کد خبر: 74288

اولین نشانه‌ها از اختلاف در میان شاهزاده‌های سعودی

گزارش‌های غیررسمی حاکی از آن است که متعب بن عبدالله از تغییرات اعمال‌شده توسط پادشاه جدید عربستان به شدت خشمگین شده و بر این باور است که فریب خورده است.

به گزارش کرمان خبر ، «مجتهد» فعال توئیتری که به انتشار اخبار محرمانه خاندان سعودی مشهور است، در جدیدترین پیام خود گزارش داد که متعب بن عبدالعزیز پسر ملک عبدالله پادشاه متوفی از انتخاب نایف بن عبدالعزیز به عنوان جانشین ولیعهد خشمگین است. بنابراین گزارش، متعب براین باور است که محمد بن نایف از حیله‌ای که پدرش برای کنار گذاشتن احمد بن عبدالعزیز علیه خودش استفاده کرده است.

مجتهد در ادامه افزود: تلاش‌های دیگری در دست اقدام است که از جمله عزل مقرن بن عبدالعزیز ولی‌عهد جدید خواهد بود اما باقی اقدامات را اکنون نمی‌توانم فاش کنم چرا که نمی‌خواهم متوقف شود زیرا در اجرای برخی از این اقدامات خیری برای مردم نهفته است.

براساس این گزارش، تعیین محمد بن نایف به عنوان جانشین ولیعهد قبل از دفن ملک عبدالله اقدامی برای بستن راه متعب بوده که این ناشی از زیرکی محمد نایف است.

از سوی دیگر مجتهد خبر داد که محمد بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات هم از تغییرات روی داده دلخور شده چرا که روی متعب برای اثرگذاری بر آینده عربستان حساب باز کرده بود.

دیروز هم مجتهد چند ساعت قبل از اعلام رسمی خبر مرگ پادشاه خبر داد که ملک عبدالله مرده است و ساعتی پس از انتشار این پیام در توتیر دیوان سلطنتی خبر مرگ ملک عبدالله را منتشر کرد.

متعب بن عبدالله یکی از رقبای خود را احمد بن عبدالعزیز، عموی خود می‌داند که ملک عبدالله او را 6 ماه قبل برکنار کرد و بجای وی نایف بن محمد را وزیر کشور کرد که با این کار عملاً احمد بن عبدالعزیز از کانون قدرت فاصله گرفت و این درحالی بود که پس از سلمان او مهمترین فرزند بازمانده از عبدالعزیز بود اما شاه متوفی با برکناری وی تلاش کرد تا جناح رقیب خودش یعنی سدیری‌ها را تضعیف کند و مقرن که شخصیت ضعیف‌تری است به این سمت گمارده شد تا بتواند زمینه برای افزایش قدرت پسرش متعب فراهم شود.

اکنون اخبار حاکی از آن است که احمد به عربستان بازگشته است و احتمالا رقیب سرسختی برای مقرن ولیعهد جدید عربستان خواهد بود.

برخی منابع گفته‌اند که متعب از طریق شنود در منزل احمد بن عبدالعزیز و تماس‌های او اطلاع‌ یافته که بیشتر اعضای خاندان سلطنتی، حاضرند به جای مقرن بن عبدالعزیز که اکنون ولی‌عهد است، با او(احمد بن عبدالعزیز) بیعت کنند.

متعب پسر ملک عبدالله اکنون بیم آن دارد که با اعلام مرگ پادشاه، بیشتر اعضای خاندان سعودی با احمد بیعت کنند و در چنین شرایطی فرصتی را که با کمک خالد التویجری رئیس سابق دیوان سلطنتی برای تسلط بر قدرت به دست آورده بود، ناگهان از دست بدهد.

قبل از آنکه «عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود» پادشاه متوفی عربستان سعودی به خاک سپرده شود، تغییر و تحولات مهمی در ساختار قدرت این کشور روی داد که همگی به ضرر فرزندان وی تمام شده است.

«متعب» رئیس گارد ملی، بر خلاف انتظارها هیچ سمت جدیدی نگرفت و حتی مشاور ویژه سلطنتی هم نشد.

«خالد التویجری» مشاور شاه سابق و رئیس گارد سلطنتی و رئیس دربار از این دو منصب برکنار و «محمد بن سلمان» پسر پادشاه جدید به این سمت گمارده شد.

به جای سمت دوم التویجری که از ریاست گارد سلطنتی عربستان کنار گذاشته شد، سرلشکر «حمد العوهلی» جانشین او شد.

از سوی دیگر «محمد بن نایف» فرزند ارشد نایف بن عبدالعزیز ولی‌عهد متوفی عربستان هم که رقیب متعب پسر شاه سابق است، با حفظ سمت وزیر کشور به عنوان جانشین ولی‌عهد و معاون دوم رئیس شورای وزیران عربستان انتخاب شد.

محمد بن سلمان علاوه بر ریاست دربار عربستان به عنوان وزیر دفاع جدید عربستان به جای پدرش گمارده شد که این مسئله نشان می‌دهد حالا با به قدرت رسیدن پدرش، او به یکی از شاهزاده‌های تاثیرگذار نسل سوم آل سعود بدل شد.

برآیند تغییرات اعمال شده در خانواده سلطنتی نشان می‌دهد جناح سُدیری‌ها با تغییرات گسترده علیه مهره‌های کلیدی ملک عبدالله از جمله التویجری، جناح عبدالله (جناح الشمّری) را به حاشیه رانده و دوباره قدرت را در میان خودشان قبضه کردند.

فارس