کد خبر: 6921

لاهوتی موافق رد کلیات بودجه؛

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس در موافقت با رد کلیات بودجه ۹۲ در کمیسیون تلفیق به اشکالات این لایحه از جمله عدم تحقق درآمد ۱۲۰ هزار میلیاردی هدفمندی یارانه ها اشاره کرد و گفت: جامعه ما ظرفیت افزایشی ۴.۵ برابری قیمت ها را ندارد.

مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس در بررسی گزارش کمیسیون تلفیق مبنی بر رد کلیات لایحه بوجه ۹۲ در موافقت با رد این کلیات اظهار داشت: منابع پیش بینی شده در لایحه بودجه با توجه به عملکرد سال ۹۱ غیرواقعی است و رشد ۵۵ درصدی آن توجیه منطقی ندارد.

وی ادامه داد: همچنین هدف بودجه باید کنترل تورم و خارج کردن آن از رکود باشد اما این لایحه فاقد این خصوصیت است. منابع پیش بینی شده برای فاز دوم هدفمندی یارانه ها نیز موجب تشدید گرانی ها خواهد شد و وابستگی به نفت در این لایحه بیشتر شده است در حالی که سالانه باید وابستگی به نفت در بودجه کاهش یابد.

لاهوتی خاطرنشان کرد: درآمد هدفمندی یارانه ها در سال ۹۱ مجموعاً ۲۱۸ هزار میلیارد تومان اما عددی که دولت در بودجه ۹۲ پیشنهاد کرده ۱۲۰ هزار میلیارد تومان و ۱۰۸ هزار میلیارد تومان از این رقم را مردم باید پرداخت کنند و هیچگاه این سوال پاسخ داده نشد که میزان افزایش قیمت حامل های انرژی باید چقدر باشد که ۱۰۸ هزار میلیارد تومان وصول شود. بر اساس اظهار نظر مرکز پژوهش ها در این صورت افزایش قیمت ها ۴.۵ باربر خواهد شد اما آیا جامعه ما ظرفیت افزایش ۴.۵ برابری قیمت ها را دارد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: سال گذشته هم دولت پیشنهاد ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی برای هدفمندی یارانه کرد و مجلس آن را به ۶۶ هزار میلیارد تومان کاهش داد و از این مبلغ فقط ۲۸ هزار میلیارد تومان محقق شد حال چطور دولت می خواهد ۱۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد از هدفمندی کسب کند.

وی درباره صندوق توسعه ملی نیز گفت: دولت درخواست کرده که ۳۵ درصد از منابع این صندوق به ریال تبدیل شود در حالی که با تبدیل ریالی ارز اقتصاد تورمی ما وضعیت بدتری پیدا می کند و با دست خودمان تورم را افزایش می دهیم. غیر از این پیشنهاد ۳۵ درصدی، دولت پیشنهاد کرده تا ۱۰ درصد منابع صندوق به بخش های تعاونی و خصوصی داده شود اما سوال این است که آیا این تعاونی ها بخش خصوصی هستند یا دولتی.

ادامه اخبار