کد خبر: 38554

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر این که حق جمهوری اسلامی شکایت از روسیه به دلیل عدم پایبندی به تعهداتش در تحویل سیستم های اس ۳۰۰ به ایران بود، گفت: ایران طبق توافقات فی مابین شکایت کرده است؛ بنابراین روسیه نباید برای تحویل سیستم مشابه اس ۳۰۰ به ایران شرط گذارد.

به گزارش افکارنیوز، حجت الاسلام حسین سبحانی نیا با اشاره به اظهارات معاون نخست وزیر روسیه مبنی بر تحویل سیستم های مشابه اس ۳۰۰ به ایران مشروط به متوقف کردن شکایت جمهوری اسلامی از روسیه گفت: قرارداد ایران با روسیه دارای الزامات و شرایطی بود و طبیعتا بعد از این که روسیه سیستم های اس ۳۰۰ را به ایران تحویل نداد، ایران نیز طبق توافقات و مندرجات قرارداد فی مابین با روسیه تخلف صورت گرفته را از طرق قانونی پیگیری کرد.

وی افزود: شکایت ایران از روسیه بر مبنای توافقات فی مابین در قرارداد بود؛ به همین دلیل روسیه نباید توقع داشته باشد که ایران تغییری در نظرش ایجاد کرده و شکایتش را پس بگیرد.

این عضو هیات رئیسه مجلس همچنین با بیان اینکه وزارت دفاع و دستگاه های دفاعی باید این موضع جدید روسیه را بررسی کنند گفت: باید قرارداد ایران با روسیه در تحویل سیستم های اس ۳۰۰ بررسی شود تا مشخص شود که آیا این موضوع در قرارداد مندرج شده بود که اگر روسیه به تعهداتش عمل کند ایران باید شکایتش را پس بگیرد یا اینکه علی رغم شکایت روسیه باز هم باید به تعهداتش عمل کند.

سبحانی نیا در عین حال با بیان اینکه روسیه در مواردی همچون ساخت نیروگاه بوشهر به تعهداتش عمل کرد افزود: روسیه علی رغم تمامی فشارها سرانجام تعهداتش را در نیروگاه بوشهر عملیاتی کرد که این نقطه مثبتی در روابط با این کشور است.

وی افزود: در مقابله روسیه به تعهداتی نیز عمل نکرده است که این نمونه بارز نشان می دهد که ایران باید در تمامی مراودات و همکاری هایش جوانب مختلف را در نظر گرد تا حقوق ملت ایران تضییع نشود؛ بدان معنا که باید با دقت و ظرافت لازم وارد عمل به قراردادها شد و صرف این که کشوری می تواند طرف اعتماد ایران باشد دست به عقد قراردادی نزد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: ایران باید در قراردادها تمامی ظرافت ها و قوانین را در نظر گیرد تا اگر طرف قرارداد تخلفی را انجام داد بتواند از مراجع قانونی بین المللی از حقوق کشور و ملت با کمترین هزینه دفاع کنند.

این در حالی است که طبق قرارداد تهران و مسکو قرار بود نیروگاه بوشهر در سال ۱۹۹۷ یعنی ۱۶ سال قبل تحویل ایران داده شود که این اتفاق تا دو سال قبل به تاخیر افتاد و با وجود سوخت گذاری و راه اندازی نیروگاه، اما هنوز این نیروگاه به دلیل مشکلات فنی به پیمانکار ایرانی تحویل داده نشده است.