کد خبر: 66205

رهبر انقلاب:

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای درباره ترویج خرافه در شب اول ربیع تاکید فرمودند عمل مذکور، مستند روایی ندارد و شیوه ای قابل تأیید نیست.

به گزارش افکارنیوز ، دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، استفتائی از رهبر انقلاب درباره ترویج خرافه در شب اول ربیع را منتشر کرد که در ادامه می آید.

* احیای مناسبت های دینی، اعیاد و مناسبت ها

س ۱۴۶۴: آیا انشای عقد اخوّت در ایّامی غیر از روز عید غدیر خم جایز است؟

ج: انحصار آن به روز مبارک عید غدیر خم معلوم نیست هرچند اولی‏ و احوط است.

س ۱۴۶۵: آیا واجب است عقد اخوّت به همان صیغه مشهور اجرا شود یا اینکه اجرای آن به هر لغتی صحیح است؟

ج: رعایت صیغه خاصی که وارد شده هرچند اولی‏ است ولی تعیّن آن احراز نشده است.

س ۱۴۶۶: نظر حضرت‏ عالی راجع به عید نوروز چیست؟ آیا همانند عیدهایی که مسلمانان آنها را جدی می‏گیرند مثل عید فطر و قربان، از نظر شرعی ثابت شده است یا اینکه فقط روز مبارکی محسوب می‏شود مثل روز جمعه و مناسبت های دیگر؟

ج: هرچند نصّ معتبری مبنی بر اینکه عید نوروز از اعیاد دینی یا ایام مبارک شرعی‏ باشد، وارد نشده است، ولی جشن گرفتن و دید و بازدید در آن روز، اشکال ندارد، بلکه از این جهت که صله رحم می‏باشد مستحسن است.

س ۱۴۶۷: آیا آنچه راجع به عید نوروز و فضیلت و اعمال آن وارد شده، صحیح است؟ آیا انجام آن اعمال (اعم از نماز و دعا و غیره) به قصد ورود جایز است؟

ج: انجام آن اعمال به قصد ورود، محل تأمل و اشکال است، بلکه انجام آنها به قصد رجا و امید مطلوب بودن، اشکال ندارد.

س: چند سالی است در شب اول ماه ربیع الاول حرکتی در بعضی مساجد باب شده است که شائبه بدعت و یا ترویج نوعی خرافه در آن می رود. ماجرا از این قرار است که در شب اول ماه ربیع الاول از حدود نیمه شب تا اذان صبح افرادی که غالباً خانم ها هستند با در دست داشتن شمع پشت درب مساجد مراجعه و با کوبیدن به درب مساجد و خواندن اذکاری توسل جسته و حاجات خود را طلب می نمایند، البته این عمل را تا هفت مسجد ادامه می دهند و خصوصاً این حال توسل در هنگام اذان صبح به اوج خود می رسد و معتقد هستند بدینوسیله اتمام ماه صفر و آمدن ماه ربیع الاول را خبر می دهند. نظر حضرتعالی در این باره چیست؟

ج: عمل مذکور مستند روایی ندارد و شیوه ای قابل تأیید نیست. اگر چه اصل اذکار و ادعیه و طلب حاجات از خداوند متعال عمل پسندیده ای است، لکن اشکال در شیوه عمل به نحو یادشده است، آقایان علمای اعلام دامت افاضاتهم و مؤمنین ایدهم الله تعالی، با پند و اندرز و موعظه و نصیحت، از رواج چنین رفتارهایی که چه بسا ممکن است منتهی به وَهْن مذهب گردد، جلوگیری نمایند.