کد خبر: 70766

دلایل فاجعه انسانی رقم خورده در نیشابور پس از ده سال هنوز هم سر به مهر مانده است. بیش از ۷۵۰ نفر از هموطنانمان کشته و زخمی شدند اما این واقعه موجب نشد که کسی استعفا دهد یا حتی معذرت خواهی کند! !

  در ساعت ۴ و ۱۰ دقیقه بامداد روز جمعه ۲۹ بهمن ماه سال ۱۳۸۲تعداد ۵۱ دستگاه واگن باری با محموله هایی شامل گوگرد، پنبه، کودشیمیایی و مواد سوختنی (نفتا) که بخاطر ترافیک سنگین قطارهای مسافربری در آن ایام، در ایستگاه ابومسلم توقف کرد اما به دلایلی که هرگز مشخص نشد بطور ناگهانی به حرکت درآمد و به لحاظ شیب منطقه، واگن ها پس از خروج از خط فرعی و قرار گرفتن در مسیر اصلی به سمت ایستگاه کاشمر به حرکت درآمدند.

  تعدادی از واگن های باردار در قوس ورودی ایستگاه خیام از خط خارج شده و پس از واژگون شدن به سایر واگن های متوقف شده در خط کناری ایستگاه خیام برخورد کردند و دچار آتش سوزی شدند. پس از فروکش کردن نسبی شعله های آتش متأسفانه در ساعت ۹: ۴۲ صبح به صورت غیرمنتظره تعدادی از واگن ها و محمولات آن منفجر شدند و آسیب های جدی به روستاهای حاشیه خط، امکانات و تجهیزات وارد شد و متأسفانه تعداد زیادی از افراد حاضر در محل حادثه و روستاهای مجاور به شکل فجیعی کشته و زخمی شدند.

این انفجار دقیقاً زمانی روی داد که مأموران آتش نشانی و اهالی روستا در نزدیکی محل واگن ها حضور داشتند. مأموران آتش نشانی به منظور مقابله با حریق در واگن های باری مستقر در ایستگاه خیام به محل اعزام شده و گروهی از اهالی محلی برای مشاهده عملیات آنان در ایستگاه گرد آمده بودند.

شدت انفجار به حدی بوده که در محل حادثه گودالی به عمق ٢۵ متر در محدوده وسیع ایجاد شده و ترکش های جدا شده از قطار، بسیاری از افراد را بی دست و سر و پا کرد. آتش همچنین بسیاری از افراد را خشک کرده و سوزاند. همچنین تعدادی از روستاها بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شدند و بیش از ۳۰۰ نفر کشته و ۴۵۰ نفر نیز زخمی شدند. براثر این حادثه دو روستای « کریم آباد» و « هاشم آباد دهنو» درنیشابور دچار ۹۰ تا ۱۰۰درصد خسارت شدند.

دلایل فاجعه انسانی رقم خورده در نیشابور پس از ده سال هنوز هم سر به مهر مانده است. بیش از ۷۵۰ نفر از هموطنانمان کشته و زخمی شدند اما این واقعه موجب نشد که کسی استعفا دهد یا حتی معذرت خواهی کند! !

ادامه اخبار