کد خبر: 38563

رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه های سراسر کشور با اشاره به وجود دو نگاه در کشور در زمینه ارتباط با آمریکا گفت: نگرانی اصلی آمریکا نفوذ انقلاب در دلهاست نه سلاح هسته ای.

به گزارش افکارنیوز، حجت الاسلام محمدیان رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه های سراسر کشور صبح امروز در چهاردهمین نشست سالانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در حسینیه جماران اظهار داشت: امروز در حسینیه ای نشستیم که روزی یکی از ابرمرد های تاریخ در آن سخنرانی می کرد و اتفاقات بزرگی از این حسینیه به ظاهر کوچک در دنیا رقم خورد. میلیون ها قلب با این حسینیه می تپید و از این حسینیه امید و خط می گرفت و اگر به خوبی نگاه کنیم، می بینیم آثار سخنان بلند امام در آن زمان در همه جهان آشکار است.

وی با اشاره به نزدیکی به سالروز شهادت امام صادق (ع) ادامه داد: امام صادق (ع) بیش از ۴ هزار شاگرد داشت و زمانی مکررا از ایشان سوال می شد که چرا قیام نمی کنید؟ امام پاسخ می دادند یاور نداریم و این به این معنی است که علاقه مند و معتقد به امامت بودن یک مسئله است و مرد میدان، اهل وفاداری، اهل گذشت، ایثار و خطرپذیری بودن نیز مسئله دیگر است.

رئیس نهاد مقام معظم رهبری در همین زمینه ادامه داد: مشابه این مسئله در جنگ صفین نیز وجود داشت و با وجود اینکه حدود صد هزار نفر در لشکر امیرالمؤمنین (ع) حضور داشتند، ولی نیروی ایشان در این جنگ پیروز نشد.

محمدیان خاطرنشان کرد: در جامعه و در بستر تاریخ عرصه ها و شرایطی وجود دارد که در آن انسان باید به اعتقادات خود را باید به شکل عملی در جامعه پیاده کند، آن زمان است که باید از خود فداکاری کند، خسته نشود و بابصیرت خود به تحلیل درست برسد.

وی با اشاره به دوران ۸ سال دفاع مقدس در کشورمان تصریح کرد: یک زمانی جنگی در این کشور تحمیل شد و جوانان این مرز و بوم که نه امثال امام صادق (ع) را دیده بودند بلکه حتی برخی از آنها امام راحل هم از نزدیک ندیده بودند، به واسطه وفاداری خود به کمک ولی امر زمانشان رفتند و به طور قطع اگر امروز هم چنین مسئله ای برای کشور ایجاد شود، جوانان و افرادی هستند که با عشق و با سبقت گرفتن از همدیگر وارد این عرصه شوند که البته اینها آثار و نتایج تربیت اهل بیت در این مرز و بوم است که در این کشور ساری و جاری شده است.

رئیس نهاد مقام معظم رهبری با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) در زمینه اهمیت و الزامات کار تشکیلاتی، تصریح کرد: هرگاه عده ای دور هم برای انجام کاری جمع می شوند و هدف آنها انجام کار تشکیلاتی و دسته جمعی است، اگر ۳ ویژگی و ۳ خصوصیت را در کار خود رعایت نکنند، در آن کار دچار سستی می شوند.

محمدیان با اشاره به این ویژگی ها ادامه داد: از بین بردن حسد، مودت بین قلبها و همکاری کردن با یکدیگر که باعث فراگیری عزت در آن تشکیلات می شود، از ویژگی هایی است که شما باید آن را در تشکیلات خود تقویت کنید تا با بهره گیری از این ۳ خصلت نقش خود را در فضای دانشگاه ها بهتر انجام دهید.

وی در ادامه سخنان خود به مسائل داخلی و سیاسی کشور اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعات مهم در کشور ما مسئله ارتباط با آمریکا است که از سال گذشته با تشدید تحریم های ایران بیشتر شد.

رئیس نهاد مقام معظم رهبری افزود: حوادث منطقه و مسائلی که پیرامون خط مقاومتی که پس از انقلاب اسلامی ایران در خاورمیانه تشکیل شده است و معادلات آمریکا و اسرائیل را به هم زده، ماهیت اسرائیل را به خطر انداخته است. خط شیعی که در کل کشورهای اسلامی به وجود آمده است، مسئله ارتباط ایران با آمریکا را وارد فازهای جدیدی کرده است تا بیشتر پیرامون این مسئله بحث و گفت وگو شود.

