کد خبر: 75081

واکنش دو نماینده به اظهارات وحدت شکنانه یونسی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه اظهارات اخیر یونسی به منافع ملی ضربه وارد کرده است، گفت: دولت باید با یونسی برخورد کند و وی را از جایگاهش کنار بگذارد.

به گزارش کرمان خبر ، اسماعیل کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس در واکنش به اظهارات جنجالی یونسی، گفت: از آنجا که اظهارات اخیر آقای یونسی به منافع ملی ضربه وارد کرده است، هم دولت باید وی را از مسئولیتش کنار بگذارد، هم دستگاه‌های امنیتی و قضایی باید به شدت با یونسی برخورد کنند تا هیچ مسئولی جرأت بیان چنین اظهاراتی که به منافع کشور لطمه می زند، نداشته باشند.

وی افزود: کسانی که چنین سخنانی را بیان می‌کنند، نباید در چنین جایگاهی به عنوان مشاور رئیس جمهور قرار بگیرند. قطعا اگر برخودی با یونسی انجام نگیرد آن هم بخاطر رفاقتی که بین رئیس جمهور و وی وجود دارد، آن دنیا خون شهدا یقه آنها را خواهد گرفت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سوابق یونسی، بر عامدانه بودن طرح مسائل مغایر امنیت ملی از جانب وی تاکید کرد و گفت: بنده از این جهت می‌گویم سخنان یونسی از روی عناد بیان شده است، که وی در مقطعی مسئولیت وزارت اطلاعات را برعهده داشته است. اگر فرد دیگری چنین اظهاراتی را مطرح می کرد می‌گفتم از روی ناآگاهی و بی‌اطلاعی بوده است اما کسی که در مقطعی خودش در بالاترین جایگاه امنیتی بوده طبیعتاً از بازخورد حرفهایش آگاه است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: یونسی باید سخن خود را پس بگیرد و دولت نیز وی را از جایگاهش کنار بگذارد.

گفتنی است علی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور اخیراً طی اظهاراتی درباره شکل گیری امپراتوری ایرانی موجب فضاسازی گسترده رسانه های مخالف ایران شد.

جوکار:
سخنان تنش آفرین یونسی انحراف در روند اتحاد و بیداری اسلامی است

عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس با اظهار تأسف از سخنان اخیر مشاور رئیس‌جمهور درباره عراق تأکید کرد: همه مسئولان باید در شرایط کنونی منطقه از بیان اظهارنظرهای تنش‌زا به شدت پرهیز کنند.

به گزارش جهان، محمدصالح جوکار نماینده مردم یزد و صدوق و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اظهارات اخیر مطرح شده از سوی علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های مذهبی اظهار داشت: البته امیدواریم این یک شیطنت رسانه‌ای و در راستای همان پروژه ایران‌هراسی که دشمنان ما دنبال می‌کنند، باشد اما اگر انتساب این اظهارات به آقای یونسی صحت داشته باشد، واقعاً جای تأسف دارد.

وی افزود: هر کشوری مستقل است و حاکمیتی مستقل دارد، عراق هم حاکمیت مستقل دارد و بایستی جداً از گفتارهایی که می‌تواند تنش‌زا باشد و روابط بین دو کشور را به هم بزند، خودداری و پرهیز شود. افرادی مانند آقای یونسی در چنین جایگاهی باید به شدت از طرح مسائل حاشیه‌ساز پرهیز کنند، آن هم در شرایط کنونی منطقه که دشمنان ما به دنبال اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی هستند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه تصریح کرد: در شرایط فعلی که اتحاد و انسجام مستحکمی بین کشورهای منطقه صورت گرفته و تمدن اسلامی، هویت خودش را به طور کامل پیدا کرده است، نباید اینگونه اظهارات تأسف‌بار مطرح شود.

وی تأکید کرد: هویت حوزه تمدن اسلامی تنها در سایه همین استقلال کشورهای همگام و همسوی اسلامی که اهدافشان بیشتر جنبه توسعه‌ای و همگرایی جامعه اسلامی دارد، تحقق یافته است لذا بیان اینگونه اظهارنظرهای بی‌مورد و گفتارهایی که می‌تواند در اتحاد اسلامی خدشه ایجاد کند، کار صحیحی نیست و هر کسی در هر جایگاهی که باشد بایستی به شدت از این گونه سخنان تنش‌زا پرهیز کند.

جوکار در پایان خاطرنشان کرد: انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران توانسته آن گفتمان حوزه تمدن اسلامی را در منطقه به پیش ببرد فارغ از اینکه هر کدام از مسلمانان متعلق به چه کشوری باشند لذا اینکه ما به قبل بازگردیم و بخواهیم به گونه‌ای تمدن کوروشی را مطرح کنیم، این فقط یک سخن انحرافی است و نباید مطرح شود.