کد خبر: 77505

با ورود مهدی هاشمی به زندان

وکیل مهدی هاشمی مجرم امنیتی-اقتصادی اعلام کرد که موکل وی امروز به زندان اوین خواهد رفت.

فرهنگ نیوز نوشت : مهدی هاشمی که با جرایم اقتصادی و امنیتی در دادگاه انقلاب محکوم به 10 سال حبس شده است، امروز به زندان اوین خواهد رفت.

+ تصاویر لحظه ورود مهدی هاشمی به زندان اوین را مشاهده کنید (اینجا)

پیش از این برخی رسانه ها به نقل از منابع آگاه خبر از بازداشت این متهم در صورت عدم مراجعه وی به زندان اوین تا پایان امروز خبر داده بودند.

وحید ابوالمعالی  وکیل مهدی هاشمی در همین رابطه به یک رسانه نزدیک به خانواده هاشمی گفت: طی روزهای اخیر ، ما با سازمان زندان ها و دادستانی در تماس بوده ایم و همان موقع اعلام کردیم که مهدی هاشمی طی چند روز آینده خود را به زندان معرفی خواهد کرد.

او در پایان مدعی شده است: با وجودی که هیچ احضاریه ای برای مهدی هاشمی ارسال نشده ، اما برای جلوگیری از برخی اقدامات غیرمترقبه مانند حضور ماموران در منزل برای بازداشت او ، اعلام می کنیم که مهدی هاشمی تا امروز عصر خود را به زندان اوین معرفی خواهد کرد. 

* مهدی هاشمی تایید کرد

همچنین ساعتی پس از اظهار نظر وکلای مهدی هاشمی، وی در نوشته ای مراجعه به زندان اوین را تایید کرد:

آخرین پست فیس بوک را در شرایطی می نویسم که تا ساعاتی دیگر با وجود عدم دریافت اجراییه، خود را به اجرای احکام زندان اوین معرفی می کنم. این درگاه ارتباطی با شما باز خواهد ماند و پرینت همه پیام ها و نظرات توسط یکی از اعضای خانواده در ملاقات های هفتگی به اطلاعم خواهد رسید و به فراخور ضرورت پاسخ هم خواهم داد. یک پست مفصل هم درباره روند دادگاه نوشته ام که به زودی منتشر خواهد شد. گاهی هم عکس یا موضوعی خاص که به ذهنم می رسد یا خاطره ای از زندان را می دهم در فیس بوک بگذارند تا بدانید زندان اوین چگونه روزی میزبان پدر است و روزی پسر. با این تفاوت که اوین گویا ماندگار است و از میان ما نمی رود... 

مردم چشمم به خون آغشته شد/ در کجا این ظلم بر انسان کنند

* مهدی هاشمی وارد زندان شد

لحظاتی پیش مهدی هاشمی وارد زندان اوین شد. وی برای گذراندن دوره 10 ساله حکم حبس خود به زندان اوین رفته است.

وی با بدرقه محسن، یاسر و فاطمه هاشمی و مادرش عفت مرعشی جهت گذراندن دوره 10 ساله حکم زندان خود وارد زندان اوین شد.

مهدی هاشمی رفسنجانی دقایقی پیش از ورود به زندان اوین با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سؤال که نظر شما در مورد حکم دادگاه چیست، گفت: اولاً از شما می‌خواهم که تمام این فیلم‌ها و مطالب من را به طور کامل منتشر کنید.

وی در ادامه با قرائت بیانیه‌ای خطاب به مردم ایران گفت:

بسم‌الله الرحمن الرحیم، ملت بزرگ و فهیم ایران! اکنون که براساس حکم محاکم قضایی برای تحمل کیفری که آن را عادلانه و قانونی ندانسته بلکه اغراض سیاسی را در آن عامل اصلی می‌دانم مهیا گشته‌ام به عنوان عضو خانواده بزرگ انقلاب اسلامی که همواره در خدمت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بوده و خواهم بود، به منظور صیانت و دفاع از حیثیت و شخصیت مبارز و نستوه یار دیرینه و وفادار حضرت امام خمینی(ره) و همراه و وفادار همیشگی مقام معظم رهبری، پدربزرگوارم و با توجه به عدم پذیرش خواست اینجانب مبنی بر برگزاری علنی دادگاه، بار دیگر درخواست اجازه پخش کامل و بدون حاشیه کلیه جلسات محاکمه اینجانب را از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران دارم. امیدوارم که این تقاضا مورد پذیرش واقع شود. رجاء واصق دارم که این اقدام از سوءاستفاده افراد افراطی و مغرض در ضربه به زدن یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران پیشگیری خواهد کرد.

* حکم مهدی هاشمی

مهدی هاشمی بیش از 28 جلسه در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه محاکمه شد و سرانجام این فرد به ترتیب زیر و براساس مواد قانونی اعلام شده محکوم شد.

براساس ماده 5 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری، نامبرده متهم به اخذ رشوه اختلاس 600 میلیونی تومانی بود که براساس این ماده قانونی، وی به 10 سال حبس، رد مال 600 میلیون تومانی و 1.2 میلیارد تومان جزای نقدی و همچنین انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شد.

براساس ماده 3 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری، این فرد متهم به ارتشاء به مبلغ 5 میلیون و 200 هزار دلار بود که براساس همین ماده قانونی به 10 سال حبس، رد مال به مبلغ 5.2 میلیون دلار و جزای نقدی معادل همان مقدار (5.2 میلیون دلار) و انفصال دائم از خدمات دولتی به همراه 50 ضربه شلاق محکوم شد.

براساس ماده 610 قانون مجازات اسلامی، نامبرده به 5 سال حبس محکوم شد.

با رعایت ماده 134 قانون مجازات اسلامی در مقام اجرا،‌ اشد این احکام که همان 10 سال است اجرا خواهد شد.

*خداحافظی آیت الله هاشمی با مهدی

مهدی هاشمی امروز پس از خداحافظی با اعضای خانواده‌اش و برخی از همراهانش وارد زندان اوین شد. فیلم زیر که مربوط به خداحافظی آیت الله هاشمی با فرزندش است که در ادامه می آید:

خداحافظی آیت الله هاشمی با فرزندش| دانلود فیلم

 

 • ناشناس |

  بسلامتی و دل خوش چندسالی اب خنک میخوره ادم میشه البته شاید

 • ناشناس |

  میگی داره میره ماه عسل اگه ی ادم معمولی دیگ بود دستبند و پابند میبردنش

 • ناشناس |

  خداروشکر که حکم اجرا شد هنوز میشه به عدالت دستگاه قضا دل بست

 • ناشناس |

  خداروشکر که حکم اجرا شد هنوز میشه به عدالت دستگاه قضا دل بست