کد خبر: 88277

امام جمعه کرمان تاکید کرد

امام جمعه کرمان از مردم این استان درخواست کرد برای کمک به سیل‌زدگان با ارگان‌ها همکاری لازم را داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری فارس از کرمان، حجت‌الاسلام حسن علیدادی‌ سلیمانی در خطبه‌های نماز جمعه شهر کرمان با اشاره به فرارسیدن روز ملی فناوری هسته‌ای، تکمیل چرخه سوخت هسته‌ای کشور را یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی و شروع دشمنی‌ها علیه کشور برشمرد و اظهار داشت: این دشمنی پایان ندارد؛ این دشمنی حتی با برجام هم پایان نپذیرفت، در این قرارداد بین‌المللی روحیه استکباری آمریکا را شاهد بودیم، این موضوع برای اروپا نیز صدق می‌کند، چرا که آنها نیز از پشت خنجر می‌زنند و پیشرفت‌های ما را نمی‌توانند ببینند.

وی به لزوم ترمیم مساله هسته‌ای کشور اشاره کرد و گفت: مسؤولان باید بسترها را فراهم کنند تا جوانان ما بتوانند در این عرصه پیشرفت کرده و کشور را متحول کنند.

علیدادی‌ سلیمانی اضافه کرد: مسؤولان نباید دل به برجام‌ها خوش کنند، این مسئله برای آینده ملت و کشور ما مهم است و اگر کوچکترین قصوری داشته باشیم، نزد آیندگان قضاوت خوبی نخواهیم شد.

امام جمعه کرمان، روز جمهوری اسلامی را تکمیل شدن انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: در این روز آراء مردم و قوانین و مقررات این کشور در چهارچوب اسلام قرار گرفت و خطی توانمند در مقابل آمریکا شد.

علیدادی‌ سلیمانی ادامه داد: آمریکا 40 سال ظالمانه در مقابل ما قرار گرفته و در همه زمینه‌ها نیز شکست خورده است.

وی عنوان کرد: آمریکا در روزهای اخیر که یک نفر هم به او رای نداد، به صورت رسمی جولان را با حماقت هرچه تمام‌تر به رژیم غاصب صهیونیست بخشید و این بر خلاف شعارهای آنها است و ایران اسلامی نیز در مقابل آن خواهد ایستاد.

امام جمعه کرمان به وقوع سیل در کشور پرداخت و با بیان اینکه این موضوع را باید از جنبه‌های مختلف ارزیابی کنیم، گفت: اول اینکه نزولات آسمانی را بعد از سال‌ها برای مردم کشور در پی داشت.

وی ادامه داد: کسانی در جریان سیل، صدمه دیده و برخی نیز عزیزان خود را از دست دادند که ضمن تسلیت به خانواده‌های آنان، از مردم کرمان درخواست می‌کنم با ارگان‌ها همکاری لازم را داشته باشید.

علیدادی‌ سلیمانی صبر و همراهی بعد از وقوع سیل را لازم برشمرد و با بیان اینکه دولت و دست‌اندرکاران را نباید تنها گذاشت، عنوان کرد: این یک موضوع مهم و ملی است و همه ما باید در این زمینه همکاری داشته و تلاشگر باشیم.

لزوم فعالیت در ترویج نماز

نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه امروز با دعوت همگان به تقوای الهی، مسیر تقوا را متفاوت با همه راه‌ها دانست و اظهار داشت: برای همه واضح است که رضایت خداوند در کدام مسیر قرار دارد و خشم خداوند در کدام راه است.

وی با بیان اینکه ثمره کارهای خوب را در آخرت خواهید چشید، اضافه کرد: تحول طبیعت را همراه با رعایت تقوای الهی آغاز کنیم و آن را در همین راه به پایان برسانیم که رضایت خداوند در این مسیر است.

علیدادی‌ سلیمانی با اشاره به اینکه کسانی که رستاخیز را منکر هستند و به معاد اعتقادی ندارند، آثار شومی را با خود به همراه دارند که آیات قرآن کریم به آن اشاره کرده است، عنوان کرد: خطاهای سهوی همواره ممکن است که اتفاق بیفتد، اما سهو و خطایی که انسان در آن مقصر می‌شود، نتیجه شوم انکار معاد است.

وی جایگاه نماز را بسیار ویژه خواند و با بیان اینکه نمازمحوری را باید در دستور کار خود قرار دهیم، ادامه داد: در آیات و روایات مختلف، توجه به نماز و آثار فراوانی که در آن است پرداخته شده، کسانی که در نماز کاهلی می‌کنند، به اندازه کسانی که رستاخیز را انکار می‌کنند مجازات می‌شوند.

امام جمعه کرمان با اشاره به آیات قرآن کریم، ابراز داشت: کسانی که با ضایع کردن نماز، از شهوات پیروی می‌کنند، مجازات گمراهی خود را خواهند دید.

وی به جایگاه نماز پرداخت و با بیان اینکه نماز انسان را از کِبر و غرور باز می‌دارد، تصریح کرد: این موضوع از سخنان گهربار حضرت علی(ع) است که پایه و اساس دین اسلام بوده و جایگاه متفاوتی نسبت به دیگر عبادات دارد، همان طور که خداوند متعال در دستوری مستقیم به پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید" اهل خود را به نماز امر کن و در آن شکیبا و بردبار باشید".

علیدادی‌ سلیمانی با طرح این سوال که مراد از ضایع کردن نماز چیست، اظهار کرد: برخی کسانی را که در زندگی خود کاری به نماز ندارند و به آن اعتقادی ندارند را ضایع کردن نماز و برخی نیز تنبلی و تاخیر در نماز را ضایع کردن نماز می‌دانند و برخی هم ضایع کردن نماز را در این می‌دانند که فرد در زندگی اجتماعی خود کاری انجام دهد که نماز ضایع شود.

امام جمعه کرمان با بیان اینکه خداوند متعال اقامه نماز را از ما خواسته است که با قرائت آن تفاوت زیادی دارد، تاکید کرد: نمازی که ما می‌خوانیم باید در روح و روان، گفتار و رفتار، حرف و عملکرد فردی، ارتباطات اجتماعی و سبک زندگی ما تاثیرگذار باشد.

علیدادی‌ سیلمانی ترویج فرهنگ نماز را جنبه عمومی نماز دانست و با بیان اینکه هر یک از ما یک محدوده داریم، اظهار داشت: ما باید نسبت به توانایی خود و تاثیرگذاری خود در جامعه، در راه ترویج نماز نیز کوشا بوده و تلاش کنیم.

وی عنوان کرد: مسجد باید قوی‌تر از خانه‌ها باشد و اگر آنجا که تجلی وحدت مسلمین است، در حد پائین‌تری قرار گرفت، نتوانسته‌ایم وظایف خود را به خوبی به انجام برسانیم.

علیدادی‌سلیمانی اضافه کرد: اگر در این زمینه کاهلی و سستی صورت گیرد، نماز ضایع شده است، نماز یک عبادت ساده نیست و در آن رمز و رازهای فراوانی وجود دارد، کسانی که این فرهنگ را جدی نمی‌گیرند و در ترویج آن کاری نمی‌کنند، مصداق کسانی است که نماز را ضایع می‌کنند.

انتهای پیام/