کد خبر: 64876

مشاور مقام معظم رهبری خواستار مذاکرات دو جانبه هسته ای با اعضای گروه شش قدرت بزرگ جهان شد.

به گزارش افکارنیوز ، علی اکبر ولایتی گفت: «اگر ما با هر یک از این شش کشور تعامل نداشته باشیم و با آنها مذاکرات دو جانبه برگزار نکنیم از روش صحیح استفاده نکرده ایم. ما باید جداگانه با کشورهای مختلف مذاکره کنیم. »

وی در گفت وگو با پرس تی وی با اشاره به گفت وگوهای دوجانبه پیشین ایران و آمریکا درباره عراق و افغانستان گفت که تهران و واشنگتن همچنین می توانند گفت وگوهای مستقیمی درباره برنامه انرژی هسته ای جمهوری اسلامی داشته باشند.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران و باراک اوباما، همتای آمریکایی وی ۲۷ سپتامبر با یکدیگر تلفنی گفت وگو کردند. این نخستین ارتباط مستقیم میان روسای جمهور ایران و امریکا از زمان انقلاب جمهوری اسلامی به شمار می رود.

ایران و شش قدرت بزرگ جهانی قرار است دور تازه گفت گوهای کارشناسی خود را روز دوشنبه در ژنو سوئیس از سر گیرند.

ایران و شش قدرت جهانی در تاریخ ۲۴ نوامبر به یک توافق تاریخی در ژنو دست یافتند که تلاشی برای فراهم کردن زمینه حل و فصل کامل یک دهه مناقشه غرب با جمهوری اسلامی بر سر برنامه انرژی هسته ای این کشور محسوب می شود.

در مقابل موافقت ایران برای محدود کردن برخی از جنبه های فعالیت هسته ای خود، غرب توافق کرد که برخی از تحریم های موجود علیه ایران را طی یک دوره شش ماهه بردارد. همچنین توافق شد که تحریم های جدیدی طی این دوره زمانی علیه تهران اعمال نشود.