کد خبر: 53648

در ژنو چه می گذرد

دومین دور نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ژنو لحظاتی پیش پایان یافت.

به گزارش افکارنیوز ، دومین دور نشست سه جانبه محمدجواد ظریف، جان کری و کاترین اشتون وزرای خارجه ایران، آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پایان یافت.

نخستین دور این نشست عصر روز جمعه ساعت ۱۸: ۳۰ به وقت ژنو در دفتر اشتون در محل نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان ملل متحد برگزار و پس از سه ساعت مذاکره سه جانبه ساعت ۲۱: ۴۰ دقیقه برای تنفس متوقف و دوباره در ساعت ۲۲: ۵۰ از سر گرفته شد.

یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایرانی درباره نشست دیشب گفت: بحث های خوبی داشتیم، اما گفت وگوها ادامه خواهد داشت.

قرار بود که این گفت وگوها ساعت ۸: ۳۰ صبح شنبه به وقت ژنو از سر گرفته شود، ولی به دلیل اینکه هیئت ها در حال رایزنی با پایتخت های خود بودند، این نشست با تأخیر برگزار و در نهایت ساعت ۱۳: ۳۵ و بعد از اقامت نماز هیئت ایرانی در طبقه اول هتل اینترکنتیننتال آغاز شد.

پیش از این نشست؛ دیدار سه جانبه لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه با اشتون و ظریف و پس از آن نیز دیدار چهارجانبه ویلیام هیگ، گیدو وستروله، محمدجواد ظریف و کاترین اشتون وزرای خارجه انگلیس، آلمان، ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد.

سید عباس عراقچی عضو تیم مذاکره کننده هسته ای امروز قبل از نشست جانبه کری، ظریف و اشتون در جمع خبرنگاران مذاکرات شب گذشته را بسیار سخت و نفس گیر خواند و با اشاره به نشست دیشب و رایزنی های امروز، عنوان کرد: درباره مفاد متن تفاهم نهایی رایزنی های جدی داشتیم، مسائلی هست که هنوز مانده و باید مذاکرات بیشتری صورت گیرد.

ظریف هم قبل از ورود به نشست سه جانبه با کری و اشتون با بیان اینکه فاصله هست و باید تلاش کنیم ببینیم به کجا می رسیم، عنوان کرد: پیشرفت وجود داشته ولی هنوز فاصله وجود دارد.