کد خبر: 88570

درحالی وزیر نیرو بیان کرده چینی‌ها یک وعده در روز غذا می خورند و ایرانی ها زیاد می خورند و می پوشند که پیشتر اصلاح طلبان در خط خبری مردم را به خوردن حبوبات و قارچ به جای گوشت دعوت می کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «رضا اردکانیان»، وزیر نیرو، به تازگی در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری ایلنا با انتقاد از زیاد بودن مصرف انرژی در ایران گفته است: «علت اینکه تحریم شدیم همین بد عادتی در مصرف است، تحریم کنندگان فهمیده‌اند نقطه ضعف ما؛ مصرف است. ما جامعه‌ای مصرفی هستیم؛ چرا چین اینگونه تحریم نمی‌شود؟ چون با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند.»

وی می افزاید: ۴۰ سال فرصت داشته‌ایم خودمان را از شیر نفت جدا کنیم و نکردیم، آنها نقطه ضعف ما را فهمیده‌اند و دائم از همان ناحیه فشار وارد می‌کنند. چون بیشتر از متوسط کشورهای صنعتی و توسعه یافته غذا می‌خوریم، بیشتر می‌پوشیم و سرانه مسکونی بالاتری داریم، در مقابل احساس رضایتمندی و خوشبختی‌مان هم یک صدم است، باید چارچوب‌های ذهنی را اصلاح کنیم.
 
این سخنان آقای وزیر با واکنش منفی افکارعمومی مواجه شد. مردمی که در تنگنای اقتصادی قرار دارند و بایستی گرانی‌های مداوم و بی منطق کالاهای مختلف را تحمل کنند به جای اینکه از مسئولان درباره این مسائل پاسخ درستی بشنوند، به نوعی شاهد طلبکاری آنان از مردم هستند. 
 
 
اما با نگاهی دقیق به چنین خطی که مردم را به مصرف کم و جایگزین کردن برخی از اقلام به جای گوشت و مرغ و ... وا می دارد، به خط خبری برخی از رسانه‌های اصلاح طلب و دولتی می رسیم. خطی که درست با گرانی سرسام آور اقلامی مانند گوشت، مرغ و ماهی و ... که به لحاظ پروتئیتی بودن این کالاهای مصرفی باب شد و حالا سر از سخنان یکی از وزرای دولت در می آورد. 
 
در همین رابطه خبرگزاری ایسنا در خبری با عنوان " آیا گوشت قرمز سرطان‌زاست؟" در گفت و گو با یک متخصص درمان بیماری سرطان اعلام می کند که بر اساس شواهد محدود از مطالعات نشان ارتباط مثبتی بین خوردن گوشت قرمز و ایجاد سرطان روده بزرگ با شواهد استنباطی قوی وجود دارد. 
 
 
در همین راستا تبلیغی در مترو تهرهان مشاهده شد که دستور پخت خورش قیمه بدون گوشت و قیمه بدون قارچ را به نمایش می گذارد؛ این تبلیغ به بانوان پیشنهاد می کرد به جای گوشت از قارچ استفاده کنند و زمان پخت خورش قیمه خود را کاهش دهند.
 
 
خبرگزاری دولتی ایرنا هم در مطلبی در بحبوحه گرانی گوشت قرمز به مخاطبان پشنهاد کرده بود به جای مصرف گوشت از حبوبات استفاده کنند و حبوبات را جایگزینی مناسب برای گوشت قرمز با القاسازی علمی عنوان کرده بود.
 
 
البته خبرگزاری ایلنا هم خبری با عنوان"اگر گوشت قرمز نمی خورید، 8 توصیه غذایی را جدی بگیرید" را چندی پیش بر روی تلکس خود قرار داد که به معرفی جایگزین ها گوشت قرمز پرداخت.
 
حالا بعد از همه القاسازی‌های رسانه‌ای یکی از دولتمردان در مطلبی عجیب بیان می کند که مردم ایران چون سه وعده در روز به طور معمول غذا می خورند انسان های پرمصرفی هستند و بایستی از چینی ها یاد بگیرند که یک وعده در شبانه روز غذا می خورند و از این باب تحریم پذیر نیستند. جالب اینجاست که مردم به لحاظ اینکه سه وعده در شبانه روز غذا می خورند نکوهش می شوند و اینکه تحریم شده اند به گردن خود آنها انداخته می شود. این درحالی است که وزیر نیرو و مسئولان مربوطه درباره اینکه چرا دولت در تنظیم بازار و جلوگیری از گرانی‌ها توفیق چندانی حاصل نکرده است، سخن نمی گوید.
 
از سوی دیگر وزیر نیرو یکی از مسئولانی است که در حوادثی مانند سیل بایستی پاسخگو باشد اما بعد از مدتی که از موقوع سیل در کشور می گذرد که در ایام تعطیلات نوروز به شدت کشور را درگیر خودش کرد، وزیر نیرو در این زمینه وکم کاری های صورت گرفته توضیحی ارائه نکرده و بازی را به زمین پرمصرفی ایرانیان می کشد. 
 
 
این درحالی است که موضوع رسیدگی به سیل زدگان از مطالبات خاص رهبر معظم انقلاب است به طوری که ایشان در خطبه های نماز عید فطر به آن اشاره و تاکید کردند. رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه آحاد مردم و همچنین مسئولان، موضوع سیل‌زدگان را فراموش نکنند، فرمودند: «یکی از کارهای لازم و فوری، مسائل سیل‌زدگان است که مسئولان باید با جدیت مشکلان آنان را پیگیری و حل کنند، بخصوص در مناطقی همچون خوزستان که با گرمای طاقت‌فرسا مواجه هستند.»
 
البته آقای وزیر درباره سیل هم با بیان اینکه «این بلای طبیعی نعمت است» گفته بود: «در اقلیم خشک و نیمه خشکی مانند ایران که ممکن است سالیان متمادی درگیر خشکسالی باشد طبیعتا بروز سیلاب نعمت است.»
 
دولت مردان متاسفانه در مواجه با مشکلات مردم نه تنها اقدام قابل توجهی برای رفع این موارد مانند گرانی‌ها نمی کنند بلکه با برخی زخم زبان‌ها بیشتر نمک روی زخم مردم می ریزند و این موضوع بیشتر مشکلات را در جامعه بیشتر می کند. سئوال اساسی که از اردکانی می توان پرسید این است که آیا مسئولان در شرایط تحریم باید اینگونه با جامعه برخورد کنند و به جای ایجاد امیدواری در آنها با حالتی طلبکارانه از زندگی معمول مردم انتقاد کنند؟ وزیر نیرو با این گونه سخنان تا چه حد متناسب با شرایط موجود سخن گفته و این سخنان چه مشکلی از مسئله تحریم و گرانی ها حل می کند؟
 
امیر حمزه نژاد