کد خبر: 71215

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در گفت‌وگویی طی یک اظهارنظر بی‌سابقه نه تنها از بیان موضع رسمی جمهوری اسلامی در به رسمیت نشناختن رژیم جعلی صهیونیستی امتناع کرد بلکه مدعی شد موضع‌گیری درباره این موضوع به ایران ربطی ندارد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در گفت وگویی طی یک اظهارنظر بی سابقه نه تنها از بیان موضع رسمی جمهوری اسلامی در به رسمیت نشناختن رژیم جعلی صهیونیستی امتناع کرد بلکه مدعی شد موضع گیری درباره این موضوع به ایران ربطی ندارد.
هجرت نیوز: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در یک گفت وگوی اختصاصی با برنامه بامدادی مشترک تلویزیون یک و دو آلمان (Morgen Magazin) به برخی پرسش ها درباره ادامه مذاکرات اتمی و هولوکاست پاسخ گفت.
به گزارش « وطن امروز» به نقل از دویچه وله، در این گفت وگو خبرنگار تلویزیون آلمان ضمن اشاره به مواضع ضداسرائیلی احمدی نژاد و موضع او پیرامون « انکار هولوکاست» گفت: وزیر امور خارجه ایران مخالف انکار هولوکاست است و این موضوع را بارها تکرار کرده، « اما آیا ظریف حاضر است که گامی فراتر نهد و در آلمان اعلام کند که دولت اسرائیل را هم به رسمیت می شناسد؟ » ظریف از پاسخ مستقیم به این پرسش طفره رفت و تکرار کرد: کشتار جمعی یهودیان را نمی توان انکار کرد و هیچ کسی نیز قادر به انکار آن نیست.
وی افزود: باید از تکرار چنین جنایتی جلوگیری کرد. وزیر امور خارجه ایران سپس به طرح این پرسش پرداخت که « اما نقش فلسطینیان در این فاجعه چه بوده است؟ »
وی به نقض دائمی حقوق فلسطینیان اشاره کرد و گفت: موضع ایران همواره دفاع از حقوق فلسطینیان بوده است.
دویچه وله در ادامه نوشت: ظریف به جای پاسخ مستقیم به پرسش خبرنگار، به اشغال مناطق فلسطینی و موانع موجود بر سر راه بازگشت آوارگان فلسطینی اشاره کرد.
شمیزه بار دیگر از ظریف خواست که به این پرسش مستقیم پیرامون « حق حیات دولت اسرائیل» پاسخ گوید. شمیزه پرسید « صرف نظر از اینکه شما در باره دولت اسرائیل چه فکر می کنید، آیا اسرائیل را به عنوان یک دولت به رسمیت می شناسید؟ » ظریف گفت: « این موضوع باید از سوی فلسطینیان حل شود. ما از این منطقه دور هستیم. »
وی افزود: این وظیفه ما نیست که اسرائیل را به رسمیت بشناسیم یا نه، بلکه این موضوع باید از سوی فلسطینیان مورد پذیرش قرار گیرد.
به گفته ظریف باید پیشنهادهایی روی میز قرار گیرند که مورد قبول فلسطینیان باشند. وی افزود: هما نطور که جنایت علیه یهودیان و هولوکاست را محکوم می کنیم، هر گونه جنایت علیه فلسطینیان نیز باید محکوم شود. هولوکاست نباید بهانه ای برای نقض حقوق فلسطینیان باشد.
این اظهارات بی سابقه ظریف در حالی است که او پیش تر منتقدان توافقنامه ژنو را همراهان اسرائیل می دانست اما آقای وزیر باید بگوید آیا این اظهارات او در راستای منافع صهیونیست ها نیست؟