کد خبر: 51236

اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت در نشستی که به مناسبت فرارسیدن سالروز ۱۳ آبان برگزارشد، به بیان سیاست ها و مواضع این تشکل دانشجویی درباره بحث مذاکره با آمریکا و استکبارستیزی پرداختند.

به گزارش افکارنیوز ، در این نشست علی بیانی دبیر تشکیلات دفتر تحکیم وحدت با اشاره به سابقه جنبش دانشجویی در مبارزه با استکبار، خاطر نشان کرد: ۱۳ آبان سال ۵۸ دانشجویان خط امام با برنامه ریزی قبلی به سفارت آمریکا حمله کردند و پس از کشف اسناد مختلف از این سفارت متوجه شدند که آمریکا پس از انقلاب برای این که انقلاب را به زمین بزند و مانع از دستیابی به اهدافش شود، به دنبال چه اهدافی بود.

وی با بیان این که امام خمینی (ره) این واقعه را انقلاب دوم و حتی بزرگتر از انقلاب اول دانستند، اظهار کرد: در انقلاب ۵۷ مردم ایران استبداد داخلی را نفی و اعلام کردند که خواهان حکومت دموکراتیک بر پایه اسلام هستند. همین مردم که درپیشروی آنها دانشجویان بودند، در آبان ماه سال ۵۸ نیز در انقلاب دوم خود استکبار خارجی را نفی کردند.

این فعال دانشجویی ادامه داد: اکنون پس از ۳۴ سال از آن اتفاق در شرایطی قرار داریم که استکبار کماکان پابرجاست و آمریکا در حال پیاده سازی سیاست های خود با شیوه هایی جدید است. در این شرایط قطعا منش دانشجویان و برخوردشان با استکبار جهانی و آمریکا نباید هیچ تغییری بکند.

بیانی با اشاره به تغییر دولت و اتخاذ رویکرد جدید توسط دولتمردان در مورد رابطه با کشورهای دیگر، تصریح کرد: از نظر دفتر تحکیم وحدت ما نباید هیچگاه فراموش کنیم که ذره ای از دشمنی های آمریکا کم نشده است. ما اکنون مشاهده می کنیم که حتی پس از تماس تلفنی روسای جمهور دو کشور اوباما مطرح می کند که گزینه های نظامی روی میز است.

دبیر تشکیلات دفتر تحکیم وحدت با اشاره به تهدیدات و تحریم های اعمالی آمریکا و هم پیمانانش علیه ایران، افزود: این خیال خام است که آمریکا قصد داشته باشد، دست دوستی به ما بدهد.

وی در ادامه با اشاره به شعار اعتدال دولت یازدهم، تاکید کرد: اکنون دولت طبق شعار خود به هرکس که در گروه مخالفین و منتقدین رییس جمهور قرار بگیرد و بحث مقابله با آمریکا را مطرح کند، برچسب افراطی می زند. دولت مدعی است تا زمانی که ما نتوانیم دیپلماسی خود را تقویت کنیم مشکلات داخلی ما برطرف نمی شود. این در حالی است که از نظر ما این اقدام و تفکر، اقدام اشتباهی است چرا که طبق فرمایشات رهبری پیشرفت های ما باید با تکیه بر توانمندی های داخل باشد که متاسفانه این رویکرد در دولت آقای روحانی دیده نمی شود.

این فعال دانشجویی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا با حذف شعار" مرگ بر آمریکا" موافق هستید؟ تاکید کرد: ما مخالف حذف شعار مرگ بر آمریکا هستیم، چرا که برداشت ما و آنچه که در واقعیت وجود دارد این است که شعار مرگ بر آمریکا به معنای نابودی ملت آمریکا نیست، بلکه به معنای نابودی گفتمانی است که در تقابل با اسلام است. آمریکا تاکنون هیچگاه در مقابل ایران تغییر رویکرد نداشته است. روزی که آمریکا از موضع کنونی خود نسبت به ایران بگذرد و موضعی جدید نسبت به ایران بگیرد این روز ما به این نتیجه می رسیم که دیگر نیازی به سردادن شعار مرگ بر آمریکا وجود ندارد، تا زمانی که این اتفاق رخ ندهد قطعا شعار مرگ بر آمریکا از هیچ تریبون جمهوری اسلامی حذف نخواهد شد.

