کد خبر: 78808

گزارش آمانو و سرانجام PMD در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام نبویان:

جالب این است که تنها بندی که به نفع ایران آورده در بند ۹ است می‌گوید پرونده ابعاد احتمالی نظامی را می بندیم ولی قبلش گفته که ایران فعالیت نظامی هسته‌ای داشته است. این به چه معناست؟ به این معناست که ایران ۱۲ سال دروغ گفته است ولی ما از آن می گذریم. یک قتلی صورت گرفته. ایران گفته من قاتل نیستیم ولی ما اثبات کردیم که ایران، تو قاتلی اما از تو می‌گذریم، دروغگو هستی، پنهان کاری کردی و اطلاعات غلط دادی اما ما می گذریم و پرونده را می بندیم.

کرمان خبر /گزارش اخیر آمانو دبیرکل آژانس انرژی اتمی در خصوص پرونده ابعاد احتمالی نظامی ایران PMD و پیش نویس قطعنامه شورای حکام و اتهاماتی که در آن به ایران وارد شد، دلیلی بود تا به گفت‌وگو با روحانی برجسته سیاسی، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر سید محمود نبویان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بپردازیم.

 دکتر نبویان در این گفت‌وگو به تحلیل جامع بندهای مهم و اساسی این گزارش و پیش نویس پرداخته است که مشروح آن را در از نظر می‌گذرانید:

 

بسم الله الرحمن الرحیم. می‌خواهم در مورد پیش نویس قطعنامه و قبل از آن درباره گزارش دبیرکل آژانس اتمی در خصوص PMD و نکاتی که در آن هست تذکراتی بدهم.

یکی از چیزهای مهمی که مردم عزیز ما باید به آن توجه کنند این است که مطابق ماده ۴ NPT هر کشوری صاحب صنعت هسته‌ای حق دارد به هر میزان و هر درصدی که می خواهد به غنی سازی اورانیوم به شرط صلح آمیز بودن بپردازد، دشمنان ما از اول برای اینکه صنعت هسته ای کشور را از دست ما بگیرند، ادعا کردند که ایران انحراف به سمت نظامی داشته؛ بنابراین حق داشتن صنعت هسته‌ای را ندارد. آنها برای رسیدن به اهدافشان چاره ای نداشتند جز اینکه این دروغ رو نسبت به نظام جمهوری اسلامی داشته باشند. ۱۲ سال است که علیه ایران پرونده‌ای بصورت جدی مطرح شده و تمامی حرف‌های آنها این است که برنامه هسته‌ای ایران در زمان دولت اصلاحات و قبل از آن به سمت نظامی انحراف داشته است.

آقای روحانی که در سال ۸۲ مسئول رسیدگی پرونده هسته‌ای ایران شد در کتاب خودش امنیت ملی و دیپلماسی هسته ای در صفحات ۶۱۴ و ۶۲۰ می‌گوید: از موفقیت‌های من در آن دو سال مسئولیت ۸۲ تا ۸۴ این است که برای آژانس و دنیا اثبات کردم که این حرف دروغ است. ما انحرافی به سمت نظامی نداشته ایم. همچنین ایشان در بند ۵ صفحه ۶۰۷ و پاراگراف دوم صفحه ۵۷۲ اشاره می کند که کار به اینجا رسید که شورای حکام در قطعنامه نوامبر ۲۰۰۴ یعنی آبان ۱۳۸۳ آورده است که برنامه هسته‌ای ایران مطلقا به سمت نظامی انحراف نداشته است.

این جزء موفقیت هاست. درست هم هست. آقای روحانی انجام داده است. الان در ژنو، لوزان، وین آقای روحانی، آقای ظریف، آقای عراقچی رفتند و این همه عقب نشینی کردند و بیش از ۹۰ درصد صنعت هسته‌ای کشور را تعطیل کردند و طرف مقابل نقشه راه طراحی کرد، بازدید از پارچین را خواستند و در اختیارشان قرار گرفت و دوباره بعد از ۱۰ سال و پس از این همه عقب نشینی و سابقه آژانس در گزارشی که برای شورای حکام در خصوص مسائل حال و گذشته PMD تهیه می کند بیش از ده‌ها مورد ایران را متهم به دروغگویی کرده که اطلاعات غلط به آژانس داده، پنهان کاری کرده، به دنبال فعالیت های نظامی هسته ای بوده است.

