کد خبر: 87664

قالیباف در جمع دانشجویان دانشگاه کرمان:

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: طی چهار دهه گذشته در بعضی زمینه‌ها کارنامه قابولی داریم از جمله در حوزه رشد علمی از بعد کمی و کیفی امروز در دنیا مطرح هستیم البته اشکالاتی هم داریم ولی کارنامه افتخارآمیزی برای کشور است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر؛ محمدباقر قالیباف امروز در تالار وحدت دانشگاه باهنر کرمان با گرامیداشت روز دانشجو و یاد سه تن از شهدای دانشجو اظهار داشت: این شهدا هیچ وقت طبق روال اداری از دانشگاه فارغ‌التحصیل نشدند و روح و فکر و اندیشه آنها همچنان در دانشگاه‌های کشور ما باقی ماند که نسل‌‌های این سرزمین و جوانان به این روز 16 آذر فکر کنند.

وی ادامه داد: علت این حادثه این بود که بدانیم جوانان پاک این سرزمین اینگونه در برابر استکبار و استبداد ایستادند و در حقیقت از شهدای 16 آذر درس ایستادن و درس استکبارستیزی و مبارزه، دست رد زدن به سینه غرب‌گراها و دخالت قدرت‌های خارجی در رأس آن آمریکا و انگلیس را به همه ما برای تاریخ این کشور بدهند.

با طرح این سؤال که چرا دانشجو و دانشگاه در جامعه ما اینقدر مورد توجه و حساسیت است؟ افزود: به نظر طبیعی است چراکه دانشجو نیرویی از بعد جسمی و روحی در اوج آمادگی و نشاط و تحرک و امید به آینده است، دانشجو و محیط دانشگاه فضایی است که از بعد فکری، اندیشه‌ای، مهارت و تولید علم و مولد بودن در عرصه دانش و شکستن مرزهای دانش که مبنای پیشرفت یک جامعه است در کانون قرار دارد.

 

دانشجو و دانشگاه فرصتی برای پیشرفت کشور است

قالیباف عنوان کرد: همه ما و فرهنگ قرآنی به ما این را آموخته است که علم بدون عمل جز زحمت و بار بر دوش جامعه چیز دیگری نیست و متقابلا عمل بدون علم جز انحراف در مسیر حرکت جامعه چیز دیگری را به دنبال نخواهد داشت و از این جهت است که دانشجو و دانشگاه یک فرصت بزرگ برای کشور و ملت و برای نسل امروز و آینده است و خود دانشجویان آینده این کشور هستند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشگاه و دانشجو را فرصتی برای مسؤولان و سیاست‌گذاران و کسانی که کشور را در حوزه اجرایی مدیریت می‌کنند، دانست و ادامه داد: این فرصت برای مردم و پیشرفت کشور است و از این جهت است که 16 آذر را روز یادآوری این فرصت بزرگ برای مسؤولان کشور و دست‌اندرکاران می‌دانیم.

قالیباف تصریح کرد: کشور ما امروز دچار چالش‌هایی است که باید به آن توجه کنیم چهار دهه از انقلاب اسلامی گذشته است و از این ظرفیت استثنایی کشور ما چگونه استفاده کردیم و این جوانان ما برای حل کدام مشکل امروز باید به میدان بیایند.

وی تصریح کرد: دانشجو و دانشگاه در کنار علم حتما باید عمل هم داشته باشند ما در محیط دانشگاهی از اساتید و پیشکسوت‌ها در حوزه علم و دانش این را فهیمدیدم و در محیط دانشگاه می‌آموزیم که شناخت مشکلات چگونه است.

دانشجویان ما بعد از انقلاب هم پیش‌قراول بودند

شهردار اسبق تهران گفت: باید تحلیل از مشکلی که مد نظر ما است داشته باشیم و بر آن مسلط شویم و آن را بشناسیم و شناخت مشکل و بر آن در ابعاد مختلف مسلط شدن بخش عمده‌ای از حل مشکل است.