بیانی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت می تواند شعار مرگ بر آمریکا را حذف کند؟ اظهار کرد: چنین قدرتی در دولت وجود ندارد. شعار مرگ بر آمریکا، شعاری است که از متن انقلاب برخواسته است و مردم نیز در نخستین تجمع همگانی که داشته باشند، این شعار را سر خواهند داد و ما مشاهده خواهیم کرد که ایده حذف این شعار با شکست مواجه می شود.

دبیر تشکیلات دفتر تحکیم وحدت در ادامه با اشاره به توقیف روزنامه بهار، خاطر نشان کرد: زمانی در دوره اصلاحات روزنامه های زنجیره ای جهت حساسیت سنجی مردم اقدام به حمله به مقدسات آنها می کردند. اکنون نیز ما نشانه هایی از تکرار این موضوع را مشاهده می کنیم. مطلبی که در سرمقاله روزنامه بهار به چاپ رسیده است توهین به مقدسات به حساب می آید و ما نباید هیچگاه به راحتی از کنار این اتفاق رد شویم.

وی با تاکید بر این که باید با این جریان که هدفش توهین به مقدسات است مقابله کنیم، اضافه کرد: مطالبه ما از وزیر فرهنگ و ارشاد این است که اقداماتی انجام دهند که دیگر روزنامه ها به سمت توهین به مقدسات نروند. ما از قوه قضاییه نیز طلب برخورد قاطع با این روزنامه را داریم و معتقدیم که چنانچه اکنون این برخورد قاطع صورت بگیرد، راه برای ادامه اینگونه اقدامات بسته می شود.

این فعال دانشجویی در بخش دیگری از صحبت هایش با دعوت از انجمن های اسلامی دانشجویی فعال در سراسر کشور به عضویت در دفتر تحکیم وحدت، گفت: تمام تشکل های انجمن اسلامی دانشجویان سراسر کشور که خود را ذیل مرام نامه دفتر تحکیم وحدت می دانند و تعهد به رعایت اساسنامه این دفتر دارند، می توانند به عضویت در این دفتر درآیند.

بیانی در ادامه با بیان این که ما در دفتر تحکیم وحدت هم به دنبال توسعه تشکیلات و هم به دنبال تقویت تشکیلات خود هستیم به بیان رویکردهای این دفتر در موارد مختلف پرداخت و گفت: مهمترین رویکردی که دفتر تحکیم وحدت در مورد مباحث سیاسی روز جامعه دارد انتقاد از مسوولین با زبان تند دانشجویی است. ما برای مسوولین احترام قائل هستیم و به آنها انتقاداتی سازنده وارد می کنیم و معتقدیم آنها نیز باید افرادی انتقادپذیر باشند.

دبیر تشکیلات دفتر تحکیم وحدت با بیان این که بحث علوم انسانی از دیگر مواردی است که دفتر تحکیم وحدت به آن توجه دارد، خاطر نشان کرد: اکنون علوم انسانی که در کشور ما تدریس می شود، علوم انسانی ۴۰ سال قبل است. ما معتقدیم باید در این زمینه تحولاتی صورت بگیرد در این راستا نیز طرح هایی به مقام معظم رهبری ارائه کرده ایم و از این پس نیز هم از طریق ایشان و هم از طریق وزارت علوم این کار را پیگیری می کنیم.

وی یکی دیگر از برنامه های دفتر تحکیم وحدت را پرداختن به مسائل آموزشی و عقیدتی انجمن های عضو این دفتر دانست و گفت: ما نسبت به اعضای خود تعهداتی داریم. اکنون نیز پرداختن به مسائل آموزشی و عقیدتی اعضای این دفتر یکی از مهترین رویکردهای ما به حساب می آید.

این فعال دانشجویی در مورد برنامه های دفتر تحکیم وحدت برای ۱۳ آبان گفت: انجمن های اسلامی عضو دفتر تحکیم وحدت خود به صورت متمرکز و غیرمتمرکز برنامه های مختلفی از جمله مناظره، میزگرد و کرسی های آزاداندیشی برگزار می کند. در مراسم ۱۳ آبان نیز نماینده دفتر تحکیم وحدت بیانیه مجمع هماهنگی اتحادیه های سراسر کشور را قرائت می کند.