من بعضی از بندهای این گزارش را می خوانم.

در بند ۲ آمده که از سال ٢٠٠٢ به بعد "یعنی زمان دولت اصلاحات" ، آژانس به تدریج در مورد احتمال وجود فعالیت‌های افشا نشده هسته‌ای مرتبط با سازمان‌های نظامی، شامل فعالیت‌های مربوط به توسعه یک کلاهک هسته ای برای یک موشک نگران شد. گزارشات مدیرکل موضوعات باقیمانده مربوط به ابعاد احتمالاً نظامی برنامه هسته‌ای ایران را مشخص نمود و خواستار اقداماتی از سوی ایران برای حل و فصل آنها شد. این اطلاعات نشان داد که ایران فعالیت هایی در ارتباط با توسعه یک وسیله انفجاری هسته‌ای انجام داده بود. این اطلاعات همچنین نشان داد که پیش از پایان سال ۲۰۰۳، این فعالیت‌ها بر اساس یک برنامه  ساختاری، و اینکه برخی از فعالیتها ممکن است هنوز ادامه داشته باشد تحقق یافته است.

این یعنی ایران دروغ گفته است. آقای روحانی می گوید قطعنامه شورای حکام آمده است و در سال ۸۳ ایران ثابت کرده که برنامه نظامی هسته ای نداشته اما الان پس از این همه عقب نشینی ایران محکوم می شود که دروغگو بوده و به سمت مسائل نظامی هسته ای رفته است.

ما به چند بند دیگر گزارش آژانس اشاره می کنم.

در بند ۱۴ آمده است؛ آژانس مجموعه ای از اطلاعات را در اختیار داشت که نشان میداد ایران فعالیتهای مرتبط با توسعه یک وسیله انفجاری هسته ای را انجام داده بود و این اطلاعات نیز معتبر است.

در بند ۲۲ آمده است؛ اطلاعاتی که پیش از نوامبر ۲۰۱۱ در اختیار آژانس قرار داشت نشان می داد که ایران از طریق تعدادی از ساختارهای مدیریتی متفاوت و متغیر، تمهیدات لازم برای فعالیت هایی در پشتیبانی از یک جنبه نظامی احتمالی برای برنامه هسته ای خود را فراهم کرده است. بر اساس این اطلاعات، ساختارهای سازمانی بیشتر حوزه های فعالیت مرتبط با تولید یک ابزار انفجاری هسته ای را پوشش می داد.

اسم فرد محقق را هم می آورد و می گوید: یک سازمان جدید با عنوان سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی توسط محسن فخاری‌زاده تاسیس شده و در سایت مژده در نزدیکی دانشگاه مالک اشتر در تهران مستقر شد.

و در ادامه در بند ۲۳ اسم شرکتش را می آورد و می گوید در "دفتر ارکیده" بوده است و دقیق در گزارش می‌گویند که ایران دروغ‌گو است.

۱۲ سال است که نظام جمهوری اسلامی می گوید که ما تاکنون بدنبال برنامه نظامی هسته‌ای نبودیم و با آمدن آقای روحانی در لوزان و ژنو و وین این همه از منافع ملت عقب نشینی کردیم، می خواستیم اعتمادسازی کنیم؛ الان دوباره ایران دروغ‌گو شده و ادعا می‌کنند که ایران بدنبال سلاح هسته‌ای بوده است.

