کد خبر: 88981

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: جامعیت شخصیت و اضلاع گوناگون در شهید سلیمانی بسیار دلربا و دلنشین بود و جایگاه حاج قاسم باعث نشد از ارتباط صمیمی با مردم تهی شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور در یادواره 140 شهید روحانی استان کرمان از ویژه برنامه‌های سالگرد شهادت شهید سپهبد قاسم سلیمانی و آئین نکوداشت آیت‌الله سیدیحیی جعفری نماینده سابق فقید ولی‌فقیه در استان کرمان که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن علیدادی‌سلیمانی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمان، سردار حسن معروفی فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان و محمدمهدی زاهدی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی برگزار شد با تسلیت ایام فاطمیه و سالگرد شهادت شهید سپهبد قاسم سلیمانی اظهار داشت: کرمان استان شش هزار و 500 شهید و عالمان بزرگ است.

وی با بیان اینکه آیت‌الله جعفری یکی از چهره‌های فداکار انقلاب اسلامی و عالمی فرزانه است که نقش موثری در علم و دانش و جهاد و شهادت استان کرمان ایفا کرد گفت: اخلاق، تواضع، فروتنی و استقامت آیت‌الله جعفری در مسیر انقلاب اسلامی را لمس کردم.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با اشاره به اینکه بیش از دو دهه در جلسات متعدد با حاج قاسم در ارتباط و تماس نزدیک بودم و خاطرات فراوانی از اخلاق و فضیلت‌های حاج قاسم دارم افزود: حاج قاسم سراسر راز و رمزهایی زیبا برای انسان بود.

وی با بیان اینکه حاج قاسم چهره‌ای جامع‌الاطراف و چند ضلعی بود گفت: جامعیت شخصیت و اضلاع گوناگون در شهید سلیمانی بسیار دلربا و دلنشین بوده و حاج قاسم از اخلاق فردی و اجتماعی بسیار دلنشین و پرجاذبه برخوردار بود.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به اینکه جایگاه راهبردی، فرهنگی، سیاسی و نظامی حاج قاسم بسیار بالا بود اما هیچ کدام از این جایگاه‌ها باعث نشد وی از ارتباط صمیمی با مردم تهی شود افزود: برای اولین بار حاج قاسم را بیست و پنج سال پیش در مدرسه امام در قم دیدم و با سال‌های بعد متفاوت نبود.

وی با بیان اینکه حسن خلق و مهربانی و صمیمیت و رابطه دوستانه با مردم همیشه با او همراه بود گفت: حاج قاسم در فراز و فرودها انسانی مهربان، خوش اخلاق و پرجاذبه بود.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با اشاره به اینکه روح اخلاقی و جاذبه حاج قاسم معاشران او را مجذوب و شیفته می‌کرد افزود: حاج قاسم از بزرگان دین آموخته بود که عبادت و عرفان و تعلق به عالم غیب همیشه باید در زندگی انسان متجلی باشد.

وی با بیان اینکه حاج قاسم عابد و ذاکر بود و دلی روشن از تعلق به عالم خدا و عالم قدس داشت گفت: در کوچک‌ترین فرصت‌ها بر لبان او ذکر خدا بود و ذکر خدا و توجه به عالم غیب همیشه در او نمایان بود.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به اینکه چهره او نشانه یک روح نیایشگر و متواضع در برابر خداوند بود افزود: او با نفس امام در انقلاب و دفاع مقدس و بعد از آن در محور مقاومت رشد پیدا کرد.

وی با بیان اینکه حاج قاسم از اندیشه کلان و راهبردی در عالم سیاست برخوردار بود ادامه داد: حاج قاسم با آنکه یک نظامی شجاع بود از اندیشه کلان راهبردی و تئوری جامع سیاسی در دوران امروز برخوردار بوده و حاج قاسم را نمی‌توان در بعد نظامی محصور کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با اشاره به اینکه کسانی که حاج قاسم را ترور کردند و در صف دشمنان انقلاب اسلامی قرار دارند بارها اعتراف کردند که او عمق راهبردی از مسائل کلان دنیا دارد گفت: در جلسات مهمی که در حضور رهبر معظم انقلاب تشکیل می‌شد صحبت‌های حاج قاسم توان فکری و راهبردی او را کاملا نشان می‌داد.

