کد خبر: 87444

نبود استاندار بهانه ای برای کم کاری ادارات؛

انتظار برای معرفی استاندار جدید کرمان، وارد ششمین ماه شده است. انتظاری که از حد انتظار فراتر رفته و اکنون درخواستها از دولت برای انتخاب استاندار جدید جای خود را به زمزمه های نارضایتی داده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر؛ حقوقدانان میگویند از زمان پذیرش استعفای علیرضا رزم حسینی در دهم خرداد امسال وزارتبلاتکلیفی سکان اجرایی در پهناورترین استان کشور کشور فقط سه ماه برای معرفی استاندار جدید کرمان مهلت داشت که این کار را نکرد ؛ آقای محمد جواد فدایی هم فقط 4 ماه مهلت قانونی برای سرپرستی استانداری کرمان داشت که تا امروز بیش از یک ماه از این مهلت گذشته و وی همچنان سرپرست است.

فعالان سیاسی استان کرمان معتقدند نبود استاندار به بهانه ای برای کم کاری ادارات تبدیل شده است و حس رها شدگی استان را به مردم القا میکند. شهباز حسن پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی میگوید : " انتخاب نشدن استاندار جدید کرمان و بلاتکلیفی های حاشیه ای آن در استان سبب شده برخی از ادارات هیچ اقدامی در جهت رفع مسائل و مشکلات مردم انجام ندهند.

گرچه آقای رحمانی فضلی وزیر کشور اواسط تابستان گفت استانداری کرمان با سرپرستی آقای فدایی به خوبی درحال اداره شدن است و در انتخاب استاندار جدید عجله نمی کنیم، اما غیر از آقای حسن پور افراد دیگری هم هستند که معتقدند برخلاف صحبت وزیر کشور، استان دچار تزلزل مدیریتی شده است. خود آقای فدایی هم تاکنون چندبار از کم اعتنایی ادارات به ماموریتهای محوله به شدت گلایه کرده و نمونه آنرا حضور کمرنگ مدیران ارشد دستگاهها در جلسات استانداری و عدم ارائه گزارش کار، دانسته است. او حتی یکی از این جلسات را اندک زمانی پس از تشکیل، مختومه اعلام کرد و به صراحت و با عصبانیت گفت : "در کرمان مدیران کارها را به امان خدا رها کرده اند". آقای کمالی پور نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد هم جمله ای مشابه آقای فدایی دارد و میگوید: "متاسفانه کار را رها کرده‌اند". وی البته معتقد است فشارهای سیاسی بر وزارت کشور مانع از انتخاب استاندار است. کمالی پور که سخنگوی مجمع نمایندگان استان در مجلس هم هست با گفتن این جمله که "استان کرمان در لابلای سیاست بازی برخی سیاسیون قربانی می شود" گفت درصورت ادامه تعلل در انتخاب استاندار، نمایندگان از اهرم های قانونی استفاده خواهند کرد. نماینده ولی فقیه در استان و امامبلاتکلیفی سکان اجرایی در پهناورترین استان کشور جمعه کرمان و برخی ائمه جمعه دیگر هم به صراحت از تاخیر در انتخاب استاندار جدید گلایه کرده اند ، اما ظاهرا گوش شنوایی برای این گلایه ها نیست.

تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان در سمت های دولتی، بهانه ای است که وزارت کشور به استناد آن تاخیر در انتخاب استاندار جدید کرمان را توجیه کرده است . ۲۵ شهریور، یعنی یک روز پس از ابلاغ این قانون برای اجرا، وزیر کشور گفت تعدادی از استانداران هستند که باید جایگزین شوند و در مدار این جایگزینی‌ها استاندار کرمان هم تعیین می‌شود.

آقای پورابراهیمی از نمایندگان استان کرمان و رئیس پرکار کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه عملا مدت کوتاهی از عمر اجرایی دولت فعلی برای ساماندهی مدیریت در کرمان وجود دارد، توضیح وزیر کشوررا منطقی نمیداند و میگوید: " کرمان از اوایل خرداد استاندار ندارد در حالیکه قانون منع به کارگیری بازنشستگان اواخر شهریور تصویب و ابلاغ شده است".

آقای مقدم از فعالان سیاسی استان کرمان با ابراز تأسف از اینکه در پهناورترین استان کشور ، مسئولیت استاندار و معاون سیاسی و امنیتی وی با حکم سرپرستی اداره میشود میگوید تعصبات جناحی و سهم‌خواهی‌ ها در انتخاب نشدن استاندار جدید موثر است. وی حتی معتقد است مصلحت سنجی های سیاسی نه تنها در انتخاب استاندار جدید که در کنار رفتن رزم حسینی هم موثر بوده است. با آنکه رزم حسینی چند بار اعلام کرد استعفایش دلایل شخصی داشته و تحت فشار نبوده است اما آقای مقدم میگوید :" سؤالم این است چرا قبل از اینکه فرد جایگزینی را برای سکانداری امور اجرائی استان تعیین کنند اصرار بر تغییر رزم‌ حسینی استاندار سابق داشتند که وی مجبور به استعفا شود آیا بهتر نبود که قبلاً در مورد جایگزین وی به توافق می‌رسیدند سپس دست به تغییر می‌زدند.

آقای هژبری کارشناس رسانه های دیجیتال هم معتقد است سخنان مکرر برخی نمایندگان مجلس که هر از گاهی یک بار با قاطعیت از بلاتکلیفی سکان اجرایی در پهناورترین استان کشورقریب الوقوع بودن صدور حکم استاندار جدید خبر میدهند اما هیچ خبری نمی شود نشانه آن است که برخلاف ظاهر آرام و خونسرد وزارت کشور، در پشت پرده رایزنی های گسترده ای وجود دارد که ظاهرا گاهی به نتیجه میرسد اما بعدا با رایزنیهای دیگری نقض میشود. پیش بینی نمایندگان از قطعی بودن زمان اعلام استاندار جدید به حدی تکرار و سپس نقض شده است که به تعبیر شهباز حسن پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر به اعتبار نمایندگان هم آسیب وارد کرده است و "اظهارات آنها در این خصوص داستان چوپان دروغگو را در اذهان مردم تداعی می کند".

آقای لطیف ‌کار؛ از فعالان رسانه ای استان هم با اشاره به اینکه کرمانی‌ها تقریبا هریکشنبه و چهارشنبه فالگوش ایستاده‌اند تا شاید خبر انتخاب استاندار در جلسه هیات دولت اعلام شود میگوید : حالا دیگر کمتر کسی را می‌توان سراغ گرفت که دلیل این تاخیر در انتخاب را ناشی از بی‌تدبیری دولت نداند. لطیف کار با تاکید براینکه نبود استاندار سبب میشود مسائل استان بزرگی مانند کرمان روز به ‌روز انباشته ‌تر ‌شود میگوید :" به علت این انباشتگی ، در آینده برخی گره‌ها با دست باز نخواهد شد.

" وی می افزاید : "به ‌گمان من دولت که در این فقره نمره‌ی مردودی گرفته؛ حتی اگر ظرف چند روز آینده نیز دست به انتخاب استاندار بزند، بازهم باید نگران فرصت‌های از دست رفته‌ی این چند ماه باشیم."


منبع/صداوسیما

انتهای پیام/