بیانی در پایان در مورد حواشی ایجاد شده پیرامون انتخابات اخیر دفتر تحکیم وحدت، اظهار کرد: در این مورد وزارت بهداشت یک طرفه قضاوت کرده بود و مساله انتخابات را تنها از سمت گروهی که اعتقاد به غیرقانونی بودن این انتخابات داشتند بررسی کرده بود. زمانی که ما با وزیر بهداشت صحبت کردیم و تمام روند انتخابات دفتر را توضیح دادیم آنها توضیحات ما را پذیرفتند و انتخابات ما را قانونی دانستند.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست خبری محمدحسین غیبی مسوول کمیسیون آموزش و تحقیقات دفتر تحکیم وحدت با تاکید بر این که مذاکره کنندگان باید توجه داشته باشند که مذاکرات امروز از موضع قدرت است، اظهار کرد: ایران کشوری است که در منطقه قدرت منطقه ای به حساب می آید و در حال حرکت به سمت قدرت جهانی شدن است. این قدرت جهانی شدن نیز شرایط گفت وگو را متفاوت می کند.

وی ادامه داد: دولتمردان باید بدانند که در مسائل مختلف از جمله مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی باید در کشور ثباتی را به وجود بیاورند که ایران بتواند با اقتدار بیشتری به جایگاه قدرت جهانی برسد؛ چرا که منافع یک قدرت جهانی منافعی فراملی است.

مسوول کمیسیون آموزش و تحقیقات دفتر تحکیم وحدت در مورد بحث شعار" مرگ بر آمریکا" اظهار کرد: این شعار توهین به کسی نیست، این شعار آروزی نیستی و نابودی برای تفکر استعماری لیبرال دموکراسی است. در قرآن نیز در مواردی آمده است که خداوند فرموده است مرگ بر افرادی که علیه خدا تعدی کرده اند.

غیبی ادامه داد: ما می توانیم و باید همچنان این شعار را داشته باشیم؛ چرا که این روحیه ضداستکباری و ضدامپرالیستی ماست و باید همچنان حفظ شود و عدول از این روحیه و کنار گذاشتن برائت از کفار به منزله انحراف از آرمان های انقلاب اسلامی به حساب می آید.

این فعال دانشجویی با بیان این که شعار مرگ بر آمریکا، شعار تمام ملت های مظلوم دنیاست، اظهار کرد: آمریکا پرچم دار ظلم، استعمار و استبداد در جهان است و تا زمانی که موضع و منش خود را در سطح جهانی تغییر ندهد، دلیلی برای حذف شعار مرگ بر آمریکا وجود ندارد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت توان حذف شعار مرگ بر آمریکا را دارد، خاطر نشان کرد: چنانچه دولت بخواهد این شعار را حذف کند حداکثر اتفاقی که رخ می دهد این است که حداکثر در دوره ای که این دولت روی کار است این شعار شنیده نشود، ولی بعد از این دوره این شعار مجددا احیا خواهد شد.

 در ادامه این نشست خبری محمدرضا روشنایی مسوول کمیسیون تبلیغات دفتر تحکیم وحدت اسلامی با تاکید بر این که دولت نباید تحقق حماسه اقتصادی را در بیرون از کشور دنبال کند، اظهار کرد: ما باید این نکته را از جانب دانشجویان به گوش دولتمردان برسانیم چنانچه به دنبال تحقق حماسه اقتصادی هستند نباید این کار را در بیرون از کشور دنبال کنند چرا که تحقق حماسه اقتصادی باید درون زا و خودجوش باشد.

وی ادامه داد: ما باید در ابتدا به دنبال این باشیم که حماسه اقتصادی را در تمام شئون آن پیاده سازی کنیم. در این زمینه مهمترین اقدامی که ما باید انجام دهیم طرح تئوری های بومی با الگوی اسلامی ایرانی است. دولت باید تلاش کند که با استفاده از دانشمندان داخلی و خرد بومی این مدل را طراحی کند.

