کد خبر: 71430

ادامه جوسازی رسانه‌های زنجیره‌ای حامی دولت علیه مستند «من روحانی هستم» /

از همین رو، شاید لازم باشد مسئولان دولت «تدبیر و امید» یک بار دیگر این جملات مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان خبرگان را در پانزدهم اسفند ۹۲ مطالعه کنند: «کسانی که به این جوانان با بدبینی نگاه می‌کنند و تلاش دارند آنها را منزوی کنند، به انقلاب و کشور خدمت نمی کنند. البته این جوانان مؤمن و انقلابی هیچگاه منزوی نخواهند شد. »

کرمان خبر: این روزها اگر صفحات سیاسی روزنامه های زنجیره ای پرشمار حامی دولت را ورق بزنید، حتماً مظلوم نمایی این روزنامه ها در مورد دولت تدبیر و امید توجه تان را جلب خواهد کرد. یکی از « جشن دکتر سلام» با عنوان هجمه به دولت یاد کرده و دیگری از مجرمانه بودن مستند « من روحانی هستم» و احتمال پیگیری قضایی ماجرا خبر داده است. آن دیگری خبر دروغ و خودساخته ی « انتشار فیلم جشن اشرافی همسر رئیس جمهور» را بهانه ای برای نوشتن گزارشی جهت مظلوم نمایی از دولت راستگویان قرار داده و در نهایت، برخی نطق « روح الله حسینیان» را پیراهن عثمان کرده اند که « آقایان! دولت اعتدال مظلوم واقع شده است… »

به گزارش رجانیوز، البته این ترفند رسانه ای فقط مختص به این روزها نیست. از ابتدای روی کار آمدن دولت « روحانی» همه متهمند به تخریب دولت. از « عمو پورنگ» و ماجرای کلید معروفش گرفته تا « جبهه ی پایداری» و کارت زردهای مجلس، از « ابراهیم حاتمی کیا» با صحبت های انتقادی اش در جشنوار ه ی فجر تاکنون گرفته تا صداوسیما و دولت قبلی به عنوان متهم اصلی ثبت نام ۷۳ میلیونی مردم برای دریافت یارانه! همه و همه به زعم این رسانه ها ظاهراً کمر همت بسته اند که دولت را تخریب کنند. و البته این سوءظن باعث شده تا فشارها حتی بر امثال « عمو پورنگ» و برنامه ی تلویزیونی اش به حدی زیاد شود که تهیه کننده ی برنامه ی او همین امروز اعلام کند « عمو پورنگ» قصد خداحافظی از تلویزیون را دارد! (اینجا)

اما در این میان، به نظر می رسد که هجمه ها بر مستند « من روحانی هستم» شدیدتر از سایر موارد است؛ به نحوی که از چند روز پیش تمام رسانه های حامی دولت در یک جریان هماهنگ و حتی با مطالب کاملاً مشابه هم که مشخص است از یک مرکز واحد خط دهی شده است، فاز حمله به این مستند را در رأس برنامه های خود جهت مظلوم نمایی هر چه بیشتر قرار داده اند و حتی افرادی مانند « حسام الدین آشنا» با شدیدترین الفاظ این چنین به انتقاد از این مستند پرداخته اند: « آمران و عاملان تولید و توزیع بسته های تخریبی و تله های انفجاری باید آمادگی داشته باشند تا پاسخگوی اعمال خود در محکمه ی افکار عمومی باشند. » (روزنامه ی اعتماد، شماره ۲۹۴۵ به تاریخ ۶/۲/۹۳)

مستند « من روحانی» هستم محصولی است از موسسه ی « شفق مدیا» که از زیرمجموعه های مرکزمستندسازی « سفیر» به شمار می رود. این فیلم، فعالیت های مبارزاتی، سیاسی و اجتماعی « دکتر حسن روحانی» در ۵ دهه ی گذشته را روایت می کند. سخنرانی تاریخی وی در مراسم درگذشت حاج آقا مصطفی خمینی در مسجد ارک، ۵ دوره نمایندگی مجلس و موضع وی در ماجرای ۹۹ نفر، ماجرای عضویت وی در شورای سیاست گذاری صدا و سیما و نظر امام و پرونده هسته ای ایران از اتفاقاتی است که در این مستند بدان پرداخته شده است.

« معصومه نبوی» کارگردان این مستند در مورد علت ساخت آن به خبرگزاری مهر چنین می گوید: « ایده ی این فیلم از روزهای آخر خرداد ماه سال ۹۲ بعد از انتخابات ریاست جمهوری شکل گرفت. بعد از حماسه ی سیاسی مردم و انتخاب دکتر حسن روحانی، احساس کردیم خیلی ها رییس جمهور را نمی شناسند و این عدم شناخت باعث سوءتفاهم هایی خواهد شد. در حالی که آقای حسن روحانی یک شخصیت انقلابی درون نظام هستند که در بسیاری از نقاط کلیدی انقلاب نقش آفرینی کرده اند و افکار عمومی جامعه نیاز داشت تا ایشان را بشناسد. با این توجه شروع به تحقیق و نگارش « من روحانی هستم» کردیم… برای همین منظور سراغ خاطرات خود رییس جمهور و اشخاص وابسته به ایشان رفتیم. برای قبل از انقلاب که کتاب خاطرات خودشان بسیار غنی بود و برای بعد از انقلاب هم خاطرات آقای هاشمی رفسنجانی بیشترین کمک را به ما کرد و اکثر قسمت های حساس مستند از کتاب های خاطرات ایشان روایت شده است. برای سال های اخیر و پرونده هسته ای هم دستمان بسیار باز بود و راحت تر به اطلاعات دسترسی پیدا کردیم ولی تاکیدی که داشتیم استفاده از منابع نزدیک به آقای روحانی بود… » (اینجا)

