کد خبر: 25092

خرداد ماه سال ۹۰ بود که چهار نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با توجه به ماده ۱۹۳ آئین نامه داخلی…

  خرداد ماه سال ۹۰ بود که چهار نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با توجه به ماده ۱۹۳ آئین نامه داخلی مجلس، از وزیر امور خارجه درباره نقش رحیم مشایی، معاون سابق و رئیس دفتر آن زمان رئیس جمهور در سیاست خارجی سوال کردند و از او پرسیدند به چه دلیل اسفندیار رحیم مشایی طی ۵ سال ۹۶ سفر خارجی رفته است؟

نکته جالب سفرهای اسفندیار رحیم مشایی اما این بود که وی نه در سطح رئیس دفتر رئیس جمهور و نه در سطح معاون رئیس جمهور مورد توجه قرار می گیرد، چرا که طبق پروتکل های دیپلماتیک، روسای جمهور معمولا با رئیس جمهور دیدار می کنند اما آنچه از شواهد تصویری پیدا بود، دیدار رئیس جمهور بلاروس یا امیرسابق قطر با اسفندیار رحیم مشایی بود که نشان می داد برخی کشورهای دوست هم دریافته اند نقش مشایی در تصمیمات و اتفاقات تا چه حد مهم شده و فعلاً باید او را دریابند.

بعد از تغییر سمت اسفندیار دولت در آستانه انتخابات و کوچ او به دبیرخانه جنبش عدم تعهد اما شایعات درباره سفرهای جدید خارجی مشایی پایان نیافت.

در همان روزهای اواخر بهمن ماه سال گذشته بود که در کشاکش داغ شدن تنور انتخابات ریاست جمهوری، مشایی با سفرای کشورهای خارجی در تهران دیدار داشت که گفته شد این دیدار در چارچوب فعالیت های دبیرخانه جنبش عدم تعهد برنامه ریزی و برگزار شده است اماشائبه های انتخاباتی بودن ان زیادتر بود.

حالا اما پرونده سفرهای خارجی احمدی نژاد و دولتش این روزها در کمیسیون های مختلف مجلس در حال بررسی است.

یک روز سفر دسته جمعی به نیویورک و اتلاف پول بیت المال در کمیسیون اصل۹۰ مطرح می شود و حالا هم احمد توکلی سوالی ملی خود درباره ۹۶ سفر اسفندیار رحیم مشایی که در سال ۹۰ یک بار مطرح شده بود را دوباره تکرار کرده است.

حضور وزیر امور خارجه درباره سفرهای خارجی اسفندیار رحیم مشایی در کمیسیون امنیت ملی اما، احمد توکلی را قانع نکرده و به همین دلیل خبر رسیده این سوال به صحن علنی مجلس ارجاع خواهد شد.

سیدحسین نقوی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی درباره نشست این کمیسیون با حضور وزیر امور خارجه ایران گفت: « توکلی از صالحی پرسید که نقش اسفندیار رحیم مشایی، رییس دفتر سابق رییس جمهور در سیاست خارجی چیست؟ او همچنین با اشاره به ۹۶ سفر خارجی مشایی و ملاقات با برخی مقامات سوال کرد که در این ملاقات ها چه موضوعاتی مطرح شده و آیا نماینده وزارت خارجه در این سفرها حضور داشته است؟ »

وزیر امور خارجه با بررسی برخی سفرهای مشایی و اهداف و علت آنها، توضیح داد که اغلب این سفرها بدون ملاقات با مقامات کشورهای میزبان بوده است.

صالحی گفت: « در بسیاری از سفرها هم آقای مشایی رییس جمهور را همراهی کرده و سفر مستقل نبوده و برخی از سفرهای مشایی هم برای دیدار با ایرانیان خارج از کشور انجام شده است. »

در ادامه توکلی با بیان اینکه مشایی هر ۲۰روز یک سفر خارجی داشته و ملاقات هایی انجام داده که قابل تامل است، گفت که از توضیحات وزیر قانع نشده و باید سوال به صحن علنی ارجاع داده شود.

حالا با طرح سوال ملی احمد توکلی در صحن علنی مجلس، باید منتظر ماند و دید که پس از اعلام شکایت از احمدی نژاد در دادگاه، چه بر سر سفرهای خارجی مشایی خواهد آمد وآیا بالاخره مجلس از دلیل ۹۶بار سفر خاترج از ایران اسفندیار دولت قانع خواهد شد یا خیر؟