کد خبر: 4607

رییس مجلس شورای اسلامی از رییس کمیسیون تلفیق و سایر اعضای این کمیسیون درخواست کرد که با مشورت سایر کمیسیون های تخصصی بخصوص صنعت، انرژی، کشاورزی و عمران در این جهت اقدام اساسی انجام داده، تصمیم گیری کرده و آن را در بودجه سال ۹۲ منعکس نمایند.

رییس مجلس شورای اسلامی از کمیسیون تلفیق خواست که با همکاری سایر کمیسیون های تخصصی با در نظر داشتن شرایط اقتصادی موارد لازم جهت رونق تولید کشور را در بودجه ۹۲ لحاظ کنند.

علی لاریجانی در ابتدای سخنان خود در آغاز اولین هفته کاری مجلس شورای اسلامی در سال ۹۲، سال جدید را به ملت و نمایندگان تبریک گفت و اظهارکرد: امیدوارم از برکات انفاس قدسی دخت گرامی رسول الله فاطمه زهرا (س) که این ایام به آن وجود مقدس تعلق دارد، سالی سرشار از توفیقات معنوی و مادی نصیب امت اسلامی ما گردد.

وی افزود: همچنین امیدوارم از مکتب فاطمی توشه حرکتی حماسی در جهات مختلف آنگونه که رهبر معظم انقلاب برای سال ۹۲ ترسیم نمودند برگرفته شود.

رییس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سخنرانی مقام معظم رهبری در ابتدای سال جاری، گفت: ایشان در سخنرانی ارزشمند خود در ابتدای سال جدید ضمن ارزیابی جامع از روند حرکت انقلاب اسلامی در مورد اقدامات لازم از جهات سیاسی و اقتصادی نکاتی را بیان داشتند که بر اساس آن وظیفه ای مهم بر دوش کارگزاران کشور قرار می گیرد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه مجلس، دولت فعلی و دولت آینده باید در تحقق این سیاست ها تلاش وافر کنند، ابراز کرد: تاکید محوری رهبر معظم انقلاب در فعال نمودن پتانسیل درونی کشور در زمینه تولید و افزایش توان اقتصادی کشور وظیفه مهم ملی است و باید پذیرفت نرخ رشد اقتصادی کشور در سال ۹۱ تناسبی با نیازهای کشور نداشته است و اگر بخواهد حماسه اقتصادی رخ دهد باید تولید کشور چه در صنعت و کشاورزی رونق یابد که کلید آن در توجه به بهبود شاخص های اقتصادی کلان و نظام برنامه ریزی دقیق است.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد با توجه به اینکه لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق در دست بررسی است فرصت مغتنمی است که در ابتدای سال بسته اقدامات ضروری جهت تحقق حماسه اقتصادی در لایحه بودجه در نظر گرفته شود.

رییس مجلس شورای اسلامی از رییس کمیسیون تلفیق و سایر اعضای این کمیسیون درخواست کرد که با مشورت سایر کمیسیون های تخصصی بخصوص صنعت، انرژی، کشاورزی و عمران در این جهت اقدام اساسی انجام داده، تصمیم گیری کرده و آن را در بودجه سال ۹۲ منعکس نمایند.

لاریجانی در ادامه تصریح کرد: در جهت تحقق سیاست های اصل ۴۴ و اجرای قانون مربوطه و با توجه به شرایط کشور از نظر نیاز به تحرک بیشتر در بودجه عمرانی و کمبود منابع در این زمینه تلاش شود تسهیلات لازم برای واگذاری طرح ها و پروژه های عمرانی به بخش خصوصی با تشویقات لازم بخصوص تسهیلات بانکی در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به فلسفه وجودی صندوق توسعه ملی گفت: فلسفه ایجاد صندوق توسعه ملی پشتیبانی از بخش خصوصی بوده و سازوکارهایی که این هدف را محقق می کند مخصوصا در شرایط فعلی که مردمی شدن اقتصاد به عنوان رکن اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی است باید مشخص شود تا اداره این صندوق کاملا در جهت این هدف یعنی رشد تولید کشور قرار گیرد.

رییس قوه مقننه خاطرنشان کرد: در این زمینه شاید نیازمند تدوین ضوابطی در نحوه عمل آن باشیم. البته در این زمینه تصمیمات سال گذشته مجلس در بودجه ۹۱ که ۱۰ درصد منابع صندوق به صورت ریالی برای اهداف کشاورزی و ۱۰ درصد برای صنعت در نظر گرفته شده بود اثرات مثبتی داشته که علی القاعده باید تداوم یابد.

لاریجانی ادامه داد: باید در این زمینه از هر تصمیمی در جهت هزینه نمودن منابع صندوق در جهت اهداف مغایر فلسفه وجودی آن پرهیز شود.

ادامه اخبار