کد خبر: 77371

یادداشت کاتن و پومپئو در وال‌استریت‌ژورنال

دو تن از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا بار دیگر خواسته بر خلاف عرف بین‌الملل خود مبنی بر دریافت متن توافق دوجانبه ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی را تکرار کردند.

به گزارش کرمان خبر، «تام کاتن» سناتور جمهوری‌خواه و «مایک پومپئو» عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا روز یکشنبه بار دیگر از دولت این کشور خواستند متن توافق محرمانه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در اختیار کنگره قرار دهد.

این دو نماینده که اولین بار وجود این توافقات را علنی کردند، با انتشار یادداشتی در روزنامهوال‌استریت‌ژورنال، نوشته‌اند که «رئیس‌جمهور انتظار دارد کنگره بدون آنکه دولت به طور کامل محتوای توافق را به مردم آمریکا اعلام کند، در مورد آن رأی‌گیری کند. این هم غیرقابل قبول است و هم به کاملا ناقض قانون بازنگری توافق هسته‌ای ایران، قانونی که تنها چند هفته قبل رئیس‌جمهور هم آن را امضا کرد، است.»

کاتن و پومپئو با بیان اینکه این دو سند، یکی مربوط به وضعیت سایت نظامی پارچین و دیگری در خصوص سابقه فعالیت‌های هسته‌ای ایران است، نوشته‌اند که بر اساس مصوبه کنگره، دولت ملزم است که هر توافقی را که در کنار توافق اصلی، «بین ایران و هر طرف دیگری» منعقد شده، برای بررسی به نمایندگان ارائه دهد.

نویسندگان این مطلب همچنین با اشاره به واکنش دولت آمریکا به مسئله توافق ایران و آژانس، که آخرین نمونه آن مصاحبه وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا بود، که گفت این توافق را دیده اما مجاز به نگه داشتن آن نبوده، تصریح کرده‌اند که توضیحات شرمن برای کنگره کافی نیست و سنا و مجلس نمایندگان باید متن سند را بخوانند. این دو نوشته‌اند: «قانون بازنگری توافق هسته‌ای ایران می‌گوید کنگره باید به تمام اسناد توافق هسته‌ای، دسترسی کامل داشته باشد، نه اظهارات غیرقابل راستی‌آزمایی خانم شرمن یا دیگر افراد در مورد محتوای توافق محرمانه.»

درخواست برای خواندن توافق ایران و آژانس در حالی مطرح می‌شود که هیچ‌یک از اعضا حق ندارند به توافقات محرمانه دوجانبه میان دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل و اعضای دیگر، دسترسی داشته باشند. با این حال، کنگره از سوی دولت آمریکا از محتوای این توافق اطلاع یافته و همچنین قرار است یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در اقدامی نامتعارف، برای ادای توضیحات به کنگره آمریکا برود.

 

فارس