کد خبر: 3142

اقدامات سوال برانگیز سیاسی، اعتقادی و اقتصادی دکتر احمدی نژاد از سال ۸۸ شدت گرفت و تا جایی پیش رفت که هر چند مدت یک بار حامیان و هوادارانش را شوکه می کرد و از دایره دوستدارانش می کاست؛ تا جایی که امروز دایره منتقدان وی به مراتب بزرگتر از حامیان اوست.

دکتر محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴ با رای قاطبه مردم و نخبگان پا به ساختمان ریاست جمهوری گذاشت و بر کرسی بالاترین مقام اجرایی تکیه زد.

هرچند از همان ابتدا برخی عملکردهای وی بویژه کم توجهی به برنامه های چشم انداز مطلوب نبود اما او تا مدت ها به اغلب شعارهایش وفادار ماند و اینگونه هواداران بیشتری پیدا کرد به طوری که در سال ۸۸ رای کم نظیری بدست آورد؛ یک دستاورد بزرگ که به نظر می رسید ظرفیت درک آن وجود نداشت.

اقدامات سوال برانگیز سیاسی، اعتقادی و اقتصادی دکتر احمدی نژاد از همان زمان شدت گرفت و تا جایی پیش رفت که هر چند مدت یک بار حامیان و هوادارانش را شوکه می کرد و از دایره دوستدارانش می کاست؛ تا جایی که امروز دایره منتقدان وی به مراتب بزرگتر از حامیان اوست.

در شرایط کنونی شاید جواب این سه سوال به روشن تر شدن فضای سیاسی و دید مردم نسبت به رئیس جمهور کنونی و آینده کمک کند: احمدی نژاد که بود؟ که شد؟ و رئیس جمهور بعدی چگونه باید باشد؟

این سوال از آنجا اهمیت بیشتری می یابد که رهبر معظم انقلاب در نخستین روز از سال ۱۳۹۲ در حرم مطهر رضوی در خصوص ویژگیهای رئیس جمهور آینده تاکید کردند: رئیس جمهور آینده باید ضمن اینکه دارای امتیازات رئیس جمهور قبلی باشد، از نقاط ضعف او نیز به دور باشد.

در این باره محمد حسینی خبرنگار سیاسی جهان نیوز سوالات مذکور را از چند فعال سیاسی و نماینده مجلس پرسیده است که پیش روی شماست:

زهره طبیب زاده_ مشاور سابق رئیس جمهور در دولت نهم:
احمدی نژاد که بود؟ رئیس جمهور در ابتدای راه به درستی مسئله عدالت را هم در نظر و هم در عمل مطرح کرد. برخورد با ویژه خواری مسئولان دولتی و همچنین اطاعت پذیری محض و صد در صدی از ولی فقیه نیز از ویژگی های بارز و مثبت احمدی نژاد ۸۴ بود.

احمدی نژاد که شد؟ مهمترین مسئله در خصوص احمدی نژاد دولت دهم زاویه وی با رهنمودهای صریح مقام معظم رهبری بوده و همین مسئله متدینین را به سختی آزرده خاطر کرده است. همچنین رئیس جمهور در دولت دهم در خصوص تخصیص بودجه به مقاصد غیر ضروری نیز اشتباهات زیادی داشت و در نتیجه شاهدیم که در مسائل فرهنگی طی این چند سال پیشرفت چندانی نداشتیم.

رئیس جمهور بعدی باید چگونه باشد؟ رئیس دولت یازدهم باید ویژگی مثبت دولت نهم را داشته و درعین حال از ضعف های دولت دهم نیز بری باشد. مهمترین مسئله در این خصوص این است که این فرد باید اطاعت پذیری کاملی از رهبری معظم انقلاب داشته و همچنین در عرصه سیاست خارجی هم چیزهایی نظیر بهار عربی را به فراموشی بسپارد. ضمن اینکه ویژگی شخص رئیس جمهور در پاک دستی وی و اطرافییانش بسیار مهم و در خور توجه است.

عبدالوحید فیاضی، عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس نهم:
احمدی نژاد که بود؟ آقای احمدی نژاد بواسطه شعارهایی که در سال ۸۴ مطرح کرد توانست فضای انتخاباتی آن سال را بشکند و در برابر رقبای گ