کد خبر: 74333

چند هفته ای از تلاش اصلاح طلبان برای انشقاق از اصولگرایان نمی گذرد که ورق برگشته و اصلاح طلبان در درون خود دچار انشقاق شدند.

به گزارش کرمان خبر ، مدت زیادی از انتشار خبر تلاش اصلاح طلبانب رای انشقاق در جریان اصولگریان نمی گذرد که خبرها حاکی از اختلافات اساسی در جریان اصلاحات است.

سال گذشته و در جریان انتخاب شهردار در شورای شهر ترهان، تک رای الهه راستگو، ریاست ساختمان بهشت را از بین دو گزینه محمدباقر قالیباف و محسن هاشمی به قالیباف هدیه داد.پس از آن بود که راستگو  سیبل مستقیم جریان اصلاحات شد و عده ای از این جریان تلاش کردند تا او از حزب کار اخراج شود. همین اتفاق هم بلافاصله افتاد و در اولین جلسه شورای مرکزی حزب، الهه راستگو از حزب اخراج شد.

این اتفاق که پس از انتخابات ریاست جمهوری روی داد، اولین تصفیه حزبی در جریان اصلاحات بود. پس از این اتفاق جریان اصلاحات تمرکز خود را بر روی حمایت از دولت گذاشت و نیم نگاهی به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده داشت و آن را مهمترین مساله برای جریان خود می پنداشت. سلسله جلسات اصلاح طلبان در شکل و قالب های گوناگون از یک سو و جلسات شورای مشورتی اصلاح طلبان که مجمع بزرگان این جریان بود، از سوی دیگر در فکر تصاحب کرسی های سبز رنگ میدان بهارستان بودند. البته که در این هدف مشترک، اختلافات اساسی نیز وجود داشته و دارد تا جایی که محمدرضا عارف که در انتخابات ریاست جمهوری سال 92، با مرقومه ای از سیدمحمد خاتمی از گردونه رقابت های انتخاباتی کناره گرفت، در شورای مشورتی اصلاح طلبان جایی نداشت و به آن دعوت نشد.

اصلاح طلبان برای تشکیل مجلس اصلاح طلب در دوره بعد تمام تلاش خود را می کنند اما نکته جالب توجه در خصوص فعالیت های اصلاح طلبان، چند پاره شدن آنهاست، طوری که این روزها محمد رضا عارف، ناطق، یاران خاتمی، حزب ندای ایرانیان، حزب فراگیر، جوانان خط امام، احزاب منحله و حتی اصلاح طلبان دولتی نیز به طور جداگانه مشغول فعالیت هستند.

غلامحسین کرباسچی دبیر کل حزب کارگزاران چندی پیش در سرمقاله هفته نامه صدا از استراتژی برای انتخابات مجلس رونمایی کرد که عارف در آن هیچ جایگاهی ندارد! کرباسچی که  پیش از این گفته بود «احزاب اصلاح طلب از روش های سیاسی معقول و فعال تر برای انتخابات مجلس استفاده می کنند و بعید نیست با توجه به سابقه ناطق نوری و مجموعه گرایش اصلاح طلبان، اجماع بر روی ناطق صورت بگیرد» در این مقاله اظهار داشت:اصلاح طلبان و نیروهای معتدل سیاسی با راهبرد اجماع محور “هاشمی ، ناطق، خاتمی و روحانی ” را پی گیری و تقویت خواهند کرد.

از طرف دیگر تشکل ندای ایرانیان هم به نظر می رسد برای خود برنامه جداگانه ای در عرصه انتخاب دارد! در حالی که ندا هنوز ابعاد خود را به درستی مشخص نکرده و صرفا با دو مشخصه “نسل دوم اصلاح طلبان” و “صادق خرازی" شناخته می شود خبر ها حکایت از آن دارد که این تشکیلات در مجلس دهم مجلس شورای اسلامی لیست جداگانه ای ارائه خواهد کرد.