محمدیان با بیان اینکه از آغاز انقلاب اسلامی همواره ۲ جریان در ایران نگاه های متفاوتی نسبت به ارتباط با آمریکا داشته اند، خاطرنشان کرد: یک جریان همواره مشتاق و علاقه مند به ارتباط با آمریکا بود که بازرگان و همفکران او چنین نگرشی داشتند. البته در خود این جریان نیز ۲ گروه وجود داشتند که با وجود اینکه هر دو مشتاق با برقراری ارتباط با آمریکا بودند دلایل متفاوتی برای این مسئله اعلام می کردند.

وی به تفاوت نگاه این ۲ گروه در زمینه برقراری ارتباط با آمریکا اشاره و تصریح کرد: یک عده آمریکا را ابرقدرت جهان می دانستند و قلبا به آمریکا علاقه داشتند و معتقد بودند که باید در معادلات جهانی در کنار آمریکا قرار گرفت. البته هستند کسانی که امروز نیز چنین نگاهی دارند.

رئیس نهاد مقام معظم رهبری افزود: دسته دوم کسانی بودند که به لحاظ اعتقادی آمریکا را نمی پسندیدند و حتی قبول داشتند که آمریکا ظلم هایی را به کشورهای دیگر روا داشته است، اما برای در امان بودن از آسیب های آمریکا نسخه سازش را می پیچیدند و معتقدند تمام قدرت سیاسی، اقتصادی و نظامی جهان در اختیار دولت آمریکا است و ما برای ایمنی از این مسئله باید کنار آمریکا باشیم.

محمدیان ادامه داد: هر دو گروه با اینکه در مبانی تفکرشان تفاوت دارند، اما محصول مشترکی از این نگاه دارند و آن برقراری ارتباط با آمریکا است و معتقدند مسئولان باید این واقعیت را بپذیرند و با آمریکا کنار بیایند و حتی اخیرا گفته اند آن جام زهری که باید سرکشید این است. برخی از افرادی که دلسوز کشور هم هستند نیز بعضا این راه حل را مطرح می کنند.

وی با بیان اینکه از ابتدای انقلاب یک جریان همواره مخالف برقراری ارتباط با آمریکا بوده است، گفت: حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری و انقلابیونی که سالهای سال بر این مسئله پافشاری کرده اند، این نگاه را در رابطه با ارتباط با آمریکا دارند و مخالف این مسئله هستند.

رئیس نهاد مقام معظم رهبری با بیان اینکه از نظر منطق توحیدی نیز اگر به این مسئله نگاه کنیم آمریکا امروز مظهر طاغوت است، خاطرنشان کرد: طبق قرآن قبل از ایمان به خدا باید کفر به طاغوت داشت و ایمان به خدا گام دوم بعد از کفر به طاغوت محسوب می شود و بر این اساس ما قبل از محبت با دوستان خدا باید دشمنی خود را با دشمنان خود اعلام کنیم.

محمدیان با اشاره به اینکه ریشه اصلی مشکلات کشور ما قبل و بعد از انقلاب آمریکاست یادآور شد: نمی خواهیم صورت مسئله مشکلات کشور را پاک کنیم، اما از نظر تاریخی بعد از روسیه صحنه مدیریت کشور ما به دست آمریکا افتاد و بسیاری از عقب ماندگی های امروز کشور ما به دلیل تاراج سرمایه های کشورمان به دست این دولت است.

وی با بیان اینکه مشکل ما با آمریکا از جنس مشکلات عادی نیست و این مسئله را باید به خوبی برای جامعه تبیین کرد اظهار داشت: مشکل اصلی ما بر سر هویت و ماهیت انقلاب اسلامی است زیرا در جوهر انقلاب اسلامی مبارزه با سلطه گران وجود دارد و حداقل آرمان انقلاب این است که نمی توان ظلم و سلطه را پذیرفت.

