کد خبر: 75331

در شرایطی که انتقادهای فراوانی به متن کلی سوییس توسط کارشناسان فنی و حقوقی مطرح شده است، رویکرد تایید چشم بسته توافق سوییس و استفاده از آن به عنوان یک ابزار انتخاباتی از سوی جریان اصلاح طلب بی توجهی این افراد به مسائل ملی و منفعت جمعی را حکایت می کند.

به گزارش کرمان خبر ، طی این چندروزه و پس از مذاکرات لوزان، تیتر روزنامه های اصلاح طلب از نگاه ویژه این جریان برای استفاده انتخاباتی از این موضوع حکایت دارد، اگرچه اظهارات پیش از این ریس جمهور و وزیر خارجه در این باره نیز بر قوت این نگاه انتخاباتی افزوده است.

رییس جمهور پس از بیانیه لوزان در نشست مطبوعاتی خود صریحا به موضوع انتخابات اشاره کرد و گفت: «پیام من برای شما ، تشکر است. امسال سال انتخابات است. امیدوارم در شرایط امسالی که بهتر از سال گذشته خواهد بود برای سربلندی کشورمان بیش از پیش تلاش کنیم.»

محمدجواد ظریف نیز پیش از این در نشست شورای روابط خارجی در پاسخ به یکی از سوالها درباره تاثیر شکست مذاکرات در تغییر سیاست خارجه ایران می گوید: بی‌تردید، همینطور است زیرا ما روندی را شروع کرده‌ایم که هدف از آن تغییر فضای سیاست خارجی کشور استاگر با وجود تلاش‌های ما برای تعامل، این تلاش‌ها بی‌نتیجه بماند، مردم ایران این فرصت را خواهند داشت تا ۱۶ ماه دیگر که انتخابات پارلمانی در ایران برگزار می‌شود، به این عملکرد ما (با آرای خود) پاسخ دهند. وقتی قبلا در تعامل و مذاکرات درباره توافق هسته‌ای با جامعه بین‌المللی در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵، توافق‌هایی کردیم و تلاش‌های ما برای عملکرد شفاف، از جانب اتحادیه اروپایی رد شد، البته باید توجه داشت که اتحادیه اروپایی به تنهایی فعالیت نمی‌کرد و افرادی در کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا مانع از هرگونه توافق شدند، همانطور که حالا هم کسانی هستند که نمی‌خواهند هیچگونه توافقی حاصل شود قطع نظر از اینکه مفاد آن چه باشد. در آن زمان مردم با انتخاب رئیس جمهوری متفاوت(احمدی‌نژاد) به دلیل شکست(در مذاکرات) در واقع به ما پاداش دادند که مرا هم زود بازنشسته کرد!(خنده حضار)

این اظهارات که یکبار دیگر و در سال 83 و در مذاکره ظریف و البرادعی به همین ترتیبی که گفته شد و قبل از پیروزی احمدی نژاد تکرار شده بود، حالا و با اظهارات اصلاح طلبان معنای ملموس تری پیدا می کند.

در همین رابطه احمد خرم، یکی از وزرای دولت اصلاحات در گفتگو با یک روزنامه اصلاح طلب می گوید: از‌‌ همان ابتدای سال 94 ما شاهد تحولات عمیقی در قالب گروه‌های سیاسی هستیم. من فکر می‌کنم جناح نزدیک به دولت به واسطه موفقیت در مذاکرات هسته‌ای دست بالا را در معادلات سیاسی ایران داشته باشد. اولین معادله سیاسی‌‌ همان انتخابات است. با توجه به روند نزدیکی اصلاح طلبان به دولت در طی دو سال اخیر به جرات می‌توانم ادعا کنم از پیش برنده انتخابات مجلس اصلاح طلبان هستند. کسی که خوب بتواند میوه‌های توافق لوزان را بچیندبرنده بیانیه لوزان در عرصه داخلی است.

وابسته شدن سبد انتخاباتی اصلاح طلبان به مذاکرات هسته ای و پیامدهای لوزان سوییس بیش از هرچیز از جنس تفکر این جریان برای وابسته کردن مسائل جناحی و حزبی به منافع ملی خبر می دهد. در شرایطی که انتقادهای فراوانی به متن کلی سوییس توسط کارشناسان فنی و حقوقی مطرح شده است، رویکرد تایید چشم بسته توافق سوییس و استفاده از آن به عنوان یک ابزار انتخاباتی از سوی جریان اصلاح طلب بی توجهی این افراد به مسائل ملی و منفعت جمعی را حکایت می کند.

در یکی دیگر از این اظهار نظرها محسن مهرعلیزاده کاندیدای اصلاح طلب ریاست جمهوری نهم نیز در خصوص فضا و شرایط سال ۹۴ برای ورود به انتخابات مجلس گفت: سال ۹۴ خوشبختانه خوب شروع شده و همانطور که از قدیم گفته‌اند؛ سالی که نکوست از بهارش پیداست.

 وی با بیان اینکه سال ۹۴ با موفقیت مردم و دولت ایران و نظام جمهوری اسلامی آغاز شده و این موفقیت یک انرژی مثبت را ایجاد خواهد کرد، اظهار داشت: قطعاً تفکری که همراه و همسو با این موفقیت باشد٬ در انتخابات مجلس نیز بیشتر مورد اقبال قرار خواهد گرفت٬ زیرا مردم از به دست آوردن این دستاورد خوشحال هستند و به این ترتیب آنهایی که در جهت مردم بوده‌اند٬ رای بهتری هم خواهد داشت.

شکوری راد نیز در گفتگو با شرق از تحلیل شرایط انتخاباتی اصلاح طلبان پس از موفقیت یا شکست تیم دولت در مذاکرات هسته ای خبر می دهد.

به هرروی این نگاه انتخاباتی اصلاح طلبان به مذاکرات هسته ای و حصول نتایج آن که نشان داده است، در بدنه دولت نیز وجود دارد با نزدیکتر شدن به ایام انتخابات بیشتر و بیشتر می شود، در حالی که این منفعت بزرگ ملی دستاورد سالها تلاش و حتی خون شهیدان هسته ای است.

سراج 24