کد خبر: 76393

یک هفته با روزنامه های اصلاح طلب

امسال به بهانه فضای پس از انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم و نیاز جریان‌های سیاسی برای تهییج افکار عمومی با هدف پیروزی در رقابت‌های انتخاباتی، این یادآوری رنگ و بوی متفاوتی داشت.

 هر سال که به دوران دوم خرداد می‌رسیم، عده‌ای فیل‌شان یاد هندوستان می‌کند و از تکرار دوم خردادی دیگر سخن می‌گویند! امسال به بهانه فضای پس از انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم و نیاز جریان‌های سیاسی برای تهییج افکار عمومی با هدف پیروزی در رقابت‌های انتخاباتی، این یادآوری رنگ و بوی متفاوتی داشت.
در همین راستا «ابتکار» تیتر اول نخستین روز هفته (۲/۳) خود را به «موقعیت‌یابی اصلاح‌طلبان در ساحت سیاست ایران» اختصاص داد و نوشت: «دوم خرداد تنها یک تاریخ در تقویم ما نیست. این گزاره‌ای است که نمی‌توانیم صرفاً با سمپاتی سیاسی به آن بپردازیم. حتی فارغ از دیدگاه سیاسی نیز دوم خرداد را باید فراتر از موضوعی در انحصار اصلاحات دید... گفتمانی که در این روز مجال ظهور و بروز در سطح اول سیاسی کشور را یافت، اکنون بعد از گذراندن دوران نوزادی شیرین،‌ کودکی پرچالش، نوجوانی پرغرور و پرتنش، اکنون به جوانی رسیده است. برای بررسی گذشته اصلاحات و اصلاح‌طلبی، هر چقدر که در تاریخ عقب برویم، کم است. حتی بعد از انقلاب اسلامی نیز عده‌ای سر ماجرا را در انشعاب مجمع روحانیون مبارز از جامعه روحانیت مبارز می‌جویند و عده‌ای هم انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۷۶ را نقطه بروز و ظهور اصلاحات می‌دانند. اصلاحات هرچند پیش از دوم خرداد ۷۶ به عنوان یک گفتمان سیاسی مطرح بود،‌ اما از این تاریخ به بعد به سطح اجتماعی هم وارد شد. حتی برخی کارشناسان سیاسی با کمی بدبینی اعتقاد دارند که سیدمحمد خاتمی اول با شعارهای کلی پا به عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری گذاشت و تازه بعد از آن بود که گفتمان اصلاح‌طلبی با تلاش تئوریسین‌های آن شکل گرفت»!
«آفتاب یزد» نیز در همین روز با حروف درشت، «تابویی که زنان اصلاح‌طلب خواهند شکست» را تیتر کرد و در سرمقاله‌اش با عنوان «چرا دوم خرداد باید تقویت شود»، نوشت: «اصولاً هر روزی که در آن اراده مردم حکم‌فرما شود روز مهمی تلقی می‌شود، مثل امروز. دوم خرداد در سپهر و کارنامه سیاسی کشورمان روزی ارزشمند است که طی سال‌های گذشته بارها و بارها در مدح آن گفته و نوشته شده است.»
«شرق» روز شنبه(۲/۳) خط تخریب رقیب را بر تمجید از دوم خرداد قرار داد و در تیتر اول خود «نامه محرمانه آیت‌الله کنی به ولایتی» را افشا کرد و به تشریح علل شکست اصولگراها در انتخابات ۹۲ پرداخت. این روزنامه همچنین، تصویر اول خود را به مرعشی اختصاص داد و روی آن نوشت: «بنویسید تا فردای انتخابات حرفم سند باشد،‌حتی یک کرسی هم به احمدی‌نژادی‌ها نمی‌رسد.»
در همین راستا، «آرمان» یک روز بعد، «اصولگرایان آشفته‌اند» را تیتر کرد و زیر آن نوشت: «آخرین انتخابات سیاسی گذشته به دوره ریاست‌جمهوری یازدهم برمی‌گردد که حسن روحانی توانست با ۷/۵۰ درصد آرای مأخوذه از رقبایش پیشی بگیرد. از ۲۵ خرداد ۹۲ که این نتایج اعلام شد، اصلاح‌طلبان و اصولگرایان درصدد برآمدند برای تثبیت یا بقای خط و مشی‌های خود به اسفند ماه سال جاری بیندیشند. هر دو جناح این دغدغه را دارند که با یک ائتلافی ناگسستنی در کارزار سیاسی شرکت کنند.»
این روزنامه تصویر اول خود را به عبدالله نوری اختصاص داد و زیر تیتر «سایه نوری در مجلس دهم» نوشت: «مرد پنهان اما همیشه ظاهر اصلاحات این روزها تمایلی به دیده شدن ندارد، البته ویژگی او از ابتدا هم همین بود و اعتقاد داشت در هیاهو و حاشیه‌سازی امور به پیش نمی‌رود. این روزها سایه او بر سر تصمیم‌گیری‌های اصلاح‌طلبان بر انتخابات مجلس دهم احساس می‌شود و هرچند بگویند حجت‌الاسلام عبدالله نوری نقشی در معادلات سیاسی و تصمیم‌گیری‌های جریان اصلاحات ندارد، باید به این ادعا کمی با تردید نگریست.»
در روز آخر هفته (۷/۳) نیز چند تیتر یک انتخاباتی تنظیم شده بود. اسرار به نقل از محمدرضا تابش نوشت: «مجلس آینده در اختیار اصلاح‌طلبان و اعتدالیون» خواهد بود.
آرمان هم به نقل از محمدرضا عارف تیتر اول روز آخر هفته خود را این‌گونه تنظیم کرد: «در اسفند ماه نشان می‌دهیم اصلاح‌طلبان رأی ۷۰ درصدی دارند.» این روزنامه همچنین تصویر نخست خود را به یکی از نمایندگان اصولگرا اختصاص داد و با اشاره به نامزدی او از یک شهر اصلاح‌طلب، نوشت: «اعتماد به نفس بزرگ کوچک‌زاده.»

سراج 24