کد خبر: 45255

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران از چند دهه گذشته و همچنین در حال حاضر قربانی اقدامات تروریستی از جمله تروریسم دولتی است.

به گزارش افکارنیوز، محمد خزاعی در جلسه کمیته حقوقی مجمع عمومی سازمان ملل متحد با موضوع" اقدامات برای محو تروریسم بین المللی" ، طی یک سخنرانی گفت: ما بعنوان کشوری که همواره مورد هدف این پدیده (تروریسم) بوده ایم کاملا از پیامدهای اعمال تروریستی برای قربانیان و همچنین جامعه آگاه هستیم.

سفیر و نماینده دائم کشورمان همچنین به تشریح اهداف تروریسم دولتی از جمله به خطر انداختن صلح، امنیت، حقوق اولیه انسانها و از بین بردن توسعه فنی و علمی کشورهای در حال توسعه از طریق به قتل رساندن افراد نخبه کشورها پرداخت و با اشاره به شهادت چند دانشمند کشورمان افزود: این نمونه ها حاکی از چالشی است که امروز در عرصه مبارزه با این پدیده از جمله شیوه های برخورد دوگانه و گزینشی و همچنین تقسیم این پدیده به تروریسم خوب و بد روبرو هستیم.

سفیر کشورمان در سازمان ملل ضمن انتقاد به این نوع نگرش، نسبت به تضعیف اعتماد و همکاری بین المللی هشدار داد و راهکار اصلی نهضت جهانی علیه تروریسم را اتخاذ شیوه ای همگن از سوی جامعه بین الملل برشمرد.

خزاعی با اشاره به اینکه تهدید تروریسم جامعه ما را مورد هدف قرار داده است، به سخنرانی اخیر رییس جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل در این رابطه اشاره کرد و افزود: همانطور که رئیس جمهور کشورم اظهار داشت، امروزه خشونت و افراطی گری فراتر از مرزهای فیزیکی نفوذ پیدا کرده و متاسفانه به ابعاد روحی و روانی زندگی جوامع انسانی لطمه زده است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با اشاره به پیشنهاد رییس جمهور کشورمان در سخنرانی مجمع عمومی خود مبنی بر اعلام و تحقق ایده «دنیای مخالف با خشونت و افراطی گری» (World Agaist Violence and Extrimism) (WAVE) خواستار توجه جامعه جهانی و بویژه سازمان ملل متحد به این مقوله و در دستور کار قرار دادن آن توسط کمیته های ذیربط سازمان ملل شد.