کد خبر: 59721

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا امروز در سخنرانی افتتاحیه کنفرانس «دیالوگ منامه» ، برنامه اتمی ایران و سلاح های شیمیایی سوریه را تهدیدات اصلی سلاح های کشتار جمعی در منطقه خواند و بر اراده آمریکا برای مبارزه با این تهدیدات تاکید کرد.

به گزارش افکارنیوز ، حسین موسویان سخنگوی سابق تیم مذاکره کننده هسته ای ایران نیز که در این نشست شرکت کرده بود، در پاسخ به سخنان وزیر خارجه آمریکا گفت: شما به مسئله سلاح های شیمیایی سوریه اشاره کردید. نابودی سلاح های شیمیایی در سوریه مدیون همکاری ایران است.

وی افزود: همکاری مشترک روسیه و ایران و امریکا بود که موجب این موفقیت شد؛ لذا امریکا باید در این مورد از ایران تشکر کند.

موسویان ادامه داد: نکته دیگری که آقای هیگل به آن اشاره کرد برنامه اتمی ایران بود. ایران بمب هسته ای ندارد. ایران عضو معاهده ان پی تی است و به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه ٥٠٠٠ نفر روز بارزسی داده و آژانس هم تأیید کرده که هیچ انحرافی در برنامه اتمی ایران به سمت بمب نبوده است.

این عضو ارشد سابق تیم مذاکره کننده هسته ای ایران تصریح کرد: با این وجود شما در ١٠ سال گذشته همه توان خود را علیه برنامه هسته ای ایران به کار گرفته اید در حالی که تنها رژیمی که صدها بمب هسته ای در خاورمیانه دارد، اسرائیل است. شما در صحبت امروز خود حتی یک کلمه به بمب های اتمی اسرائیل که تنها تهدید هسته ای در خاورمیانه است، اشاره نکردید. واقعیت این است که اسرائیل، تهدید اتمی در خاورمیانه هست و شما جرأت نمی کنید یک کلمه در این مورد حرف بزنید و هیچ اقدامی هم نمی کنید.

چاک هیگل در پاسخ به موسویان گفت که جامعه بین الملل نقض تهدیدات ایران در مورد ان پی تی را تایید کرده است.

او اما ترجیح داد هیچ پاسخی به اظهارات موسویان در مورد سلاح های شیمیایی سوریه و بمب های اتمی رژیم صهیونیستی ندهد!

ادامه اخبار