اما انتقاداتی که به این مستند وارد شده، جالب و شنیدنی است. به طور مثال، برخی از رسانه ها با انتقاد از منتشر کردن فیلمی محرمانه از « جواد ظریف» در این مستند این کار را مغایر اصول اخلاقی عنوان کرده اند. این در حالی است که این فیلم از مستند مشهور « ایران و غرب» شبکه ی بی بی سی گرفته شده است که اتفاقا آقای ظریف و عده ای دیگر از مسئولان سابق در آن به طور رسمی مصاحبه داشته اند. جالب آنکه فیلم مورد ادعا پیش از این از شبکه ی سوم سیما نیز پخش شده است و بعید به نظر می رسد که رسانه های زنجیره ای حامی دولت، این فیلم را تا به حال ندیده باشند.

انتقاد دیگر به نحوه ی پرداخت این مستند به ماجرای مک فارلین و نقش « حسن روحانی» در آن است. « نبوی» در مورد این بخش می گوید: « در مورد مک فارلین و شورای نظارت بر صدا و سیما به خاطرات آقای هاشمی رفسنجانی استناد شده است که رییس جمهور از نزدیکان ایشان هستند. » به عبارت بهتر، منبع اصلی این بخش، خاطرات هاشمی رفسنجانی است. حال اگر حتی صحت این بخش زیر سوال باشد، باید نخست از رئیس جمهور سابق بابت دامن زدن به این دروغ و شایعه انتقاد کرد و سپس از سازندگان این مستند. هر چند که به زودی رجانیوز در مطلبی تفصیلی و با ذکر جزئیات تاریخی به استناد از کتاب آقای هاشمی به نقش آقای « روحانی» در ماجرای موسوم به مک فارلین خواهد پرداخت.

عجیب تر آن است که این مستند از ۱۱ اسفند توسط سفیر فیلم به صورت اینترنتی در حال توزیع است و اینکه چرا ناگهان در این بازه زمانی این مستند مورد هجمه قرار گرفته است، خود از مواردی است که نشان می دهد که مسائل فرامتنی در هجمه به « من روحانی هستم» به شدت موثر بوده است.

اما فارغ از صحت این انتقادات عجیب و غریب، جالب است بدانید که این چندمین مستند موسسه ی سفیر است که با جسارت و صراحت به موضوعات سیاسی و حتی انتقاد از دولت ها و شخص رئیس جمهور پرداخته است. تا جایی که پیش از این، این موسسه در دو مستند « کدام انحراف» و « نبرد خاموش» نیز به انتقاد شدید از دولت دهم، جریان موسوم به انحرافی، بی تدبیری در ماجرای تحریم ها و… پرداخته بود و البته هیچ گاه با چنین واکنش های افراطی از سوی دولت قبلی مواجه نشده بود. چنانکه این مستندها بارها و بارها در دانشگاه های مختلف اکران و مورد نقد و بررسی قرار گرفت و حتی مراسم رونمایی از مستند « نبرد خاموش» در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد. اما در دولت فعلی، تاکنون چندین بار و از جمله همین امروز، اکران این مستند در دانشگاه های مختلف لغو شده است و فشارهای فراوانی بر عوامل سازنده ی این مستند اعمال شده تا جلوی پخش آن را بگیرند. چنین واکنش های عجیب و غریبی در شرایطی ابراز می شود که این دولت و حامیان رسانه ای اش بیش از هر دولت دیگری ادعای آزادی بیان دارند.

البته دولت یازدهم که در این مدت کم نشان نداده اصلاً ظرفیت انتقاد را ندارد، باید متوجه باشد که این حملات و هجمه های رسانه ای و غیررسانه ای به هیچ وجه نمی تواند مانع تداوم تولید چنین مستندها و چنین انتقاداتی باشد که برعکس، باعث تقویت آثاری چون « من روحانی هستم» ، « دکتر سلام» و… خواهد بود. به خصوص آنکه دولت تدبیر و امید در همین مدت کم، آن قدر سوژه به مخالفانش در حوزه های مختلف مانند « توافق ژنو» ، « توزیع سبد کالا» ، « فاز دوم هدفمندی یارانه ها» ، « مهمانی های اشرافی» ، و… داده که مستند کردن این موارد کار دشواری نخواهد بود و نیازی به انتشار فیلم های منتشرنشده از مهمانی های زنانه نخواهد بود.

ا

از همین رو، شاید لازم باشد مسئولان دولت « تدبیر و امید» یک بار دیگر این جملات مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان خبرگان را در پانزدهم اسفند ۹۲ مطالعه کنند: « کسانی که به این جوانان با بدبینی نگاه می کنند و تلاش دارند آنها را منزوی کنند، به انقلاب و کشور خدمت نمی کنند. البته این جوانان مؤمن و انقلابی هیچگاه منزوی نخواهند شد. »

منبع: رجا نیوز