کد خبر: 75557

آیه ها و آینه ها (۲۰)

چه رازی در دل شب قرار دارد که اکثر اولیا خدا با شب زنده داری و واجب کردن نماز شب بر خود به درجات والا رسیدند و خداوند متعال اینگونه در قرآن کریم به آن اشاره کرده است!؟

وَمِنَ اللَّیْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ (اسراء/79)

و پاسی از شب را برای خواندن نماز بیدار باش

حکایت؛

 عالم ربانى، حاج شیخ محمد تقى بهلول مى‏ فرمود: نماز شب، خیر دنیا و آخرت را دارد، وقتى مى‏گوییم بخوانید دلیل هم داریم که خیر دارد، مثلا زمانى که در مدرسه فیضیّه با بقیه رفقا درس مى‏خواندیم روزگار خیلى به سختى مى‏گذشت، یک سال، نیمه شعبان مصادف با ایام زمستان بود، هواى قم به حدى سرد بود که آب در چند ثانیه یخ مى‏ زد.
شب نیمه شعبان در مجلس جشنى که به مناسبت میلاد حضرت مهدى‏علیه السلام تشکیل شده بود، شرکت کردم، وقتى به مدرسه برگشتم درب مدرسه بسته بود، به سمت حرم رفتم دیدم درب حرم هم بسته است و هوا هم خیلى سرد بود و از طرفى مقید به خواندن نماز شب بودم، لذا جلو درب حرم ایستادم و در همان سرمای هوا روى زمین شروع به خواندن نماز شب کردم. 
نماز که تمام شد، یک مرد ترک زبان جلو آمد و گفت: حرم کى باز مى‏شود؟ گفتم: یکى دو ساعت دیگر. گفت: دوستانم منتظر من هستند، باید بروم، شما لطف بفرمایید این شمعها را بگیرید و هر شب جاهایى از حرم که تاریک است از طرف من روشن کنید. 
شمعها را گرفتم و بعد مقدارى به من پول داد و رفت، وقتى توجه کردم دیدم 500 تومان است، در آن مان مبلغ قابل توجهى بود که با آن بسیاری از مشکلات حل شد، بله! این یک نمونه از خیر دنیا و آخرت در نماز شب است1

شب نماز مصطفی را دیده است                           شب مناجات علی بشنیده است2

  1. با اقتباس و ویراست از کتاب شبهای عارفان
  2. حبیب چایچیان(حسان)

ادامه اخبار