کد خبر: 4737

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: دیپلمات مست عربستانی فعلاً ممنوع الخروج است.

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سئوالی در خصوص حادثه اتوبوس زائران ایرانی در عربستان اظهار داشت: قرار است کمیته حقیقت یابی را به عربستان اعزام کنیم که این موضوع به وزارت خارجه هم منعکس شده است.

وی افزود: ضروری است که پیگیری ها در این رابطه انجام شود؛ بنده ضمن عرض تسلیت به خانواده هایی که جان عزیزانشان را از دست دادند باید اعلام کنم که کمیسیون به طور جدی پیگیر این موضوع است.

بروجردی ادامه داد: اگر واقعاً جایگاه فعلی ایمن نیست، حتماً باید جایگاه تغییر کند چرا که این حادثه ممکن است هر زمان دیگری هم اتفاق بیافتد؛ گزارش اولیه حاکی از این است که ماشین بدون راننده بوده و ترمز دستی را نکشیده بودند که در هر صورت این موضوع غیرقابل قبول است و باید تمدیدات جدی تری از سوی سازمان حج در این رابطه اندیشیده شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با سال حماسه سیاسی و اقتصادی گفت: ما سه شنبه آینده در مورد حماسه سیاسی جلسه ای را با حضور مسئولان ذیربط تنظیم کرده ایم که انشاءالله برگزار می شود؛ فرمایشات رهبری در سخنرانی راهبردی آغاز سال باید عملیاتی شود که این اتفاق در سال قبل مطلوب نبود.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه ما در دهه پیشرفت و عدالت هستیم هم شعار بنیادین سال گذشته را باید دنبال کنیم و هم اینکه شعار امسال را در بُعد سیاسی و اقتصادی مورد توجه قرار دهیم که امیدواریم این مسئله با حضور چشمگیر ملت ما به سرانجام برسد.

وی در خصوص تصادف کارمند مست سفارت عربستان با یک شهروند ایرانی اظهار داشت: از آنجایی که این مسئله در تعطیلات اتفاق افتاد آقای دواتگری رئیس کمیته مطالبات ملی از سوی کمیسیون مأموریت پیدا کرد در خانه شهروند از دست رفته حضور پیدا کند؛ این خانواده، خانواده ای بسیجی بودند که متاسفانه در روزهای پایانی سال گذشته جان عزیزشان را از دست دادند.

بروجردی تصریح کرد: تخلف دیپلمات عربستانی مضاعف است؛ اولاً چندین بطری مشروب در داخل ماشین این کارمند موجود بود که چند تا از آنها هم باز بود و براساس تستی که پلیس انجام داده وی در حال مستی این کار را انجام داده است که این تخلف بین المللی است و به همین دلیل تا روشن شدن تکلیف و استیفای حقوق خانواده شهروند ایرانی از خارج شدن این دیپلمات از کشور ممانعت شده است.

بروجردی ادامه داد: کسانی که به عنوان دیپلمات در کشور هستند هر چند که مصدومیت دارند ولی حتماً باید قوانین کشور را رعایت کنند؛ پلیس هم گزارش اولیه را تهیه کردند، البته قتل در این رابطه اتفاق افتاده و موضوع هم در همین رابطه است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس در خصوص مذاکرات آلماتی هم اظهار داشت: در خصوص فردو دو موضوع وجود دارد؛ موضوع اول اجرای پدافند غیرعامل است، ما به لحاظ تحلیل های مکرر دشمنان مبنی بر هدف قرار دادن فردو حتماً باید تأسیسات را ایمن کنیم و این کار هیچ وقت متوقف نمی شود.

وی گفت: ممکن است ما در مقطعی نیازمند باشیم که غنی سازی بیشتر انجام دهیم؛ ما نیازهای مقطعی خودمان را که متفاوت با اصل غنی سازی است انجام می دهیم؛ البته اصل غنی سازی هم هیچ وقت در جمهوری اسلامی متوقف نمی شود چرا که غنی سازی حق ماست.

بروجردی افزود: ما لغو تحریم های غیرقانونی و ظالمانه را خواستاریم لذا می خواهیم که آنها تحریم ها را لغو کنند و در مقابل این با هم مذاکره کنیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: مذاکرات حتماً تأثیرگذار است و اگر بیانیه رسمی روسیه را ملاحظه کنیم می بینیم که آنها آلماتی ۲ را یک گام به پیش دانستند؛ همین که ما القائات خلاف واقع آمریکایی ها را از طریق تبیین واقعیت ها از ذهن دیگر اعضای شورای امنیت بزداییم برای ما موفقیت است.