در ابتدای بند ۲۳ آژانس می گوید؛ «ایران اطلاعاتی در ارتباط با برخی از سازمان های ذکر شده در پیوست ۲۰۱۱ و ارتباطات آنها و کارکردهای آنها به آژانس ارائه کرد. در این ارتباط، ایران از جمله وجود یک برنامه هماهنگ شده با هدف تولید یک ابزار انفجاری هسته ای را رد کرد.» اینجا آژانس اشاره می کند که ایران برنامه نظامی هسته ای را رد کرده ولی در ادامه در بند ۲۴ آژانس می آورد که ایران دروغ گفته. در متن بند ۲۴ آمده است: «آژانس چنین ارزیابی می کند که، پیش از پایان سال ۲۰۰۳، یک ساختار سازمانی در ایران برقرار بوده که برای ایجاد هماهنگی برای طیفی از فعالیت‌های مرتبط با تولید یک ابزار انفجاری هسته‌ای مناسب بوده است.»معنی بند ۲۴ چیست؟ معنی آن این است که ایران اطلاعاتی را داده که کاملا کذب است. بعد از این همه که قرار شد اعتماد سازی کنیم به اینجا رسیدیم که دروغ‌گو شده‌ایم.

در بند ۲۵ آمده است: « تا پیش از نوامبر ۲۰۱۱ در اختیار آژانس بود، ایران قادر بود خریدهای خود را، عمدتا برای فعالیت های چرخه سوخت هسته ای خویش، از طریق شرکت هایی که مستقیما با سازمان انرژی اتمی یا وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ارتباطی نداشتند انجام دهد، و لذا مصرف کننده نهایی را پنهان کند.» آژانس در چند بند به صورت پشت سر هم اتهاماتی را به ایران وارد می کند.

در بند ۲۶ آژانس آورده است؛ « آژانس همچنین نشانه‌هایی در دست داشت از برخی نمونه های خرید و اقدام به خرید اقلامی که، علاوه بر سایر امور، به تولید یک ابزار انفجاری هسته ای مربوط می شد. آژانس اطلاعاتی در اختیار ندارد که اقدام به چنین خریدهایی پس از سال ۲۰۰۷ صورت گرفته باشد.»

در بند ۲۹ آمده که معدن "گچین" برای تولید اورانیوم فعالیت های هسته ای اعلام نشده بود. در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ ایران اورانیومی را که از آنجا استخراج می کرد را برای تولید کلاهک هسته ای اختصاص می داد.

در بند ۳۳ آمده است؛ « اطلاعاتی که پیش از نوامبر ۲۰۱۱ در اختیار آژانس قرار داشت نشان می داد که، در اوایل دهه ۱۹۹۰ "یعنی سال ۱۳۸۰ در دولت اصلاحات" ، ایران ممکن است اطلاعات مربوط به طراحی یک ابزار نظامی هسته ای را از طریق یک شبکه مخفی عرضه هسته ای دریافت کرده باشد. » یعنی تند تند و پشت سر هم آژانس دارد می گوید که ایران در این ۱۲ سال به ما دروغ گفته است. پس از این همه عقب نشینی هایی که آقای روحانی و ظریف انجام داده اند، دستمزدش می شود این گزارش.

در بند ۳۴ آمده است؛ «که ایران کارهای مقدماتی، بدون مواد هسته ای، برای تولید اجزاء اورانیومی برای یک ابزار انفجاری هسته ای صورت داده است.»

در بند ۳۷ و ۳۸ آژانس آورده است که اطلاعاتی که ایران در خصوص تولید چاشنی های EBW داده است با برنامه چاشنی ها همخوانی ندارد. ایران اینجا دروغ می گوید. در ادامه همین بحث در بند ۴۰ آژانس می نویسد؛ « آژانس چنین ارزیابی می نماید که چاشنی‌های EBW تولیدی توسط ایران دارای مختصاتی هستند که به ابزار انفجاری هسته ای مربوط می شود.»

در بند ۴۱ آژانس می گوید ایران در سال ۲۰۰۳ آزمایش بزرگی با مواد منفجره در مکانی به نام "مریوان" و نه در "منطقه" مریوان انجام شده است.

در بند ۴۶ آمده است؛ « فناوری MPI توسعه یافته توسط ایران ویژگی های مربوط به یک وسیله انفجاری هسته ای را دارد.»

در بند ۴۷ آمده است؛ « ایران اجزای شبیه سازی شده برای یک وسیله انفجاری هسته ای از مواد دارای چگالی بالا را تولید کرده است.»

