کد خبر: 88975

به گزارش اختصاصی "کرمان خبر" ؛ یک سال از جنایت ترور سردار حاج قاسم سلیمانی ، فرمانده ارشد نظامی ایران، نابود کننده جریان داعش و صلح آفرین ترین مرد منطقه می گذرد.

به گزارش اختصاصی "کرمان خبر" ؛ یک سال از جنایت ترور سردار حاج قاسم سلیمانی ، فرمانده ارشد نظامی ایران، نابود کننده جریان داعش و صلح آفرین ترین مرد منطقه می گذرد.

در این سال یاد و خاطره ی این شهید بزرگوار از ذهن آزادگان جهان دور نمانده و هر چه به روز شهادت ایشان نزدیک تر می شویم داغ عروج ناگهانی اش پررنگ تر می شود.

اکنون، در  ایام منتهی به روز شهادت ایشان شاهد تلاش نهادها و فعالان فرهنگی در به تصویر کشیدن اندوه ناتمام خود  از فراق این بزرگ مرد شریف هستیم.

 در این راستا ؛ اخیرا معاونت حقوقی و بین الملل وزارت خارجه نیز به تشریح اقدامات بین المللی صورت گرفته در خصوص اثبات جنایت ترور سردار سلیمانی ، در یک سال اخیر  و در سطح بین الملل پرداخته که برای بررسی بیشتر آن گفت و گویی  با دکتر محمودبابایی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان داشتیم، که در ادامه می خوانید:  

_ لطفا به عنوان کارشناس عرصه بین الملل بفرمایید آیا اقداماتی که معاونت امور بین الملل وزارت خارجه در خصوص واکنش به ترور سردار سلیمانی عنوان نمودند را کافی می دانید ؟

. بنده معتقد هستم با وجود تسلط نظام سلطه بر نظام جهانی، ما در عرصه حقوقی و بین الملل امکان انجام اقدامات محدود و حداقلی را داشتیم؛ اما از نظر من ،متاسفانه همین اقدامات حداقلی نیز به نحو احسن و تاثیرگذار انجام نشد.

 

_از نظر شما تعریف اقدامات حداقلی تاثیرگذار در این باره چیست؟

. در حال حاضر توجه به افکار عمومی بخشی از دمکراسی محسوب می شود و در روابط بین الملل جایگاه پر اهمیتی دارد ، متاسفانه ما در مورد تاثیر گذاری بر فضای فکری و ذهنی  مردم جهان بسیار ضعیف عمل کردیم و نتوانستیم در مقابل هژمونی رسانه ای و تبلیغاتی غرب به درستی حقانیت خود و جنایت مستکبران  را برای جهانیان بازگو کنیم.

از طرفی به خوبی از ظرفیت هایی مانند تشکیل جلسه فوق العاده در سازمان کنفرانس اسلامی، همراه سازی رهبران کشورهای اسلامی همسو، ایجاد هم اندیشی و همگرایی بین دانشجویان مسلمان و... بهره نبردیم و حتی از اقدامات قانونی گنجانده شده در برخی قوانین بین المللی مانند امکان محکوم سازی دولت امریکا و ثبت جنایت آن در دیوان بین المللی کیفری( ICC ) ، محکوم سازی این جنایت در دادگاه های داخلی و کشورهای جبهه مقاومت  نیز به سادگی گذشتیم، که از نظر من  ،تک تک این اقدامات و نظیر آنها می تواند اقدامات حداقلی اما تاثیرگذارتری تلقی شود ،که متاسفانه انجام نشد.

_شما به ظرفیت همسو سازی دانشجویان مسلمان اشاره کردید، لطفا جزئی تر بفرمایید از دیدگاه شما  این همگرایی  چگونه می توانست صورت پذیرد؟

. بنا بر تعبیر و تاکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ، حاج قاسم سلیمانی قهرمان جهان اسلام بوده است و از نظر تمام صاحب نظران، ایشان دارای اندیشه و مکتب خاص و قابل تبلیغ هستند که حتی می تواند وارد عرصه علمی شود، اما متاسفانه در این زمینه نیز کارهایی محدودبین المللی  صورت گرفته و تا کنون نتوانسته  به طور شایسته به گسترش مبانی فکری این شهید والامقام بپردازد.

_شنیده شده برخی حقوقدانان و فعالان عرصه بین الملل درصدد پیشبرد اهدافی چون الزام شخص ترامپ به عذرخواهی از دو ملت ایران و عراق برآمدند، نظر شما در خصوص این مطالبه حقوقی چیست؟

. همانطور که اشاره داشتم امروزه توجه به بُعد روانی و افکار عمومی در عرصه بین الملل بسیار حائز اهمیت است، به طور حتم با وجود مصونیت جنایتکارانی چون مقامات بلند پایه امریکا قطعا موفقیت درمحکوم سازی آنها ضمانت اجرایی پیدا نخواهد کرد، اما تلاش برای اینکه شخصی مانند ترامپ نامش به عنوان جنایتکار جنگی شناسانده شود تا در آینده مظلوم نمایی در این خصوص صورت نگیرد و به اصطلاح جای حق و باطل جابه جا نشود ،بسیار ارزشمند است و مطالبه عذرخواهی ترامپ از دوملت شریف ایران و عراق قطعا مطالبه به حق و قابل پیگیری ای خواهد بود.