اما جدای از تلاش برای اتحاد، اصلاح طلبان نه تنها جلسات انتخاباتی خود را هدایت می‌کنند، بلکه برای رقیب دیرینه خود نیزنقشه‌هایی در سر دارند. خبر برنامه‌ریزی اصلاح‌طلبان برای اصولگرایان را روز گذشته محمدنبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه اسلامی داده است. او گفته که «کمیته‌های ویژه اصلاح‌طلبان برای ایجاد انشقاق در اصول‌گرایان جلسات خاموش برگزار می‌کنند و در حال انجام 2 کار اصلی هستند، نخست اینکه چگونه اصلاح‌طلبان را به ائتلاف برسانند که البته ما در این خصوص حق اظهارنظر نداریم، اما برخی نیز در حال بررسی هستند که چگونه بتوانند میان اصولگرایان انشقاق ایجاد کنند»

 چند هفته ای از تلاش اصلاح طلبان برای انشقاق از اصولگرایان نمی گذرد که ورق برگشته و اصلاح طلبان در درون خود دچار انشقاق شدند. پس از داستان اخراج راستگو از حزب اسلامی کار، حالا جوانان و دانشجویان این حزب که از سه سال پیش (اردیبهشت 90) در قالب سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار به فعالیت می‌پرداختند امروز به این نتیجه رسیده‌اند که سازمان را خالی کنند.

فارس روز گذشته گزارش داده که قرار است استعفای جمعی اعضای این سازمان که اعضای هیئت موسس (ساعده سیما، مرتضی صفری، امیر حسین خازه، احمد منظمی و مهدی جعفری) و مسئول فعلی (امیر حسین خازه) را نیز شامل می‌شود تا ساعاتی دیگر به حسین کمالی دبیرکل حزب اسلامی کار تقدیم شود.

یکی از اعضای سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار دلیل استعفای اعضاء را عدم توجه کافی به آنان می‌داند و در ادامه گفت‌وگو خود می‌گوید: چهار سال عضو این سازمان بودیم اما حزب اسلامی کار هیچ یک از اعضای سازمان را نه تنها در شورای مرکزی حزب بلکه به عضویت حزب نیز در نیاورد.

قرار است بخش اعظمی از اعضای سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار به حزب «همبستگی» بپویندند و این در حالی است که پیش‌تر نیز اعضای سابق سازمان دانشجویی به «ندای ایرانیان» پیوسته بودند.

این روزها که بازار «استعفا» در احزاب با نگرش و مشی کارگزارانی (حزب کارگزاران سازندگی و حزب اسلامی کار) بسیار داغ است، اعضای مستعفی یا به دنبال راه‌اندازی تشکیلات هستند یا به احزاب تازه تاسیس می‌پیوندند و تازگی‌ها نیز قرار است به احزاب نیمه فعال (مثل حزب همبستگی) کوچ کنند.

رفتن برخی از اعضای سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار در حالی به حزب همبستگی صورت می‌گیرد که این حزب در  سال 77 توسط جمعی از نمایندگان مجلس پنجم و برخی از نیروهای اجرائی دولت در خارج از مجلس، برای حمایت از دستاوردهای دوم خرداد و برنامه‌های خاتمی تشکیل شده بود اما چندسالی است که فعالیت مستمری نداشته و به یکی از احزاب نیمه فعال تبدیل شده است، البته حضور این افراد به حزب همبستگی به دعوت «ابراهیم اصغرزاده» انجام می‌شود.

اکنون به نظر می رسد اصلاح طلبان به جای مانور بر روی همایش اصولگرایان، تلاش برای یارگیری از اصولگرایان، و مانور بر روی احمدی‌نژاد با هدف تفرقه اصولگرایان، القای تصویر غلط از مرزبندی‌ها در جریان اصولگرایی و القای نبودن محوریت واحد برای وحدت اصولگرایان، باید فکری به حال و روز خود کنند تا در یکسال مانده به انتخابات ریاست جمهوری، بیش از این دچار انشقاق نشوند.

سراج 24