شما هر چه به این بندها و موارد نگاه می کنید جز اثبات دروغ‌گویی ایران در این ۱۲ سال نیست. یعنی آقای روحانی دروغ گفته، نظام دروغ گفته، مقام معظم رهبری که فتوا داده سلاح هسته ای حرام است، همه این ها دروغ است و این دستمزد این همه اعتمادسازی ای است که آقای روحانی انجام داده است.

در بند ۴۸ آژانس آورده که ایران در سال ۲۰۰۰ یک سیلندر بزرگ برای مهار آثار انفجار تا ۷۰ کیلوگرم مواد منفجره با قدرت بالا در پارچین ایجاد کرده است.

در بند ۵۰ آورده که ایران هیچ توضیحی در خصوص فعالیت های مربوط به توانمندی های پژوهشی انفجاری به آژانس نداده است.

در بند ۵۱ آورده که با درخواست بازدید آژانس از پارچین، ایران سعی کرده است که مکان مدنظر در پارچین را تخریب و امکانات را ببرد. یعنی چی؟ یعنی ایران پنهان کاری می کند.

در بند ۵۳ دوباره در خصوص پارچین آژانس آورده است؛ « هنگامی که مدیرکل و معاون مدیرکل در امر پادمان ها از ساختمان اصلی مورد نظر آژانس در سایت پارچین در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۵ بازدید کردند (۲ ماه پیش)، آنها یک محفظه یا هر گونه تجهیزات مربوطه را در داخل ساختمان مشاهده ننمودند. آنها از جمله نشانه‌های تازه‌ای دال بر  نوسازی داخلی، یک سقف با یک سطح مقطع غیر معمول و یک سامانه تهویه مطبوع که به نظر می رسید ناقص است را مشاهده نمودند.»

جالب هست. ما با وزیر دفاع و آقای صالحی صحبت کردیم، گفتند اینها کاری در اینجا انجام ندادند و بعد حالا ببینید آنها چه گزارشی تهیه کردند. کل گزارش علیه ایران است.

آژانس گفته که ایران ادعا می کرد ما از آن مکان در پارچین برای انبار مواد شیمیایی استفاده می کرده ولی در بند ۵۵ آژانس آورده که «آژانس نمونه های محیطی را تجزیه و تحلیل نموده است. آژانس ترکیبات انفجاری یا پیش‌سازهای آنها را که نشان دهد ساختمان برای انبار کردن بلند مدت مواد شیمیایی مربوط به مواد منفجره مورد استفاده قرار داشته است را پیدا نکرد.» این اثبات دروغگویی ایران هست.

در بند ۵۶ آژانس می گوید؛ «به دنبال تکمیل جلسه کارشناسی فنی در ۱۴ اکتبر ۲۰۱۵ که در آن ایران با نشان دادن یک عکس هوایی گرفته شده توسط ایران، تصاویر ماهواره ای آژانس را مورد چالش قرار داد، آژانس از منابع مختلف از جمله یک منبع بازرگانی، تصاویر ماهواره ای جدیدی را به دست آورد که نشانه های قبلی مربوط به حضور یک شیء استوانه ای شکل بزرگ در محل مورد نظر آژانس در سایت پارچین در تابستان ۲۰۰۰ را حمایت می کرد.» آژانس دارد می گوید عکس های ماهواره ای ما در تناقض با عکس های هوایی ایران است و ادعای آژانس درست است.

در بند ۵۷ آژانس ادامه می دهد؛ «اطلاعات موجود نزد آژانس شامل نتایج تجزیه و تحلیل و تصاویر ماهواره ای، اعلام ایران در باره هدف (نوع کاربری) ساختمان را حمایت نمی کند. فعالیت های گسترده انجام شده توسط ایران از فوریه ۲۰۱۲ در محل خاص مورد نظر آژانس، توان آژانس برای انجام راستی آزمایی مؤثر را به صورت جدی تضعیف نمود. »

در بند ۵۸ آژانس آورده است؛ «ایران قبل از ۲۰۰۴ و بین ۲۰۰۵ و ۲۰۰۹ مطالعات مدل سازی رایانه ای ترتیبات اجزای متعددی را که فقط مختص تنظیمات انفجاری هسته ای مبتنی بر فناوری انفجار داخلی بودند را انجام داده است.»

