کد خبر: 89237

نماینده مردم کرمان و راور و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: توافق ۲۵ ساله ایران و چین سند گویای پیروزی مقاومت ملت ایران در برابر تحریم‌های آمریکا است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری فارس ، محمدرضا پورابراهیمی در گردهمایی مدیران ستادی و استانی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در کرمان اظهار کرد: توافق 25 سال ایران و چین سند گویای پیروزی مقاومت مردم در برابر تحریم‌های آمریکا است و اتفاق مهمی است که باید مدت‌ها قبل از این عملیاتی می‌شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در روزهای اخیر شاهد اتفاقات مثبتی در بخش همکاری‌های بین‌المللی از جمله همکاری با کشور چین بودیم، گفت: ما از دولت فعلی گلایه داریم، چرا با سوءمدیریت در وزارت امور خارجه و برخوردهای ناصحیح وزیر اسبق اقتصاد با مقامات اقتصادی کشور چین این اقدام مهم و راهبردی کشور مدتها به تاخیر افتاد در حالی که این توافق خیلی زودتر ازاین باید عملیاتی می‌شد.

پورابراهیمی بیان کرد: امروز پیامی که به دنیا ارسال شده این است، جمهوری اسلامی ایران با کشوری که تقریبا قدرت نخست اقتصاد دنیا است برنامه راهبردی 25 ساله دارد و این صدای تمامی معاندین نظام از جمله افراد سلطنت‌طلب را درآورده است، این درحالی‌ست، هنوز که هنوز است وابستگان به رژیم پهلوی و حامیان حکومت‌های سلطنت‌طلب و شاهنشاهی  باید پاسخ بدهند که در ادوار قبل از پیروزی انقلاب چرا اینها بارها و بارها وطن‌فروشی کردند که اسنادش مشخص است.

وی با اشاره به نمونه‌ای از وطن‌فروشی حکومت‌های فاسد قبل از انقلاب افزود: جداشدن آذربایجان و گرجستان در دوران فتحعلی‌شاه قاجار، جداشدن افغانستان در دوران محمدشاه قاجار، جداشدن ترکمنستان در دوران ناصرالدین‌شاه قاجار، واگذاری سرچشمه هیرمند به افغانستان، اروندرود به عراق و آرارات به ترکیه در دوران رضاشاه پهلوی و این اواخر جداشدن کشور بحرین به عنوان استان چهاردهم ایران به وهابی‌های آل‌خلیفه در دوران خفت‌بار محمدرضا شاه پهلوی نمونه‌ای از این اسناد وطن‌فروشی است که نسل امروز آنها به نیابت از اسلاف پیشین خود ادعای نگرانی برای ایران بزرگ می‌کنند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: عملکرد نظام مقدس جمهوری اسلامی در طول این چهار دهه نشان داده است که حتی در جنگ نابرابر تحمیلی هشت ساله یک وجب از خاک کشور را به اجانب نداده است، این سند افتخار انقلاب، امام، رهبری و شهیدان گرانقدر انقلاب اسلامی است، پس چرا این فضاسازی‌ها را علیه جمهوری اسلامی انجام می‌دهند و جالب اینکه بعضی از عناصر داخلی هم با معاندین و سلطنت‌طلبان هم‌نوا شده و به ظاهر نگران منافع ملی هستند، مگر چه خبر است؟ چرا نگران هستید؟

وی تصریح کرد: بر اساس اصول 77 و 125 قانون اساسی سندهای راهبردی برای عملیاتی شدن در چهار چوب عهدنامه‌ها، مقاوله نامه‌ها، قرادادها و موافقت‌نامه‌ها پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی قابلیت اجرایی شدن خواهد داشت، بنابراین مجلس این مهم را رصد خواهد کرد که در چارچوب منافع ملی، اسناد ذیل این توافق جامع همکاری عملیاتی شود.

دکتر پورابراهیمی تاکید کرد: کلیه اسناد اقتصادی ذیل این توافق جامع همکاری پس از بررسی و تصویب در کمیسیون اقتصادی به صحن علنی جهت تصویب نهایی مجلس شورای اسلامی  ارائه خواهد شد و  معیار ما در تصویب لایحه اسناد دولت حفظ منافع ملی خواهد بود.

 پورابراهیمی، منافع ملی را اصلی‌ترین معیار در اجرایی‌کردن اسناد همکاری عنوان کرد وتاکید کرد: ما ذره‌ای از منافع ملی در تصویب اسناد تعهدآور ایران با هر کشوری کوتاه نخواهیم آمد اما ابراز نگرانی بعضی از عناصر داخلی در اجرایی‌شدن یک برنامه راهبردی با کشورهایی که در منطقه با سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران همراهی می‌کنند، جای تعجب دارد.

وی ادامه داد: امروز مسیر حرکت پرشتاب برای اقتصاد کشور فراهم شده و قطعا این علامتی از موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران است که امروز در این نمونه توافق‌ها خود را نشان داده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: آنجه مسلم است، آمریکا و اروپایی‌ها می‌دانند زمان فشار حداکثری به جمهوری اسلامی ایران تمام شده و ایران مقتدر با اتکاء به ایمان مردم و رهبری حکیمانه انقلاب علی‌رغم همه کارشکنی‌ها  مسیر عزت را دنبال خواهد کرد و هدفی که آنها به‌دنبال فروپاشی نظام ما بودند، تاریخ مصرفش گذشته استو امروز از جان بولتون، پمپئو و اعضای ارشد دولت قبلی آمریکا که اعلام کرده بودند پایان سال 97 جشن کریسمس را در ایران می‌گیرند خبری نیست.

 پورابراهیمی تاکید کرد: اینکه تمام برنامه و سیاست خارجی را بر مذاکرات بگذاریم، خطای راهبردی است، آنچه مسلم است در طول سال‌های اخیر دولت هیچگاه به جریان همراهی با کشورهایی مانند روسیه، هند و چین به عنوان یک اولویت مهم و راهبردی اعتقاد نداشته اما اکنون این اتفاق رقم خورده است و این موضوع مسیر حرکت جدیدی  برای اقتصاد کشور فراهم آورده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: امروز اولویت کشور در حل مشکلات  اقتصادی و معیشتی است و سازمان فنی و حرفه‌ای نیز به عنوان سازمانی تخصصی در رسیدن به این آرمان که مطالبه رهبر معظم انقلاب اسلامی و مردم است می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

وی خاطرنشان کرد: ان‌شاالله با تشکیل دولتی توانمند، مقتدر و متخصص که با مشارکت حداکثری مردم روی کار خواهد آمد شاهد تغییرات و تصمیمات جدید در حوزه اقتصاد کشور باشیم.