وی با بیان اینکه حاج قاسم یک عقل راهبردی در حوزه نظامی و امنیتی داشت و مقالات متعدد در این ارتباط نوشته شده که صحنه را با یک نگاه فراتر از بقیه می‌فهمید و تئوری و نقشه راه می‌داد افزود: حاج قاسم با اینکه طراح و خلاق بود در صحنه حضور میدانی داشت و فقط به ارائه نقشه راه اکتفا نمی‌کرد.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به اینکه حاج قاسم فرمانده بزرگ راهبردی و استراتژیک بود که قدم به قدم با سربازان خود حرکت می‌کرد گفت: با وجودی که همه قدرت‌های نظامی عالم روی حاج قاسم را نشانه گرفته بودند اما بی باکانه در جبهه‌ها حضور پیدا کرده و راهبری می‌کرد.

وی با بیان اینکه حاج قاسم یک چهره بزرگ سیاسی بود و از موضع انقلابی در دیپلماسی‌ها ظهور و بروز می‌کرد و یک سیاسی منفعل در مذاکرات نبود افزود: در حوادث عراق قدرت عقل راهبردی حاج قاسم و اندیشه عمیق نظامی او همراه با توان اثرگذاری سیاسی به نمایش گذاشته شد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با اشاره به اینکه حاج قاسم کم اما گزیده و نافذ سخن می‌گفت ادامه داد: حاج قاسم با اینکه ذره‌ای از مواضع انقلابی خود کوتاه نمی‌آمد همه را همراه خود می‌کرد.

وی با بیان اینکه نگاه نافذ حاج قاسم دیگران را تحت تاثیر خود قرار می‌داد و همراه می‌کرد افزود: حاج قاسم روحیه و رویکرد بسیار ممتاز بین‌المللی داشت و در دفاع مقدس به قله‌های بلندی راه یافت.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به اینکه حاج قاسم یک چهره عمیق فرهنگی بود و ماموریت اصلی سپاه قدس نیز کار با رویکرد فرهنگی است گفت: حاج قاسم یک شبکه ساز بزرگ فکری و جریان آفرین عظیم جهانی بود و هر کسی نمی‌تواند نیروهای عظیم را در پهنه بین‌الملل را به خط کرده و جریان ساز و گفتمان ساز شود.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ادواری را پشت سر گذاشت که دور اول آن از سال 42 شروع شد افزود: دور دوم پیروزی انقلاب در بهمن 57 بود، دور سوم در دوران هشت ساله دفاع مقدس و دور چهارم آن در شکلگیری محور مقاومت در فراتر از مرزهای ایران است.

وی با بیان اینکه امروز آنچه در قلب امت اسلام است آتش‌فشان‌های قهر علیه تروریست است و این آتشفشان دشمنان اسلام را کنار خواهد زد افزود: حاج قاسم پرچمداری بزرگ در مسیر نورانی اسلام است.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به اینکه افتخار بزرگی برای استان کرمان است که از میان آنها چهره‌ای مانند حاج قاسم برخاست گفت: منصفان عالم به آن اعتراف می‌کنند و ظالمان هم می‌دانند که حاج قاسم در این قرن پشت یک تروریسم خطرناک را به خاک زد.

وی با بیان اینکه داعش یک تفکر بی‌ربط و تند بود و قرار بود اسلام بدلی به جای انقلاب اسلامی را معرفی کند افزود: حاج قاسم با حضور میدانی در جبهه‌ها داعش را به زمین زد و اسلام‌های تقلبی و بدلی را رسوا کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با اشاره به اینکه حاج قاسم و سیدحسن نصرالله بودند که با رهبری رهبر معظم انقلاب اسلامی اسرائیل را در گوشه‌ای محصور کردند گفت: هرگز ترور آشکار و رذل را به معنای قدرت آمریکا و ترامپ محاسبه نخواهیم کرد و هیچکس در دنیا این ترور را افتخارآمیز نمی‌داند و این نشان از رذالت آمریکائی‌ها بود.

وی با بیان اینکه دشمنان در گفتمان جهاد و شهادت عاجز ماندند و آینده تاریکی منتظر آنها است افزود: آمریکا بداند بعد از حاج قاسم باید در رعب و وحشت زندگی کند و انتقام خون حاج قاسم محو اسرائیل و بیرون رفتن آمریکا از منطقه است.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به اینکه حاج قاسم به مثابه مالک برای رهبر معظم انقلاب بود و امروز در پرتو انقلاب اسلامی این مالک‌ها تربیت شدند گفت: امروز حوزه و نسل جوان و جامعه ما باید راه نورانی و مکتب روشن بزرگان دین را ادامه دهند.

وی با بیان اینکه باید با اراده ما و همبستگی ملی مشکلات حل شود ادامه داد: راه حاج قاسم در ایران و منطقه ادامه دارد و نهادهای حوزوی و دانشگاهی باید راه حاج قاسم را بشناسند و بپیمایند.