در بند ۶۳ آژانس می گوید؛ «ایران اقدامات عملی برای تضمین آغازگر نوترونی یک وسیله انفجاری هسته‌ای از نوع انفجار داخلی را مورد توجه قرار داده بود.»

در بند ۶۴ می گوید که ایران منکر اقدام علمی برای تضمین آغازگر نوترونی یک وسیله انفجاری هسته ای شده که این انکار ایران کذب و غلط است.

در بند ۶۶ آژانس مدعی هست که « ایران ممکن است در ۲۰۰۲-۲۰۰۳ آزمایش های مقدماتی مربوط به آزمایش یک وسیله انفجاری هسته ای را برنامه ریزی کرده و انجام داده باشد.»

در بند ۶۹ آژانس می گوید در ایران طی سالهای ۲۰۰۲-۲۰۰۳ یک پروژه بزرگ برای بررسی چگونگی قرارگیری یک کلاهک کروی در داخل محفظه کلاهک موشک شهاب ۳ انجام داده است.

من تعجب می کنم. آقای ظریف! آقای عراقچی! چرا گزارش غلط به مردم می دهید؟ چرا صادقانه با مردم برخورد نمی کنید؟ شما می گویید این گزارش مثبت است. واقعا این گزارش مثبت است؟ این گزارش اثبات می کند که ایران دروغگو بوده و به سمت انفجار هسته ای رفته، پنهان کاری کرده است. ارزیابی نهایی این گزارش را هم می‌خوانم.

در بند ۷۹ آژانس آورده است؛ «آژانس ارزیابی می کند که چاشنی های انفجاری (EBW) توسعه یافته از سوی ایران مشخصاتی مرتبط با یک وسیله انفجاری هسته ای دارند. آژانس همچنین ارزیابی می کند که فنآوری آغازگر چند نقطه‌ای توسعه یافته از سوی ایران مشخصات مرتبط با یک وسیله انفجاری هسته‌ای و همچنین (مرتبط) با تعداد محدودی از کاربردهای جایگزین دارد.»

در بند ۸۰ آورده که «اطلاعات در اختیار آژانس در رابطه با آزمایش هیدرودینامیک نشان داد که ایران اتاقکی بزرگ را در مجتمع نظامی پارچین در سال ۲۰۰۰ ساخته و نصب کرده است.» این یعنی سال ۱۳۷۹. زمان دولت اصلاحات. یا راست هست و یا دروغ. من درباره این توضیح می دهم. در ادامه بند آمده؛ «  این اتاقک منطبق با پارامترهای یک اتاق آتش انفجاری ترسیم شده خارجی است. آژانس اظهارات ایران درخصوص منظور از این ساختمان را تایید نمی کند.» یعنی ایران دارد دروغ می گوید. در ادامه می‌گوید ایران این اتاقک را از بین برده و لذا راستی‌آزمایی از سوی آژانس را تضعیف می کند.

در بند ۸۱ آمده است؛ «آژانس ارزیابی می‌کند که ایران مدل سازی کامپیوتری از یک وسیله انفجاری هسته ای را قبل از سال ۲۰۰۴ میلادی و ما بین سالهای ۲۰۰۵ و ۲۰۰۹ میلادی انجام داده است.»

در بند ۸۴ آمده است؛ «آژانس ارزیابی می کند که، قبل از پایان سال ۲۰۰۳ میلادی، یک ساختار سازمانی در ایران مناسب برای هماهنگی طیفی از فعالیتهای مرتبط با توسعه یک وسیله انفجاری هسته ای وجود داشته است.» یعنی قبل از سال ۱۳۸۲ و ۱۳۸۱. در زمان دولت اصلاحات.

در بند ۸۵ و ۸۶ هم ادعای فعالیت نظامی هسته ای از سوی ایران قبل از سال ۸۱ را از سوی آژانس مطرح می کند.