 

_ شما به کاستی ها در عرصه بین المللی در خصوص احقاق حقوق ایران در برابر به شهادت رساندن یک مقام نظامی آن هم در سفری کاملا غیرنظامی و بصورت نامشروع اشاره داشتید ، لطفا بفرمایید در این خصوص چه اقدامی را می توان شاخص و مفید تعبیر کرد؟

. طبیعتا اقداماتی همچون ترور بزدلانه سردار سلیمانی در خاک عراق ،پیام آور ناتوانی نظام سلطه و مستکبران  در مقابل کنش های سیاسی و نظامی ایران در صورت  مواجهه  نظامی با جمهوری اسلامی ایران است.

 آنها با این اقدامات در سطح غیرکلان، در صدد فشار افزایی بر ایران و متوقف سازی افزایش توان امنیتی ایران در منطقه هستند که خوشبختانه در این خصوص ،می توان ادامه روند همگرایی با جبهه مقاومت و استمرار روند افزایش توان موشکی و نظامی کشور را نشان از ناکامی جبهه استکبار از دستیابی به هدف ترور سردار سلیمانی عنوان کرد ،که قطعا بسیار مفید ،ستودنی و حائز اهمیت است.

 

_شما نقش و تلاش جبهه مقاومت در بزرگذاشت سردار سلیمانی را چطور ارزیابی می فرمایید؟

. در وهله اول باید عرض کنم انسجام بیشتر جبهه مقاومت و مصمم شدن آن برای حرکت روجلو، از برکات خون شهید عزیز حاج قاسم سلیمانی است چرا که جبهه مقاومت درک کرد که ایران هم بعنوان عنصر شاکله بخش و وحدت آفرین در این جبهه، هزینه  زیادی همچون ترور و شهادت سردار عزیز را تحمل کرد و این خود مصداق عینی" عدو شود سبب خیر است" ، چرا که پس از شهادت سردار شاهد تحرکات و فعالیت های مصمم تر جبهه مقاومت در  مقابله با نظام سلطه و استکبار هستیم و باید اشاره داشت که   در این یک سال اندوهبار جبهه مقاومت تلاش ارزشمندی برای بزرگداشت یاد و خاطره این سردار والا مقام چه در عرصه رسانه ای و چه بین المللی داشته است.

_ شما به تلاش های رسانه ای صورت گرفته از سوی جبهه مقاومت اشاره کردید ،آیا این موضوع در کشور خودمان بخوبی پیگیری شد؟

. متاسفانه باز هم جواب من "خیر" است و باید به این نکته تلخ اذعان کنم که بی شک در عرصه رسانه برگ برنده در دست ما نیست و در بحث رسانه ای حتی می توان گفت ، بیشترین کم کاری ها صورت گرفته و همانطور که عرض کردم ما بیشتر ، با تحرکات نظامی همچون آزمایش موشکی و... توانستیم عقب نشینی نکردن از آرمان های مقدس سردار سلیمانی را بروز دهیم و متاسفانه باید تاکید کنم، دشمنان ما با ابزار رسانه درصدد مقصر جلوه دادن ایران و مظلوم نمایی و نمایش حق به جانبی دولت امریکا هستند و چنانچه ما پیامدهای این کم کاری رسانه ای  که نمونه اش را تاکنون  بسیار دیده ایم و نمونه آخرش نیز  پاک و موجه نشان دادن" روح الله زم" بود  را جدی نگیریم، قطعا دربرابر هژمونی رسانه ای جبهه استکبار ناکام خواهیم ماند.

_ به عنوان سوال پایانی؛ لطفا بفرمایید با اعتقاد برخی مبنی بر  ارتباط تکرار جسارت ترور  و به شهادت رساندن دانشمند شهید "محسن فخری زاده"با عدم انتقام سخت ترور سردار سلیمانی موافق هستید؟  تحلیل شما در این زمینه چیست؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید اشاره کنم، حمله به پایگاه "عین الاسد"  قطعا انتقام سخت ایران در مقابله با  جنایت بزرگ امریکا نبود و طبق معاهده های بین المللی ایران قانونا حق اقدام  متقابل و بازدارنده را در هر زمانی دارد.

اما نباید منکر تاثیرعدم استحکام رفتاری برخی سیاستمدران در مقابله با دو ترور ناجوانمردانه اخیر شد و متاسفانه باید اذعان کرد تا زمانی که ما در سیاست داخلی و خارجی استحکام رفتاری نداشته باشیم در حقیقت دست طرف مقابل را برای ادامه چنین ضرباتی باز گذاشته ایم! و من امیدوارم در آینده  با واکنش های سیاسی و حقوقی ارزنده تر مانع تکرار جنایت نظام سلطه علیه ایران و جبهه مقاومت باشیم.