رئیس نهاد مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه ما اگر با آمریکا ارتباط برقرار کنیم، باید هزینه های زیادی را بپردازیم و از آرمان های زیادی دست برداریم، گفت: ما برای اینکه بخواهیم با آمریکا ارتباط برقرار کنیم، باید از آرمان فلسطین و مردم فلسطین و حزب الله لبنان دست برداریم، مسئله سوریه و بحرین را به فراموشی بسپاریم و به فکر رسیدن به سطح بالای علمی نباشیم و از انرژی هسته ای چشم پوشی کنیم و حتی بخشی از احکام اسلام را نادیده بگیریم و این در حالی است که آمریکا به ازای این هزینه ها تنها لبخندی به ما خواهد زد و یا کمی تحریم ها را تعدیل خواهد کرد و شاید ادبیات خود را کمی در برابر ما ملایم تر کند.

محمدیان ادامه داد: آمریکا طی دوران قبل از انقلاب هم چیزی بیشتر از این به ملت ایران نداده است و حتی زمانی که آقای خاتمی برای اینکه دل آنها را به دست آورد بحث گفت وگوی تمدن ها را مطرح کرد در همان زمان بوش پدر ایران را محور شرارت اعلام کرد.

وی با بیان اینکه چرا آمریکایی ها اینقدر به برقراری ارتباط با ایران اصرار دارند، تصریح کرد: آنها هرگز به دنبال حل مشکلات ما نیستند، بلکه معتقدند کشاندن ایران به پای میز مذاکره به سایر کشورها اعلام می کند آنها و همه کشورها چاره ای جز بازی کردن در زمین آمریکا ندارند. بنابراین مقاومت بی فایده است و آمریکا حتی مخالفین خود را نیز می تواند مدیریت کند.

رئیس نهاد مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه دلیل اصلی محبوبیت انقلاب اسلامی نفوذ در دل های مردم مسلمان به دلیل ایستادگی در مقابل شیطان بزرگ است، گفت: آمریکایی ها هرگز نگران رسیدن ایران به سلاح هسته ای نیستند، بلکه نگرانی اصلی آنها به دلیل نفوذ انقلاب در دلهاست و آنها از این می ترسند که انقلاب اسلامی در ذهن ها و قلوب مردم مسلمان و سراسر جهان نفوذ کند.

محمدیان با اشاره به اینکه برخی عنوان می کنند که چرا ما این قدر در مقابل آمریکا ایستادگی می کنیم و این در حالی است که پیامبر در تاریخ اسلام در مواقعی در برابر کفار نرمش از خود نشان دادند، خاطرنشان کرد: پاسخ ما به این مسئله این است که اولا ما رابطه را قطع نکردیم و آنها رابطه خود را یک طرفه قطع کردند و اموال ایران را مصادره نمودند، از دشمنان ایران حمایت و صدام را علیه ایران تجهیز نمودند.

وی با بیان اینکه ایران با توجه به مسائل رخ داده به آمریکا اعتماد ندارد، گفت: شرایط امروز کشور ما با شرایط نبی اکرم در زمان پذیرش صلح حدیبیه و جنگ صفین و حتی صلح امام حسن (ع) متفاوت است. امروز اکثریت قاطعی از نیروهای ارزشی پشت سر رهبری انقلاب ایستاده اند و برای مبارزه با آمریکا سر از پا نمی شناسند.

رئیس نهاد مقام معظم رهبری ادامه داد: در همان زمانی که برخی از مقامات بلندپایه کشور که خود چند وقت پیش اعلام کردند، در دوران حیات امام نامه ای به ایشان نوشتند و با صراحت از امام خواستند تا زنده هستند، بحث رابطه با آمریکا را حل کنند و امام نیز این کار را انجام نداد. لحن امام و سخنانشان در خصوص ارتباط با آمریکا و انقلاب اسلامی مانند همان نگاه امام در دوران اول انقلاب بود.

محمدیان در پایان به بخشی از سخنان امام در این زمینه اشاره کرد و گفت: امام در بخشی از سخنان خود می فرمایند که هدف عظیم از انقلاب اسلامی ایجاد حکومت جهانی است. تا شرک و کفر هست، مبارزه هست و تا زمانی که مبارزه هست، ما هستیم. ما تصمیم داریم پرچم لااله الا الله را در قلل رفیع کرامت بنشانیم و انقلاب ما محدود به ایران نیست. نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام به پرچم داری حضرت حجت است. مسائل اقتصادی و مالی اگر لحظه ای مسئولان ما را از اهداف انقلاب غافل کند، خطری بزرگ و خیانتی سهمگین را به دنبال خواهد داشت.