کد خبر: 46855

وال استریت ژورنال:

«وال استریت ژورنال» به نقل از منابع اطلاعاتی خود نوشت: دولت آمریکا در حال بررسی گزینه هایی است که در آن حق ایران برای غنی سازی در خاک خود، به رسمیت شناخته می شود.

به گزارش افکارنیوز، روزنامه «وال استریت ژورنال» روز سه شنبه با انتشار گزارشی نوشت دولت آمریکا در حال بررسی پذیرش تداوم غنی سازی در خاک ایران است. در این گزارش آمده است: دولت اوباما در حال سبک سنگین کردن راه حل های احتمالی برای پایان بن بست برنامه هسته ای ایران از طریق اعطای مجوزی است که می تواند مخالفت متحدان اصلی آمریکا در خاورمیانه را در پی داشته باشد: موافقت با حق ایران برای بهره بردن از تاسیسات غنی سازی اورانیوم در خاک خود.

دور جدید مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ از امروز در ژنو سوئیس آغاز شده است. قرار است ایران در این دور از گفت وگوها طرح جدیدی را ارائه کند که نقطه آغاز و پایان مذاکرات را مشخص می کند.

به نوشته وال استریت ژورنال، مقامات آمریکایی و عربی می گویند اسرائیل و عربستان با هرگونه غنی سازی اورانیوم یا پلوتونیم در ایران مخالف هستند و می گویند نباید اجازه داد ایران چنین تاسیساتی در اختیار داشته باشد.

بنا بر این گزارش، نمایندگان کنگره هم برای توقف کامل غنی سازی در ایران به کاخ سفید فشار می آورند. شب گذشته ۱۰ نفر از سناتورهای دموکرات و جمهوری خواه با ارسال نامه ای به «باراک اوباما» رئیس جمهور توقف کامل غنی سازی در ایران را خواستار شدند.

اوباما تاکنون به موضع گیری های گنگ در این مورد بسنده کرده است. وی در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، از حق ایران برای «دسترسی» به انرژی صلح آمیز هسته ای سخن گفت، اما از حق غنی سازی حرفی نزد.

یک مقام آمریکایی نیز در مصاحبه به وال استریت ژورنال، موضعی مشابه اتخاذ کرده و گفته است: ما برای مذاکره در مورد آنچه که رئیس جمهور اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل گفت، یعنی محترم شمردن حق ایرانی ها برای دسترسی به انرژی صلح آمیز هسته ای، آمادگی داریم. این در این مورد بحث کرد.

یک مقام آمریکایی دیگر هم ابراز امیدواری کرده است که بتوان لحن مثبت حام بر فضای مذاکرات را به اقداماتی مشخص منتهی کرد. دور پیشین مذاکرات ایران و ۱+۵ در سطح وزرای خارجه و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شد و شرکت کنندگان در آن، لحن مذاکرات را مثبت و متفاوت از قبل توصیف کردند.