کد خبر: 46713

مقامات و رسانه های غربی معتقدند ایران در مذاکرات ژنو از حقوق خود در زمینه فعالیت های هسته ای کوتاه نخواهد آمد.

به گزارش افکارنیوز، رایان کراکر سفیر سابق آمریکا در افغانستان و عراق که یکی از عناصر پشت پرده دیپلماسی واشنگتن در قبال ایران به شمار می رود، ضمن یک کنفرانس خبری گفت: غرب باید انتظارات خود از پیشنهادهای ایران در ژنو را پایین بیاورد.

به گزارش المانیتور، وی گفت: هر چند علاقه مندم که مذاکرات گروه ۱+۵ با توجه به پیشنهادی که ایران آماده ارائه کرده به نتیجه برسد اما با توجه به سابقه چنین مذاکراتی و به طور کلی تلاش های دیپلماتیک چندجانبه خیلی خوشبین نیستم.

این مقام آمریکایی گفت: گمان می کنم احتمال بیشتری وجود دارد مذاکره کنندگان ایرانی در ژنو، همان طور که ماه گذشته در نیویورک انجام دادند، این موضوع را مطرح کنند که ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست و بر حق این کشور بر برنامه هسته ای صلح آمیز تحت نظارت بین المللی و نیز سطح غنی سازی تا سطح مورد قبول بین المللی تاکید کنند.

کراکر گفت: در صورتی که پیشنهاد ایران چیزی فراتر از این باشد بسیار شگفت زده خواهم شد.
عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه و رئیس تیم مذاکره کننده ایرانی در ژنو دیروز تاکید کرد غنی سازی و مواد غنی سازی شده خط قرمز ایران است.

در همین حال مجله آمریکایی نشنال اینترست در گزارشی به قلم مارک جانسون خاطرنشان کرد: توقع غنی سازی صفر و تعطیلی آن در ایران، تصوری غیرواقع بینانه است. متاسفانه این نظریه که ایران باید غنی سازی را کنار بگذارد، همچنان مدنظر مقامات واشنگتن و اسرائیل قرار دارد. «کریس کونز» سناتور دموکرات آمریکایی در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا با تاکید بر اهمیت باز کردن چشم و واقع گرا بودن درباره اهداف مذاکره گفت «مذاکره کنندگان آمریکایی باید از ایران بخواهند تاسیسات غنی سازی اش را تعطیل کند. »

مطرح کردن تقاضای «غنی سازی صفر» خود مصداقی بر باز نبودن چشم و واقع گراست.

نشریه آمریکایی می افزاید: واضح ترین دلیل برای مقاومت در برابر تقاضای غنی سازی صفر عبارت است از این که تجربه نشان داده است تاکید بر عدم غنی سازی مانع از پیشرفت مذاکرات می شود، با این حال، برای عده ای درک این مسئله تقریبا از همه چیز دشوارتر است. دولت بوش طبق عادت همیشگی خود درباره اعتماد بیش از حد به توانمندی آمریکا در تحمیل خواسته هایش بر منطقه، نسبت به اقدام ایران در تعلیق غنی سازی هسته ای طی سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ و نیز پیشنهادهای بعدی در زمینه محدودسازی این برنامه در آینده بی اعتنایی کرد و از ایران خواست تا این فرآیند را به کلی کنار بگذارد. به همین دلیل، مذاکرات تحت رهبری اروپا اندکی بعد با شکست مواجه شد.

نشنال اینترست معتقد است: در نتیجه این اختلاف نظر و نرسیدن به هرگونه توافق، توانمندی غنی سازی ایران از آن زمان تاکنون به میزان چشمگیری پیشرفت کرده و از محدوده ای که قبلا پیشنهاد شده بود فراتر رفته است. هر چند اجتناب دولت بوش از قبول این مصالحه در آن زمان قابل درک بود، اما ادامه این رویکرد غیرسازنده بوده است. واقعیت امروز این است که ایران فرآیند و تاسیسات غنی سازی را در اختیار دارد.

مجله آمریکایی افزود: در عمل، تحقق غنی سازی صفر به منزله تعطیل کردن تاسیسات چند میلیون دلاری است. حتی اگر حقوق ایران به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته ای (ان پی تی) را در نظر نگیریم، و نیز این واقعیت را که کشورهای خارج از این پیمان نیز از حق غنی سازی برخوردار شدند، مسئله غنی سازی صفر، برای ایران صرفا دست کشیدن از حقوقش به عنوان یک کشور مستقل نیست، بلکه اذعان به این مسئله است که با در اختیار داشتن فناوری های هسته ای قابل اعتماد نیست.
نشنال اینترست تاکید کرد: ظاهرا از نگاه کسانی که بر تعطیلی غنی سازی تاکید می کنند، اولویت بر تنبیه، و نه منع اشاعه تسلیحات هسته ای است زیرا راه های دیگری نیز وجود دارد که بتوان اطمینان حاصل کرد که برنامه هسته ای جمهوری اسلامی در آینده نیز در مسیر صلح آمیز باقی خواهد ماند.

عموما در مرکز بحث های مربوط به این برنامه، این واقعیت قرار دارد که کلیه تاسیسات غنی سازی ایران از روز نخست تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داشت و دارد. جلوگیری از غنی سازی اورانیوم نظامی و تبدیل آن به ابزارهای انفجاری توسط ایران می تواند از طریق نظارت و بازرسی های دقیق که تاکنون اجرا شده، باز هم انجام شود. این همان راهی است که در مورد برزیل، آرژانتین، آلمان، ژاپن و هلند - ۵ کشوری که سلاح هسته ای ندارند اما غنی سازی می کنند- نیز استفاده شده است.

مجله آمریکایی تاکید کرده که «تهدیدها علیه ایران می تواند اهرم فشارهای آمریکا را تضعیف کند» در پایان خاطرنشان کرده که «می توان و باید در وسوسه تعطیلی غنی سازی ایران اجتناب کرد» .

روزنامه فرانسوی فیگارو نیز معتقد است: با توجه به سرمایه گذاری عظیمی که ایران در زمینه فناوری هسته ای انجام داده است، توهمی بیش نیست که فکر کنیم این کشور از پروژه اتمی خود دست خواهد کشید.

این روزنامه افزود: محمدجواد ظریف وزیر خارجه جدید، همین اواخر تاکید کرد که غنی سازی اورانیوم حق مطلق ایران است. تهران درخواست قطع غنی سازی ۲۰ درصد و انتقال اورانیوم غنی شده به خارج و تعطیلی فردو را رد کرده و سؤال این است که در پاسخ به این سؤال فیگارو که از یک کارشناس به نام «مارژوری بورد بییه» نقل می کند با توجه به سرمایه گذاری عظیمی که ایران در زمینه تکنولوژی اتمی انجام داده است، توهمی بیش نیست که فکر کنیم این کشور از پروژه اتمی خود دست خواهد کشید.