کد خبر: 46747

معاون اجرایی رئیس جمهور براساس خبری که شورای عالی ایرانیان منتشر کرده، جانشین رئیس جمهور در این شورا شده است.

به گزارش افکارنیوز، محمد شریعتمداری که به تازگی معاون اجرایی رئیس جمهور شده است، از سوی سایت شورای عالی ایرانیان خارج از کشور به عنوان جانشین رئیس جمهور در این شورا معرفی شد.

وی روز گذشته در جمع مدیران و کارکنان دبیرخانه شورای عالی ایرانیان، گفت: تشکیل این شورا اقدام مبارک و یک کار انسانی- اسلامی است.

وی افزود: دبیرخانه شورای عالی متشکل از کمیته ها و کارگروه های تخصصی و کار شناسی است که می توانند خروجی مناسب و نتایج ارزشمندی را در امر خدمت رسانی به ایرانیان مقیم از خود به جای بگذارند.

جانشین رئیس جمهور در شورای عالی ایرانیان با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر صیانت از حقوق ایرانیان خارج از کشور صرف نظر از نگرشهای سیاسی و مذهبی آن ها و همچنین رویکرد تعامل گرایانه ائمه معصوم در قبال معارضان و مخالفان دین، گفت: بر اساس این رهنمود ها موظفیم به کلیه ایرانیان مقیم خارج از کشور، اعم از یهودی، مسیحی و… خدمت رسانی کنیم.

شریعتمداری گفت: باید برای جذب هر ایرانی که دل در گرو وطن و قصد خدمت به میهن خود را دارد، به جای فرش قرمز، دل هایمان را پهن کنیم.

وی با بیان اینکه در بسیاری از کشور ها، وزارتخانه یا معاونتی مسئول و متولی رسیدگی به امور مهاجران و اتباع آن کشور در خارج است، اظهار داشت: با مطالعه و بررسی ساختار این ارگان ها در خارج از کشور و بومی سازی اسلامی و ایرانی آن ها، می توان ساختاری مشابه را در کشور پیاده سازی و اجرا کرد.

معاون اجرایی رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت نگرش توامان «فرصت محور» و «وظیفه محور» در قبال هموطنان مقیم خارج از کشور گفت: بر اساس این رویکرد توامان، هم می توانیم از سرمایه های فکری، اقتصادی، فرهنگی و… ایرانیان مقیم خارج بهره بریم و هم با ارائه خدمات مناسب به آن ها وظایف خود را در قبال آن ها به درستی انجام دهیم.

شریعتمداری با تشکر از عوامل اجرایی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و تلاش ها و فعالیتهای صورت گرفته در این نهاد از گذشته تاکنون، گفت: متاسفانه اختلافات و حاشیه های سیاسی پیرامون این شورا در گذشته روند فعالیتهای آن را تحت الشعاع قرار داد که لازم است ضمن اصلاح رویکرد ها و نگرش های منفی نسبت به این شورا، آثار، نتایج و دستاوردهای ارزشمند این تشکیلات را به درستی معرفی و منعکس کنیم.

جانشین رئیس جمهور در شورای عالی ایرانیان با تاکید بر لزوم بازنگری در برخی نگرشهای منفی در خصوص هموطنان مقیم خارج از کشور و استفاده از ظرفیت های علمی، اقتصادی و… آن ها و بویژه جذب نخبگان علمی مقیم خارج، افزود: دولت تدبیر و امید که در این مدت کوتاه ثابت کرده است پذیرای جناح ها و تفکرهای گوناگون در راستای پیشبرد اهداف و توسعه کشور است، تمام هم و غم خود را برای پیگیری امور اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور، جذب حداکثری آن ها و خدمت رسانی به آن ها فارغ از مذهب، گرایش های سیاسی و… به کار خواهد بست.

وی همچنین خواستار همیاری و مشارکت نهاد ها و سازمانهای مختلف از جمله وزارت امور خارجه، نیروی انتظامی، اداره گذرنامه، سازمان ثبت احوال، سازمان جذب سرمایه گذاری خارجی و… در مسیر خدمت رسانی به ایرانیان مقیم خارج از کشور شد.