این گزارش که ایران را محکوم می کند و می گوید انفجار هسته ای داشته است و دروغگو بوده و پنهان کاری کرده است؛ این گزارش راست است یا دروغ؟ اگر راست است در زمان دولت اصلاحات چرا اینکارها را انجام داده‌اند؟ مشکل برای مردم ایجاد کرده‌اند. همه قطعنامه‌ها زیر سر اینها است. اگر راست بوده مردم باید بدانند که قطعنامه‌ها همه زیر سر دولت اصلاحات انجام شده. زمان قبل از اصلاحات یعنی زمان هاشمی هم انجام شده. این گزارش به آن زمان‌ها بر می‌گردد. چرا انجام دادند؟ هاشمی و اصلاحاتی‌ها که حامی اصلی دولت فعلی به شمار می روند و این دولت در آن طیف سیاسی قرار می‌گیرد.

اما اگر این گزارش دروغ است؛ که ما هم می گوییم دروغ است و روحانی هم قبلا در کتابش نوشته که «من اثبات کردم دروغ است»؛ چرا علیرغم این‌همه عقب نشینی‌ها و گذشتن از منافع کشور و اعتماد سازی در ژنو و لوزان و وین و بعد اینکه این‌همه اطلاعات و امکان بازرسی از پارچین را در اختیار آنها قرار داده‌ایم و هیچ چیزی تقریبا نمانده بطوریکه فقط ۳۰۰ نفر را از تهران بردند تا سانتریفیوژها را در نطنز باز کرده و جدا و جمع‌آوری کنند. آمریکا این همه عجله ندارد ولی اینها عجله دارند و به قول خودشان دارند با از بین بردن صنعت هسته ای کشور اعتمادسازی می‌کنند. علیرغم این همه اقدامات سخیف این دولت، ایران چرا باید اینگونه در دنیا محکوم شود؟ یعنی ایران کشوری است که ۱۲ سال دارد دروغ می گوید؟ ۱۲ سال دارد پنهان کاری می کند و اطلاعات غلط به دنیا می دهد؟ آیا این دستمزد ملت ایران است؟ دستمزد آقای ظریف و آقای عراقچی است که از منافع ملت عقب نشینی کردند و در عوض دست‌شان به هیچ بند شد.

 

توجه بفرمایید اگر این گزارش راست است برای زمان اصلاحات و آقای هاشمی است. قطعنامه‌هایی که علیه ما صادر شده برای کارهای اینهاست و اگر دروغ است آیا با این گزارش ایران در دنیا اعتبار پیدا کرده است؟ ایرانی که به دروغگویی و همه چیز محکوم شده است.

 

اما در رابطه با پیش نویس قطعنامه شورای حکام که امروز قرار است تصویب شود. من به بندهای آن اشاره کنم.

در بند C اشاره می کند به گزارش های مدیر کل که یکی از آنها همین گزارش اخیر در خصوص PMD هست. یعنی از طرف شورای حکام پذیرفته شده پنهانکاری و دروغگویی ایران و این الان قرار است که مصوب شود.

در بند F استقبال از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ می کند.

در بند I آورده است؛ «با وقوف به ماهیت درازمدت مفاد برجام و آثار آن برای آژانس» یعنی تایید اجرای طولانی مدت برجام.

در بند K تاکید می کند بر این زمان طولانی که معلوم نیست چند سال است، چند ده سال است؛ آژانس باید به شورای حکام گزارش بدهد.

در بند M آروده است؛ «توافق ایران مبنی بر اینکه این کشور وارد فعالیت‌هایی که می‌تواند باعث تولید بمب انفجاری اتمی شود». این به چه معناست؟ یعنی اینکه اقلام دو منظوره هم صادرات آن به ایران ممنوع می شود.

بند ۲ تاکید می کند که ایران در دنیا ویژه است. میگوید این در قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام آمده است. اینجا هم می آوریم که این احکامی که در خصوص بازرسی ها و نظارت و ... فقط مختص ایران است و نباید به عنوان یک رویه درباره هیچ کشور دیگه ای در دنیا بکار گرفته شود.

در بند ۳ یک نکته اضافه می کند که خیلی جالب است. این نکته نه در برجام است و نه در ۲۲۳۱. اینجا فقط آمده است. تاکید می کند که ویژه بودنی که در بند ۲ گفتم کافی نیست. حتی نظارت ویژه ای که ما در نظر گرفته ایم برای آژانس که نسبت به ایران داشته باشد باید توجه کنید که این نظارت ها نباید یک عرف استاندارد لحاظ شود. این فقط مختص ایران است.

