کد خبر: 46744

کابینه امنیتی تنها رژیم دارنده تسلیحات اتمی در خاورمیانه با صدور بیانیه ای اعلام کرد ایران حق غنی سازی ندارد و باید تحریم ها تا زمان توقف کامل غنی سازی ادامه داشته باشد.

به گزارش افکارنیوز، در حالی که تنها ساعاتی تا آغاز دور جدیدی از مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ باقی مانده، کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی با موضوع مذاکرات هسته ای ژنو تشکیل جلسه داد.

کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی که از وزرای ارشد و مقامات نظامی اسرائیل تشکیل شده، پس از این دیدار بیانیه ای منتشر کرده و در آن بار دیگر از طرف غربی خواسته تا زمانی که «برنامه هسته ای نظامی» ایران متوقف نشده، فشارها علیه این کشور را کاهش ندهند.

این بیانیه تهران را به فریبکاری در موضوع هسته ای متهم کرده و نوشته است ایران مجهز به تسلیحات هسته ای تهدیدی برای صلح و امنیت جهان و خاورمیانه است. کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی در بخش دیگری توقف کامل غنی سازی، بازفرآوری، فعالیت های آب سنگین و همچنین فعالیت های توسعه موشکی را خواستار شده است.

وزرای ارشد کابینه رژیم صهیونیستی در بخشی از این بیانیه با تکرار اظهارات اخیر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر، نوشته اند: نباید در حالی که تحریم ها دارند به هدف تعیین شده می رسند، کاهش یابند.

این بیانیه می افزاید: اکنون فرصتی است برای دستیابی به یک راهکار دیپلماتیک واقعی که به طریق مسالمت آمیز به برنامه تسلیحات هسته ای ایران پایان دهد. البته، این امر تنها در صورتی محقق می شود که جامعه جهانی به فشارها علیه ایران ادامه دهد و بی موقع از این فشار نکاهد. استفاده نکردن از مزیت تحریم ها و امتیازدهی پیش از آنکه از توقف کامل برنامه تسلیحات هسته ای ایران اطمینان حاصل کنیم، اشتباهی تاریخی خواهد بود.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی پیش از این چهار شرط را برای دستیابی به توافق با ایران مطرح کرده بود که حتی دیپلمات های غربی نیز آن را غیرواقع بینانه دانسته اند. این چهار شرط در بیانیه کابینه امنیتی صهیونیست ها نیز آمده است: توقف همه فعالیت های غنی سازی، خارج کردن تمام ذخایر اورانیوم غنی شده از کشور، از کار انداختن تاسیسات زیرزمینی فردو و همچنین نطنز و سانتریفیوژهای داخل آن ها، و نهایتا توقف تمام فعالیت های ساخت و ساز در سایت آب سنگین اراک.

صهیونیست ها در این بیانیه، این شروط را «راهکار واقعی دیپلماتیک» دانسته اند و از اینکه ایران به هیچ وجه حاضر نیست این «راهکار» را بپذیرد، ابراز تاسف کرده اند.

رژیم صهیونیستی که خود حتی در «ان پی تی» عضویت نیز ندارد، در این بیانیه در مورد «حق غنی سازی» ایران هم تصمیم گیری کرده و اعلام کرده است که ایران به دلیل حمایت از نظام سوریه و نقض قطعنامه های شورای امنیت، «چنین حقی ندارد» .

در پایان این بیانیه با اشاره به اینکه اسرائیل با استفاده ایران از انرژی صلح آمیز هسته ای مخالفتی ندارد، مشروط بر اینکه هیچ فعالیت غنی سازی ای در این کشور انجام نگیرد، آمده است: جامعه بین الملل باید هر تلاش ایران برای دستیابی به توافقی که توانایی توسعه تسلیحات اتمی را به این کشور بدهد، رد کرده بر توافقی واقعی و پایدار، تاکید کند.