وقتی یک اردوگاه فضای خود را قطبی می کند و خود را از حالت طیفی خارج می کند، اردوگاه دیگر هم بایستی فضا را قطبی کرده و به وحدت و ائتلاف برسد اما شاهد بودیم حتی ائتلاف های مطرح شده نیم بند هم انجام نشد و برخی تعهد خود را شکستند.

وی اضافه کرد: امروز گفته می شود که حتی اگر آرای مابقی نامزدها هم جمع می شد به اندازه کاندیدای پیروز نبود اما به این صورت نیست زیرا زمانی که ائتلاف صورت گیرد، فضاسازی انجام شده و پس از آن موج ایجاد می شود و پس از ایجاد موج مردم امیدوار می شدند اما مردم حداقل این را فهمیدند که در بین خود اعضای آن اردوگاه نیز اختلاف است و حتی آنهایی که قرار بود ائتلاف کنند هم ائتلاف نکردند و با توجه به اینکه مردم حواس جمعی دارند متوجه شوند، حرف، حرف قدرت است و بحث خدمت نیست.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه عده ای سعی کردند در اردوگاه اختلاف ایجاد کنند، تصریح کرد: اگر عقل سیاسی حاکم بود آنها هم ائتلاف می کردند و آن ائتلاف موج ایجاد می کرد، اما به دلیل وجود تشتت آن موج ایجاد نشد و حتی با ایجاد آن تشتت هم کاندیدای منتخب خیلی بیشتر از ۵۰ درصد رای نیاورد، پس نمی توان از یک پیروزی قاطع و شکست قاطع سخن گفت اما می توان گفت یک جابجایی و انتقال قدرت نرم صورت گرفته و مردم کسی را انتخاب کردند که با اعتدال باشد.

نماینده سابق مجلس با بیان اینکه اعتدال به سمت درون این اردوگاه ها نمی رود و به سمت وسط آنها تمایل پیدا می کند، تصریح کرد: اعتدال به وسط دو اردوگاه می رود؛ می شد طیف اعتدال گرای اصولگرا به پیروزی برسد و یا اعتدال گرای متمایل به اصلاح طلب که باز هم فضا، فضای میانی است؛ این یک پیام دارد و اینکه مردم از افراط و تفریط بیزارند و از الگوهای رفتاری شناخته شده چپ و راست بیزارند و یک اعتدال را انتخاب کردند.

وی ادامه داد: مردم رادیکالیسم چپ و راست را نخواستند بلکه یک حالت میانه را انتخاب کردند که می توانست بیش از آنکه به سمت اصلاح طلبی برود به سمت اصولگرایی باشد. ولی به هر حال مشترکات اعتدال اصلاحات و اصولگرایان را نباید نادیده گرفت.

افروغ با بیان اینکه دولت هم بایستی به همین حد وسط ها توجه کند و اگر می خواهد دولت اعتدال باشد باید به دور از افراط و تفریط رفتار کند، تصریح کرد: این اعتدال باید خود را در اقتصاد، سیاست، فرهنگ، ورزش و بکارگیری نیروهای مختلف نشان دهد؛ اعتدال به واقعیت طیف گونه کشور ما نزدیک است و اگر این اتفاق بیفتد باید شاهد مشارکت های گسترده سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در کشور باشیم.

افروغ با بیان اینکه بایستی فضایی را ایجاد کنیم که کاندیدای پیروز در یک فضای بدون تنش و آرام قدرت را به دست گرفته و اقدامات خود را پیگیری کند، خاطرنشان کرد: باید فضا به صورتی باشد که دیگر این بهانه که نگذاشتند من کار کنم، مطرح نباشد.

وی اضافه کرد: باید فضا را امن و آرام کرد و در گام بعدی این بحث مورد توجه است که فرد می خواهد به شعارهایش وفادار بماند یا نماند؟ یا می خواهد از تمام ظرفیت هایش استفاده کند یا نکند؟ ؛ البته اول بایستی دستی دراز شود که دستی را فشرد، یعنی یک طرف برمی گردد به اینکه درخواست کمک صورت گیرد و طرف دیگر مختار است که قبول کند یا نکند اما بایستی فضا را آرام و بدون تنش نگه داشت تا رئیس جمهور فعلی یعنی آقای روحانی در یک فضای آرام و امن ماموریت خود را به احسن وجه پیش ببرد.

وی با بیان اینکه دولت آینده باید از دولت های گذشته درس عبرت بگیرد، خاطرنشان کرد: دولت آینده باید ضمن بررسی نقاط ضعف و قوت دولت های گذشته آنها را لحاظ کند و باید بداند اگر درس عبرت نگرفته و در چارچوب انقلاب و نظام جمهوری اسلامی حرکت نکرد همین « آش» است و همین « کاسه» و باز هم نقادی های آغاز شده و نظارت ها گسترش می یابد.