کد خبر: 62242

رییس مجلس شورای اسلامی، گفت: توافقنامه ژنو از نظر بین المللی به طور طبیعی شرایط و فضا را آرام تر کرد و به همین دلیل جیغ و فریاد های رژیم صهیونیستی بلند شده است زیرا این رژیم دوست داشته ایران همواره در منطقه داغ قرار گیرد.

به گزارش افکارنیوز ، علی لاریجانی یک شنبه شب (۲۴آذر) در برنامه زنده تلویزیونی «قم ۱۴۰۰» حضور یافت و گفت: موضوع فوق جنبه روانی داشته و فضا را برای رونق اقتصادی در داخل کشور که رهبری معظم در سال های اخیر بارها بر آن تاکید داشته اند به وجود آورده است.

لاریجانی افزود: البته همه مشکلات حل نشده اما این حرکت گام نخست برای آرام شدن فضا و حرکت رو به جلو است.

رئیس مجلس خواسته ایران از توافقنامه ژنو را حفظ تکنولوژی هسته ای صلح آمیز و تغییر رفتار زورگویانه غربی ها در تحریم ها عنوان کرد و ادامه داد: منازعاتی که در داخل کشور در خصوص محتوای توافقنامه وجود دارد بحث های تکنیکی است اما مهم این است که ما چگونه می توانیم به گام بعدی برسیم زیرا اینجا منزلگاه نیست بلکه توقفگاه موقتی است.

این نماینده مردم در مجلس نهم یادآور شد: اگر از این منظر نگاه کنیم باید در ۶ ماه آینده تمام هوش و حواس و دقت نظر ما در این مورد صرف شود که چگونه کارهای نهایی از نظر فنی صورت گیرد که هم خواسته مردم ایران در بهره مندی از تکنولوژی هسته ای حفظ شود و هم از تحریم ها جدا شوند.

وی افزود: در گام نخست از نظر تحریم ها یک حرکت کوچک انجام شده است یعنی بنا شده تحریم های جدید داده نشود و برخی از پول های بلوکه در حدی برای خرید خوراک، دارو و… آزاد شود.

لاریجانی در پاسخ به سئوالی در باره دلایل فرافکنی رسانه های آمریکایی و تاکید بر ادامه تحریم ها تصریح کرد: در این باره دلایل متفاوتی وجود دارد یکی از آن ها مربوط به مسئولان آمریکایی است که زیاد حرف می زنند و گاهی به نوعی سخن می گویند که بیشتر بی وجودی خود را نشان می دهند، کسی که می خواهد وارد مرحله بزرگ تری شود و توافقی انجام دهد باید پای حرفش بایستد.

رئیس مجلس شورای اسلامی یکی دیگر از دلایل رسانه های آمریکایی مبنی بر تشدید تحریم ها را لابی های صهیونیستی دانست و گفت: این ها از نظر رسانه ای قدرت زیادی دارند و تلاش می کنند فضا را غبارآلود کرده و شرایط را تخریب کنند، بخشی هم از این موضوع مربوط به مخالفینی است که در آمریکا وجود دارند؛ برخی از رجال سیاسی که در کنگره یا سنا هستند با شرایط دموکرات ها مخالف هستند و شروع به مخالفت کردند.

لاریجانی برخی از لابی های منطقه ای برخاسته از حسادت و کینه را نیز از دیگر دلایلی عنوان کرد که بر لزوم ادامه تحریم های ایران تاکید دارند و ادامه داد: مهم این است که این گروه راضی نیستند روابط ایران با کشورهای دیگر در یک مسیر منطقی قرار گیرد بنابراین از طریق فضاسازی سعی می کنند شرایط را تخریب کنند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه رفتار مسئولان ایرانی که کار در دست آن ها است باید عقلایی و منطقی باشند و هدفشان را گم نکنند، گفت: این فضاسازی ها هر کدام پاسخ خواص خود را دارد اما نباید بر روی مسیر تاثیر بگذارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم وحدت در داخل کشور بر روی مسائل ملی تاکید کرد و بیان کرد: اگر وحدت در این زمینه وجود نداشته باشد دچار آسیب می شویم، اینکه باید چند صدایی وجود داشته باشد هیچ اشکالی ندارد به ویژه در مجلس شورای اسلامی عقاید مختلفی وجود دارد و نمایندگان حق دارند راجع مسائل ملی کشور نظر دهند.

لاریجانی همچنین بر ضرورت حرکت در مسیری که رهبر معظم انقلاب ترسیم کرده اند تاکید کرد و افزود: نقد ها باید مشفقانه باشد و جنبه اصلاحی داشته باشد که گام بعدی درست برداشته شود و نباید جنبه تخریبی پیدا کند.

وی تقویت توان ملی به ویژه در بعد اقتصادی را بر روی مسایل بین المللی و مذاکرات تأثیرگذار دانست و ادامه داد: اگر حریف احساس کند ما خیلی نیاز به مذاکره و رفع تحریم ها داریم گران فروشی می کند اما اگر وضعیت اقتصادی داخل را تا آنجا که می توانیم بهبود ببخشیم قطعاً در مذاکرات دستِ پیش داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکیدات و تذکرات مکرر مقام معظم رهبری بر بالابردن توان و رونق اقتصادی داخلی را آینده نگری دقیق دانست و گفت: هر چند تحریم ها در بخش هایی مشکلاتی ایجاد کرده اما مقدار زیادی از مشکلات داخلی کشور ما مربوط به مشکلات مدیریتی است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: ایجاد رونق در تولید داخل گره های کوری در سیستم های بروکراتیک ما دارد که باید رفع شود و مسیر به سمت رونق تولید باشد.

لاریجانی در ادامه در خصوص چگونگی بهره گیری از توافق نامه ژنو که در گام نخست برای شش ماه ایجاد شده است، بیان کرد: ما باید بر روی هدفمان که داشتن فناوری هسته ای و رفع تحریم ها است تسلط داشته باشیم و آن را پیگیری کنیم و مراقب باشیم حواشی فضا را غبارآلود نکند تا از هدف اصلی دور نشویم و این دستاورد ملی ضایع نشود.

وی لزوم این کار را نیازمند همبستگی درونی و بالابردن توان اقتصادی داخلی دانست و گفت: این موارد به دیپلمات های ما کمک می کند که در مذاکرات دست پیش داشته باشند لذا هر چه رونق اقتصادی در کشور ایجاد شود مستقیماً به مذاکرات قوی تر کمک می کند.