مسوول کمیسیون تبلیغات دفتر تحکیم وحدت اسلامی در ادامه به بیان انتظارات دفتر تحکیم وحدت از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پرداخت و با اشاره به رشد علمی دانشگاهی کشور در سال های اخیر گفت: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری" پیشرفت به هیچ وجه نباید متوقف شود" اگر دیروز وقایع نظام منوط به جهاد در جبهه های جنگ سخت بود امروز حیات و تداوم نظام وابسته به پیشرفت بدون توقف در تمامی عرصه های علمی است. حال با توجه این موقعیت توجه این است که تمام تلاش مسوولین بر این باشد که بر روند رشد علمی کشور سرعت بیشتری ببخشند و این امر میسر نمی شود مگر با ایجاد فضایی آرام و دور از التهاب در کشور.

روشنایی دومین انتظار دفتر تحکیم از دولت را فراهم نکردن عرصه برای ظهور و بروز افراد افراطی و کسانی که اعتقادی به دین، خدا و اسلام ندارند دانست و گفت: اتفاقاتی که در برهه هایی از زمان افتاده است، نشان می دهد که هرگاه نظام به افراطی ها میدان داده است اولین جایی که مورد هجمه قرار گرفته است خود نظام، دولت و مسوولین آن بوده است. در نتیجه از دولت انتظار می رود به هیچ وجه عرصه را برای ظهور و بروز افراطی ها و کسانی که به دین، خدا و اسلام اعتقاد ندارند باز نکند.

وی با بیان این که دانشگاه های کشور ازلحاظ فرهنگ دینی و اعتقادی دارای سطح مطلوبی نیستند، تاکید کرد: دانشگاه های کشور با آنچه که انتظار می رود فاصله زیادی دارند تا دانشگاه اصلاح نشود مملکت نیز اصلاح نخواهد شد. در نتیجه مسوولین باید برای ارتقای سطح معنویت و اعتقاد دانشجویان در دانشگاه های برنامه های جدی تدارک ببینند.

روشنایی در پایان با بیان این که پویایی و نشاط سیاسی با التهاب آفرینی و حاشیه سازی تفاوت دارد، گفت: متاسفانه در چند سال اخیر پویایی و نشاط فعالیت های سیاسی در دانشگاه ها رنگ باخته است و چنانچه برنامه ای در این زمینه وجود نداشته باشد، دانشجویان بازیچه اهداف شوم برخی از سودجویان می شوند، بنابراین مسوولین باید در این زمینه اقدام به انجام کارهای ایجابی کنند.


در ادامه این نشست فاطمه خلیلی مسوول انقلاب فرهنگی دفتر تحکیم وحدت با بیان این که انقلاب ایران قبل از این که انقلاب سیاسی باشد، یک انقلاب فرهنگی است، اظهار کرد: آمریکا برای ملت ما نمادی از چیزهای غیرخدایی است. آمریکا خود را خدای دنیا می داند و معتقد است که هرآنچه غیر از اوست باید نابود شود. آمریکا خود را قدرت مطلق می داند، بنابراین تا زمانی که قرار است ما با اسم جمهوری اسلامی بقا داشته باشیم به هیچ وجه نمی توانیم با چنین فرهنگ و تفکری در تعامل قرار بگیریم، چرا که از نظر فلسفی تعامل ما با این تفکر هویت ما را زیر سوال می برد.

وی با بیان این که رابطه ما با آمریکا، رابطه مظلوم با ظالم است گفت: ما زمانی می توانیم با آمریکا صحبت کنیم که در مقابل ظلم هایی که انجام داده است پاسخگو باشد. تا زمانی که آمریکا نتواند پاسخ منفی در مقابل ظلم های خود بدهد ما با آنها مذاکره ای نخواهیم داشت.

این فعال دانشجویی ادامه داد: مهمترین راهبرد جدی ای که جنبش دانشجویی در مقابله با آمریکا می تواند داشته باشد، این است که می تواند سبک زندگی اسلامی را به معنای واقعی تغییر دهد تا کشور بتواند از استعمار فرهنگی آمریکا عبور کند.

مسوول انقلاب فرهنگی دفتر تحکیم وحدت در پایان به طرح دو سوال از دولت یازدهم پرداخت و با بیان این که برخی از همایش ها و اقداماتی که در حوزه فرهنگ استکباری تا کنون صورت می گرفته است اکنون ملغی شده است، گفت: اولین سوال من از دولت این است که چرا این برنامه ها لغو می شود، آیا این از خط مشی فرهنگی دولت است؟ دومین سوالم این است که چرا باید مذاکرات ژنو باید پنهان بماند؟