کد خبر: 62771

برخلاف در باغ سبز نمایی های روزنامه زنجیره ای شرق از توافق ژنو، یکی از گردانندگان فراری این روزنامه اعلام کرد این بیانیه الحاقیه های کثیفی دارد و طی ۶ ماه آینده روی اعصاب ایرانیان راه خواهد رفت!

به گزارش افکارنیوز ، «فرزانه-ر» همسر رضا رئیسی طوسی (از عناصر روند جدایی) تا چندی پیش دبیر سیاسی روزنامه شرق و جزو سرمقاله نویسان این روزنامه شبه اصلاح طلب بود که از کشور گریخت.

او اخیرا در وبسایت روزنت، به مقاله دیوید کوهن معاون وزیر خزانه داری آمریکا که از سوی روزنامه وال استریت ژورنال منتشر شد، اشاره می کند و می نویسد: مقاله کوهن را می توان مهم ترین الحاقیه توافق ژنو دانست که احتمالا پس از چند دور شش ماهه خود را آشکار خواهد کرد.

کوهن به عنوان یکی از مقام های مالی ارشد آمریکا تاکید می کند که «ایران در شش ماه آینده در تحریم های شدیدتری فرو می رود» و بخش اعظم امتیازهای مالی که در ژنو به ایران داده شد چنان با دقت و مهارت طراحی شده که نه تنها امکان تحقق ندارند، بلکه وعده تحریم های جدیدی را داده که از راه می رسند.

کوهن در این مقاله خاطرنشان کرده است: ایران در حال حاضر فقط به ۴/۲ از درآمدهایش دسترسی دارد که برای اداره کشور مبلغ ناچیزی است.

تعلیق تحریم پتروشیمی ایران بر اساس توافقنامه ژنو موقتی است و حداکثر در شش ماه ۱/۲ میلیارد دلار درآمدهای ایران را افزایش می دهد. اما طرف ایرانی این را نمی داند که برای کالای شش ماهه مشتری پیدا نمی شود و عملا آن ۱/۲ میلیارد دلار درآمد برای ایران تحقق پیدا نمی کند.

در ضمن، به ایران اجازه فروش قطعات یدکی ماشین داده شده اما با پیش بینی هایی که انجام شده است ایران مشتری برای قطعات یدکی نخواهد یافت. طبیعت قرارداد خرید برخی از کالاها طوری است که حتما باید بیش از شش ماه باشد و ایران نمی تواند مشتری شش ماهه برای این دو کالا بیابد.

همچنین به ایران اجازه خرید و فروش طلا داده شده است، اما ایران برای خرید و فروش فلزهای قیمتی مانند طلا نیاز به مبالغ قابل توجهی ارز دارد. همه مجاری که به ایران اجازه دسترسی به ارز را می دهد همچنان بسته است. به این ترتیب، ایران نه به ارزی برای خرید طلا دسترسی دارد و نه به لحاظ محدودیت های بانکی، که همچنان برقرار است، امکان انتقال ارز ناشی از خرید یا فروش طلا را دارد.

عضو تیم گرداننده روزنامه شرق ادامه می دهد: با صراحتی که معاون وزیر خزانه داری آمریکا به خرج داده می توان انتظار داشت که اعصاب ایرانیان طی ۶ ماه آینده با احساس توهین مواجه شود.

یادآور می شود روزنامه زنجیره ای شرق در تیترها و تحلیل های اصلی خود در روزهای اول توافق ژنو، از این موضوع به عنوان تابوشکنی، بزرگ ترین توافق قرن، بزرگ ترین پیروزی ۴۰ سال گذشته برای ایران، بزرگ تر از نهضت ملی شدن نفت و شاهکار دکتر مصدق، فرو ریختن مبانی ایدئولوژی آمریکاستیزی و… یاد می کرد!