کد خبر: 71929

دکتر فواد ایزدی

دکتر ایزدی غنی سازی غیر صنعتی را بی فایده دانسته و یک توافق برد-برد را عملا غیرممکن می داند. وی معتقد است باید در مذاکرات و توافقات توازن وجود داشته باشد و در قبال امتیاز دادن ، امتیازاتی هم بگیریم.

در آستانه مذاکرات وین 6 با "دکتر فؤاد ایزدی" عضو هیئت‌علمی "دانشکده مطالعات جهان" و "دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران" که پایان‌نامه دکترای او «دیپلماسی عمومی آمریکا در قبال ایران: ساختارها، بازیگران و محافل سیاست‌گذاری» بوده و از صاحب‌نظران عرصه سیاست خارجی است، به گفتگو نشسته‌ایم.

دکتر ایزدی غنی‌سازی غیر صنعتی را بی‌فایده دانسته و یک توافق برد-برد را عملاً غیرممکن می‌داند. وی معتقد است باید در مذاکرات و توافقات توازن وجود داشته باشد و در قبال دادن امتیاز، امتیازاتی هم بگیریم.

 منظور از برنامه غنی‌سازی سمبلیک چیست؟ آیا کاهش واقعی تحریم‌ها با این برنامه محقق می‌شود؟

دو نوع غنی‌سازی داریم: غنی‌سازی صنعتی و غنی‌سازی غیر صنعتی. غنی‌سازی صنعتی است که به درد کشور می‌خورد و نیروگاه هسته‌ای به‌وسیله این نوع غنی‌سازی سوخت خود را تأمین می‌کند.

غنی‌سازی غیر صنعتی جنبه آزمایشی و پژوهشی دارد و به درد کشور نمی‌خورد و منافعش مثل بنزینی می‌ماند که اگر در حد آزمایشگاهی تولید شود ماشین کشور را جلو نمی‌برد. بعضی از دوستان دولت یازدهم می‌گویند که ما غنی‌سازی را تثبیت می‌کنیم؛ سؤال اینجاست که چه نوع غنی‌سازی را و در چه حدی قرار است تثبیت کنند؟ اگر منظورشان غنی‌سازی غیر صنعتی است، بودونبودش برای کشور تفاوتی ندارد و به درد افراد پژوهشگر و محقق می‌خورد. این حق ایران است که غنی‌سازی صنعتی داشته باشد. ایران به دغدغه‌های آنان توجه کرده است، بنابراین ازنظر منطقی آنان هم باید به دغدغه‌های ایران که رفع تحریم‌های غیرقانونی نفتی و بانکی است توجه کنند و در مذاکرات هسته‌ای ایران این تحریم‌های غیرقانونی باید برداشته شود. متأسفانه شواهد نشان می‌دهد که طرف مقابل به این اصل پایبند نیست و به دنبال غنی‌سازی غیر صنعتی هستند. بنابراین ایران امتیاز بسیار بزرگی را به‌طرف مقابل می‌دهد اما امتیاز قابل‌توجهی را دریافت نمی‌کند.

 شما به واژه برد- برد در موردتوافق اعتقادی دارید؟ منظور از این واژه چیست؟

برد- برد یک نظریه بازی است. حقیقتاً من در مورد مذاکرات هسته‌ای به این واژه باور ندارم. سوابق آمریکا و بعضی از کشورهای 1+5 نشان داده است که این کشورها به فکر سرنگونی ایران هستند و در حقیقت این کشورها سیاستشان را عوض نکرده‌اند و می‌خواهند از طریق هسته‌ای بر کشور ایران فشار وارد کرده تا به هدفشان برسند.

بنابراین این کشورها به دنبال برد کشور ایران نیستند، این را ما ندیدیم. ممکن است که ما بخواهیم که امتیاز بدهند، اما سابقه و نوع برخورد طرف مقابل در مذاکرات هسته‌ای در عمل به ما این بُرد را نشان نداده است.

 در این مذاکره به چه نکاتی باید دقت شود و بر روی چه مواردی باید با حساسیت عمل کرد؟

درواقع باید در مذاکرات توازن وجود داشته باشد، وقتی بر اساس NPT امتیاز می‌دهیم باید از طرف مقابل هم امتیاز بگیریم. در حوزه تحریم‌ها باید تحریم‌های غیرقانونی بانکی و نفتی برداشته شود و اگر این تحریم‌های غیرقانونی برداشته نشود، دلیلی وجود ندارد که مذاکرات ادامه پیدا کند. زمانی که در یک بازی می‌بازید، دلیلی ندارد که به بازی ادامه دهید. وقتی از نقطه A شروع به حرکت می‌کنید می‌خواهید به نقطه B برسید اگر به سمت نقطه B حرکت نکنید و در سمت مخالف آن حرکت کنید، ادامه این حرکت کار منطقی‌ای نیست، چون شمارا از هدفتان دور می‌کند. در مذاکرات هسته‌ای هم طرف مقابل "هم خدا را می‌خواهد و هم خرما را"و در عمل، حرکت کردن در این مسیر منطقی نیست.

 دربیانی رهبر معظم انقلاب درباره دشمنان نظام اسلامی فرمودند"با ظاهر دوستی می‌خواهند کاری کنند که هیچ دشمنی نکرده است آیا این جمله می‌تواند درباره کشورهای گروه 1+5 نیز صادق باشد؟

آمریکا با ادبیات جدید خود بهتر از ادبیات قدیم وارد مذاکرات شده است اما بنا بر نکته‌ای که مقام معظم رهبری فرمودند: «ما نگران این هستیم که پشت دستکش مخملی دست چدنی باشد». دارند با یک نوع عملیات روانی به هدفشان می‌رسند. بنابراین باید بر اساس اعمال طرف مقابل عمل کرد نه بر اساس حرف‌هایش.