کد خبر: 87908

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی:

کمالی پور گفت:با اجرای طرح استانی شدن انتخابات افرادی که صلاحیت بالایی دارند شانس ورود به مجلس را پیدا نخواهند کرد این مسئله عیب است و میتوان در رسیدگی جزئیات این طرح راهکاری برای آن پیدا کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ؛ یحیی کمالی پور نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با راه آرمان ؛ با بیان اینکه من جزو موافقین طرح استانی شدن انتخابات بوده ام، گفت: این طرح با توجه به استقبال گسترده ای که در مجلس از آن شده است، مراحل نهایی اش را هفته آینده طی می کند تا در مجلس به تصویب برسد.

وی با اشاره به اینکه طرح  استانی شدن انتخابات دارای مزایا و معایبی است، ابراز کرد: از جمله مزایای این طرح می توان به این مسئله اشاره داشت که نگاه سطحی نگری و منطقه نگری نمایندگان به نگاه ملی و کلی نگری مبدل خواهد شد.

نائب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وظیفه ذاتی نمایندگان و مجلس قانون گذاری و نظارت بر حسن اجرای قوانین است، عنوان کرد: بیشتر درخواست مردم مربوط به وام، اشتغال، بیماری، درمان و … است که باید به آنها رسیدگی شود؛ اما اگر به قانون نگاه بیاندازیم مجرای رسیدگی به آنها نمایندگان مجلس نیستند و این موارد باید در مجموعه ذیربط مورد رسیدگی واقع شود.

کمالی پور با بیان اینکه اگر این مشکلات و گرفتاری ها بر سر نمایندگان دپو شود؛ مطمئنا نمایندگان نه وقت مطالعه دارند و نه می توانند قانون گذار خوبی باشند، تصریح کرد: امروزه یکی از ضعف های اساسی نقض قوانین متعدد در کشور است و علت این امر این است که نمایندگان به وظایف اصلی خود که نظارت بر حسن اجرای قوانین کمتر رسیدگی می کنند.

این مقام مسئول بیان کرد: این طرح به تصویب نرسیده و چنانچه به تصویب برسد؛ مدرک نمایندگان دکترا اعلام شده است و فرد باید حداقل ۵ سال سابقه مدیر کلی داشته باشد و یا هم ترازی با آن را  باید داشته باشد و بر همین اساس افراد شانسی به مجلس وارد نمی شوند.

نائب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در شهرستان ها درگیری های قومی، قبیله ای و طایفه ای و سفره اندازی هایی که برای انتخاب انجام می شود با استانی شدن انتخابات جمع خواهد شد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی در کنار مزایا طرح استانی شدن انتخابات این طرح معایبی را نیز دارد، اظهار کرد: عمده ترین عیب این طرح این است که با توجه به اینکه جریان های سیاسی استانی در این بین فعال می شوند معمولا شانس احزاب در انتخابات بیشتر است.

وی در پایان خاطر نشان کرد:به این صورت که کسانی که قدرت و پول بیشتری دارند موفقیت بیشتری را کسب می کنند و این مسئله بزرگترین عیب این طرح است؛ در این بین افرادی که صلاحیت بالایی دارند شانس ورود به مجلس را پیدا نخواهند کرد این مسئله عیب است و میتوان در رسیدگی جزئیات این طرح راهکاری برای آن پیدا کرد.


انتهای پیام/