من نمی دانم این توهین به ملت ایران چگونه می تواند یک دستاورد باشد. تعجب می کنم که چگونه آقایان این را یک دستاورد می دانند. آقای عراقچی و آقایانی که می‌گویید این یک دستاورد است، به ملت ایران جواب دهید این چه دستاوردیست؟

نکته بعدی اینکه در بند ۴ می گوید این گزارش ها هم به شورای حکام و هم به شورای امنیت ارائه شود. ما با شورای امنیت چه کاری داریم که باید به آن گزارش داده شود؟

در بند ۶ آژانس باید با کمیسیون مشترک تبادل اطلاعات داشته باشد و باید به کشورهای امریکا، آلمان، چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و نماینده اتحادیه اروپا گزارش دهد.

جالب این است که تنها بندی که به نفع ایران آورده در بند ۹ است می‌گوید پرونده ابعاد احتمالی نظامی را می بندیم ولی قبلش گفته که ایران فعالیت نظامی هسته‌ای داشته است. این به چه معناست؟ به این معناست که ایران ۱۲ سال دروغ گفته است ولی ما از آن می گذریم. یک قتلی صورت گرفته. ایران گفته من قاتل نیستیم ولی ما اثبات کردیم که ایران، تو قاتلی اما از تو می‌گذریم، دروغگو هستی، پنهان کاری کردی و اطلاعات غلط دادی اما ما می گذریم و پرونده را می بندیم. این قبل بند ۹ است. ولی بعد این بند ۹ جالب است. بلافاصله دربند ۱۰ می آورد البته ایران ملزم است که کاملا همکاری بکند با آژانس در زمینه دسترسی به تمام اماکن نظامی خود. بند Q از برجام که دسترسی به تمامی اماکن نظامی ایران در آن آمده است. جالب است. اول می گویند ایران محکوم است. در بند ۹ می گویند پرونده PMD را می بندیم ولی بعد آن ایران را الزام می کند که تمامی اماکن نظامی خود را در اختیار بازرسان آژانس قرار دهد.

در بند ۱۴ هم می گوید پرونده ایران تا ۱۰ سال در دستور کار شورای حکام باقی خواهد ماند.

سئوالم این است. از ملت می پرسم. از آقای روحانی و ظریف و عراقچی نمی پرسم. این‌ها حالا هر گرایشی دارند و هر کاری می خواهند بکنند. اطلاعات غلط هم متاسفانه به مردم می‌دهند. من سوالم این است. این چه نوع بسته شدن پرونده PMD هست که قبلش ایران را محکوم می‌کند و ایران را پنهان‌کار و دروغ‌گو می‌خواند و فتوای رهبر معظم انقلاب را نادرست خطاب می کند و بعد می‌گوید ما باید چند ده سال به اماکن نظامی ایران دسترسی داشته باشیم  و در بند آخرش هم می گوید ده سال هم پرونده ایران باید در شورای حکام باقی بماند. من نمی فهمم این چه بسته شدنیست. قضاوت با مردم ایران.

 

از مسئولین وزارت خارجه می خواهم خواهشا اطلاعات غلط به مردم ندهند. متاسفانه قرار است همین گزارش امروز با آرای بالا تصویب شود و این واقعا جای تاسف بسیاری دارد و این از دست دادن منافع ملت ایران است. بر اساس این گزارش الان ایران در دنیا محکوم شده است. نتیجه دیپلماسی لبخند و دست دادن به شیطان بزرگ این شد که ایران ۱۲ سال به تمام دنیا دروغ می‌گفته. ۱۲ سال اسرائیل درست می‌گفته که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای بوده است و تأسف‌بارتر آن این است که آقایان مسئول ما، آقایان عراقچی و ظریف می‌گویند این گزارش خوبی است و فراتر از انتظار ما بوده است. یعنی تایید ادعای اسرائیل چیز خوبی است و ایران یک کشور دروغ‌گو است.

-----------------------------

گفت‌وگو از مصطفی ظاهری رجا نیوز

ادامه اخبار