قالیباف اظهار کرد: انقلاب اسلامی و پیروزی انقلاب ادامه روندی بود که شهدای 16 آذر بعد از کودتای ننگین آمریکایی 28 مرداد در 16 آذر همان سال 1332 این شهدا، در راه مبارزه برای استقلال این کشور توانسیتیم در 22 بهمن 57 به دخالت آمریکا و انگلیس در این کشور پایان بدهیم.

وی گفت: مهمترین هدف نهایی و غایی ما در همان شعاری بود که مردم در سراسر این کشور سال‌ها و ماه‌ها آن را بیان کردند، «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی» این آرمان ما بود و برخاسته از تفکر و اندیشه اسلام بود که امام راحل به ما آموختند.

 

قالیباف بیان کرد: ما در این استقلال خوب پیش آمدیم و کارنامه قابل قبولی داریم، همان‌طور که در 16 آذر دانشجویان ما آمدند در همان سال 32 خونشان بر زمین ریخته شد و همین روند در دفاع از استقلال کشور و تمامیت ارضی در امنیت کشور هست، باز دانشجویان ما هم بعد از انقلاب پیش‌قراول بودند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: در 16 دی ماه سال 59 دو مرتبه دانشجویان این کشور بودند که در مقابل اشغال این سرزمین به دست ایادی بعثی‌ها در تهاجم به کشور پیش‌قراول این فرهنگ مبارزه و توسعه فرهنگ انقلابی و روحیه جهادی بودند.

راه پیروزی راهی است که شهدای دانشجوی هویزه رفتند

قالیباف با تأکید بر اینکه از کنار شهدای هویزه ساده رد نشویم، گفت: این شهدا دوباره به جامعه این را نشان دادند که در کشور دو تفکر غربی و اسلام سیاسی امام و روحیه انقلابی منطبق بر سنت‌های الهی وجود دارد.

وی تصریح کرد: در 16 دی 59 در عملیاتی که برای آزدسازی هویزه اتفاق افتاد، دو سبک نمایش داد یکی نماد تفکر انقلابی‌گری که همه به اهداف خود رسیدند ولی تفکر مبتنی بر غرب که با فکر و اندیشه بنی‌صدر با همه تجهیزات و امکانات شکست خوردند و در پشت خط‌ها ماندند ولی دانشجویان پیش رفتند و اهداف خود را گرفتند و در محاصره دشمن به شهادت رسیدند.

شهردار اسبق تهران عنوان داشت: راه پیروزی راهی است که شهدای دانشجوی هویزه رفتند و این باعث شد که دست ایادی غربگرا و فرهنگ غربی از نیروهای مسلح برداشته شد و با رویکرد مبتنی بر اسلام سیاسی امام و انقلاب که مبتنی بر ارزش‌های قرآنی بود این پیروزی عظیم به دنبال آمد و تا امروز به جایی رسیده که آمریکایی‌ها در هر برنامه‌ای برای از بین بردن استقلال کشور ناموفق بودند.

قالیباف با اشاره به اینکه امروز این فرهنگ توانست ایران اسلامی را به عنوان یک قدرت منطقه‌ای در منطقه نشان بدهد، گفت: در حوزه جمهوریت، مردم سالاری، آزادی و اسلامیت نظام در حقیقت در اهداف غایی و آرمانی در مسیر هستیم و پیش می‌رویم البته در جاهایی اشکالاتی هست و کند پیش می‌رویم اما کارنامه قابل قبولی داریم.

کشور در حوزه رشد علمی کارنامه افتخارآمیزی دارد

وی با اشاره به برداشت تحلیلی خود از وضعیت موجود کشور گفت: بحث‌‌های کارکردی و ساختاری هم جزو اهداف ما است و در حوزه مسائل اقتصادی و کارکردی هیچ کارنامه قابل قبول و قابل دفاعی نداریم.

