کد خبر: 75347

روزنامه حریت ترکیه فاش کرد؛

اردوغان نگران آن است که ترمیم روابط تهران با جهان موجب تضعیف جایگاه منطقه ای ترکیه در معادلات خاورمیانه گردد.

به گزارش کرمان خبر ، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در حالی امروز وارد تهران شده است که مواضع ضد ایرانی وی در روزهای اخیر واکنش های گسترده ای را در داخل ایران ایجاد نموده تا جایی که شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اظهارات متعدد خواهان احضار سفیر ترکیه به وزارت خارجه، اخراج وی از تهران و یا ممانعت از ورود رئیس جمهور اردوغان به تهران شده اند.

رییس جمهوری ترکیه در اظهارات اخیرش با متهم کردن ایران به تلاش برای تسلط بر منطقه خاورمیانه گفته است که تلاش‌های تهران، آنکارا، عربستان و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس را «به ستوه» آورده است. اردوغان اظهار داشته است که این امر واقعا تحمل کردنی نیست و ایران باید متوجه این مسئله باشد». اردوغان با اعلام اینکه وضعیت به درگیری فرقه‌ای کشیده شده است، از ایران خواست که دست از اقدامات خود بردارد.

وی گفته است: «ایران باید دیدگاهش را تغییر دهد. ایران باید نیروهایش و هرچه که در یمن، سوریه و عراق دارد را بیرون بکشد و به تمامیت ارضی این کشور‌ها احترام بگذارد.»

اظهارات فوق پس از آن صورت گرفت که جنگنده‌های عربستان و متحدین عربش از دو هفته گذشته تا کنون اقدام به بمباران مواضع نیروهای حوثی در یمن کرده‌اند. سعودی ها مدعی اند که این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است و در پی ایجاد شکاف در میان جهان عرب فعالیت می نماید.

در این میان روزنامه حریت ترکیه در آستانه سفر اردوغان به تهران به انتشار مقاله ای مبادرت ورزیده که می توان با تشریح آن به رمزگشایی از چرایی اظهارات ضد ایرانی اردوغان پرداخت.

سرمقاله نویس حریت در این متن از قدرت گیری احتمالی ایران پس از توافق احتمالی هسته ای با غرب سخن رانده و بیان داشته است که تداوم وضعیت فوق موقعیت ترکیه در سطح منطقه و جامعه بین المللی را به خطر خواهد انداخت چرا که ایران در پی ربودن جایگاه منطقه ای ترکیه برآمده است.

نویسنده حریت با تشریح موقعیت ایران از کشورمان به عنوان یک ابرقدرت در حوزه انرژی نام برده و اظهار داشته است که ایران با دارا بودن نفت و گاز عظیم در پی تبدیل شدن به یک تولید کنده بزرگ به جای فروش خام این محصولات است. به نوشته ی حریت رفع تحریم ها و سرمایه گذاری های آتی غول های بین المللی در ایران موجب توسعه گسترده این کشور خواهد شد که اگرچه در کوتاه مدت و یا میان مدت می تواند مزایایی را از آن ترکیه نماید ولی در بلند مدت جایگاه ترکیه را تضعیف خواهد کرد.

به نوشته ی حریت سرمایه گذاری در حوزه ی انرژی برای ترکیه دارای نفع خواهد بود چرا که ایران ناگزیر است جهت انتقال این انرژی به جهان خارج از سرزمین ترکیه استفاده نماید که این امر موجب اهمیت ترکیه خواهد شد اما در بلند مدت ایران را به جای ترکیه به متحد آمریکا و غرب تبدیل خواهد کرد، البته تحقق این امور منوط به تداوم رویه فوق و اصلاح روابط تهران و واشنگتن است.

حریت از هند، چین، ترکیه به عنوان بازارهای بزرگی نام برده است که می تواند در آینده شاهد ورود محصولات ایرانی باشند. به نوشته ی این روزنامه، ترکیه برای اینکه نگذارد ایران نقش های اقتصادی و امنیتی این کشور را برباید، و برای محافظت از برتری خود باید ایده های تازه ای برای خود در حوزه های امنیتی، اقتصادی، تجاری و ... خلق کند چرا که ایده های حزب حاکم بر ترکیه دیگر از کارایی پیشین برخوردار نیست.

 پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران  و به ویژه طی چند سال اخیر ترکیه از شرایط تحریم در ایران بیشترین سود را برده است. ایران طی این چند سال مجبور بوده که با ترکیه همکاری کند و از نقش واسطه گری این کشور برای دور زدن تحریم‌ها استفاده کند. اما با توجه به توافق احتمالی ایران و 5+1 دیگر ترکیه نقش کم‌رنگی در اقتصاد ایران ایفا خواهد کرد. و دیگر از سود سرشار اقتصادی خبری نیست.

فرهنگ نیوز