قالیباف بیان کرد: در زمینه مسائل اجتماعی و فرهنگی در حین اقدامات خوب و مناسبی که داشتیم نقدهای جدی هم برای ما است و اگر ضعف‌ها را در حوزه آرمانی می‌بینیم نقص آن در حوزه کارکردی و ساختاری ما است.

وی گفت: در نگاه تشکیلاتی و ساختاری و علمی به مجموعه کشور روشن است که مسائل کارکردی و ساختاری عمدتا وظیفه دولتمردانی است که در حوزه‌های مختلف در این ساختار نظام اداری و و اجرایی و تحت عنوان سه قوه مشغول به کار هستند و بدون شک قوه مجریه پیش‌قراول تحقق اهداف ما در حوزه کارکردی و ساختاری است.

قالیباف با بیان اینکه طی چهار دهه گذشته در بعضی زمینه‌ها کارنامه قابولی داریم، اظهار داشت: در حوزه رشد علمی از بعد کمی و کیفی امروز در دنیا مطرح هستیم البته اشکالاتی هم داریم ولی کارنامه افتخارآمیزی برای کشور است.

وی گفت: در حوزه امنیت نیز کارنامه قابل دفاعی داریم و در منطقه خاورمیانه دستاورد این بخش کارکردی و ساختاری ما است و در حوزه دفاع حتی در حوزه صنایع دفاعی جزو 10 کشور اول دنیا هستیم.

 

ضعف مدیریت و اندیشه و تفکر غیرانقلابی چالش حوزه اقتصادی

قالیباف با بیان اینکه در مبارزه با ظلم، انسجام جامعه، توجه به جامعه مسلمان و افزایش قدرت ملی نیز خوب پیش رفتیم، افزود: امروز که به شاکله نظام اداری و اجرایی نگاه می‌کنیم این قدر فربه و سنگین و غیرقابل تحرک و فعالیت و پرهزینه با حداقل خروجی است که غیر قابل قبول است.

وی حوزه اقتصادی را دچار چالش‌های اساسی دانست و با بیان دو عامل مهم در این زمینه عنوان کرد:  عامل ضعف مدیریت و دوم اندیشه و تفکر غیرانقلابی و امید به بیگانه است که این وضعیت را پیش آورده است و وقتی اینها باشد و بخواهیم در قدرت هم باقی بمانیم نتیجه آن بی‌عدالتی و شکاف طبقاتی می‌شود و مجبور می‌شویم وعده‌های غیر واقعی بدهیم و جامعه را دو قطبی کنیم به بیگانه نزدیک و دشمن را دوست بپنداریم و به جای تکیه به جوانان خلاق و شاد و امیدآفرین دست به سمت دشمن دراز کنیم.

قالیباف شکل‌گیری اشرافی‌گری در جامعه را نتیجه این دو عامل دانست و گفت: در این صورت در حوزه اقتصادی دچار یک چالشی هستیم که همه در کشور داریم آسیب می‌بینیم.

وی عنوان داشت: اقتصاد عمدتا یک اقتصاد دولتی شده و بخش مردم ضعیف‌تر و در سیاست‌گذاری اصل 44 هم بخشی به سمت دولت پیش رفت و بخش اعظمی از مردم تحت فشار روانی هستند و دغدغه‌های مردم در بخش اقتصادی است و همه نگران آینده خود در این عرصه هستند.

در سیاست‌های اقصادی فرصت به دلالان داده می‌شود

شهردار اسبق تهران اظهار کرد: وقتی به مسائل اساسی کشور که اقتصاد هست و امروز زندگی پیر و جوان و ارزش‌های انقلاب تحت تاثیر آن قرار گرفته مورد توجه قرار نگیرد طبیعتا باید تمسک به فروع داشته باشد.

قالیباف با بیان اینکه رفتن یا نرفتن خانم‌ها به استادیوم موضوع اول کشور می‌شود، بیان داشت: التبه معتقد هستم حتما آزادی‌های اجتماعی در چارچوب قانون باید مورد توجه باشد ولی اینکه در کنار موضوع اقتصاد که دغدغه مردم است به تمسک به فروع بپردازیم و جامعه را منحرف کنیم ظلم به جامعه و نسل امروز آینده است.

وی ادامه داد: طبقه مستضعف امکانی برای شادی و اوقات فراغت ندارند و در نان شبشان مانده‌اند حتی طبقه متوسط که سهم هم دارند با عملکرد در حوزه اقتصاد باعث شده روز به روز سفره‌هاشان کوچک‌تر شود.

قالیباف با بیان اینکه در سیاست‌های اقصادی به جای اینکه تولیدکننده و تجار حمایت شوند اما فرصت به دلالان داده می‌شود، گفت:  آشفتگی ارز دقیقا قابل پیش‌بینی بود و نتیجه این شد که اموال عموم مردم و دارایی‌‌هایشان به نصف ارزش خود را از دست بدهد و عده‌ای خاص چند برابر دارایی پیدا کنند.

وی تصریح کرد: امروز در حوزه حساب‌های سپرده بانکی در سال بیش از 300 هزار ملیارد تومان سود سپرده‌ها توزیع می‌شود از طریق بانک‌ها اما بیش از 80 درصد این 300 هزار میلیارد تومان تعلق می‌گیرد به کمتر از 4 درصد صاحبان سهام که از مالیات هم معاف هستند.

 

باید به مدیران این جامعه بدون هیچ پیش‌شرطی کمک کنیم

شهردار اسبق تهران گفت: همه اتفاقات زمانی افتاد که هنوز تحریم شروع نشده بود ولی از زمانی که عملا شروع شد اینجا وقتی که مدیران از خود عکس‌العمل نشان دادند و نظرات را دیدند و تغییراتی ایجاد کردند همه توقع داشتند نرخ ارز بالاتر رود اما به دلیل تحرک حداقلی نرخ ارز کاهش پیدا کرد اما این سوال مطرح است که چرا نرخ کالاها پایین نیامد.

قالیباف افزود: نرخ کالاها را می‌توان پایین آورد، اما باز نیاز به حرکت دارد، ضعف در حرکت و در میدان نبودن داریم و امروز دغدغه مردم مسائل اقتصادی است که باید دغدغه مسوولان باشد و به آن توجه کنند.

وی عنوان داشت: امروز مطمئن باشید در حوزه منابع انسانی و منابع مالی و ظرفیت‌های اقتصادی در کشور واقعا برای اداره خوب کشور حتی با شرایط تحریم مشکلی نداریم و باید تلاش کنیم به این سمت که بتوانیم ضعف‌های کارکردی و ساختاری خود را اصلاح کنیم، پیش برویم.

شهردار اسبق تهران خاطرنشان کرد: اینجاست که دانشگاه و دانشجو در این موضوع مطالبه‌گری جدی بکند و این خواست مردم است، اگر در هفت‌تپه و فولاد مشکلات این شکلی دارند و مردم در فشار هستند ناامید نشویم این ظرفیت وجود دارد باید علم و خلاقیت به عمل برای حل مشکلات تبدیل شود.

قالیباف اظهار کرد: فرق است بین طلبکاری با مطالبه‌گری و در مطالبه‌گری خواست عموم جامعه و عموم نه خواست جریاناتی در کشور مطرح است که با فرصت‌های بزرگی مثل دانشجو و دانشگاه رفتار ابزاری کردند.

وی خاطرنشان کرد: باید برای آینده چاره‌اندیشی کنیم و همه با هر گرایش سیاسی و سلیقه در این زمینه به مدیران کشور بدون هیچ پیش‌شرطی کمک کنیم که از این گردونه عبور کنیم.

منبع/فارس

انتهای پیام/