کد خبر: 89243

دبیر ستاد انتخابات استان کرمان گفت: در بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ روستای استان کرمان باید انتخابات شورای اسلامی روستایی برگزار شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، علیار اسکندری‌نسب صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمان با بیان اینکه در جریان برگزاری انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا هستیم اظهار داشت: این انتخابات از 18 اسفندماه سال گذشته آغاز شده است.

وی با بیان اینکه بررسی صلاحیت داوطلبین شوراهای اسلامی شهرها در هیئت‌های اجرایی در حال انجام است و تا 21 فروردین باید نتیجه آن به هیئت نظارت تحویل داده شود گفت: ثبت‌نام داوطلبین کاندیداتوری در شوراهای اسلامی روستاها و عشایری از امروز صبح آغاز شده است.

دبیر ستاد انتخابات استان کرمان با اشاره به اینکه سامانه جامع ثبت‌نام فعال بوده و ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات شورای اسلامی روستایی و عشایری استان به‌صورت حضوری و غیرحضوری انجام می‌شود عنوان کرد: مهلت ثبت‌نام از داوطلبین به مدت 7 روز است و بخشداران باید از عشایر ثبت‌نام کنند.

وی با بیان اینکه اخذ گواهی سوءپیشینه الزامی است و اگر افرادی تاکنون اقدام به اخذ این گواهی نکردند با هماهنگی با نیروی انتظامی می‌توانند در زمان ثبت‌نام به مراکز مراجعه و گواهی سوءپیشینه دریافت کنند ادامه داد: انتخابات شهر کرمان به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود و صندوق‌های مورد نیاز فراهم شده است.

اسکندری‌نسب با اشاره به اینکه تعداد روستاهایی که در استان کرمان باید در آنها انتخابات برگزار شود بیش از 2 هزار و 500 روستا است گفت: در بعضی روستاها شورای سه نفره و در بعضی روستاها شورای پنج نفره تشکیل می‌شود.

وی با بیان اینکه در روستاهای زیر هزار و 500 نفر شورای اسلامی روستا، سه نفره تشکیل می‌شود و در شوراهای روستایی فقط افراد مظنون از طریق مراجع چهارگانه استعلام می‌شوند ادامه داد: داشتن سواد لازم برای داوطلبین الزام بوده و قانون مشخص کرده است.

دبیر ستاد انتخابات استان کرمان با اشاره به اینکه کمیته پیشگیری از تخلفات انتخاباتی در استان به ریاست رئیس کل دادگستری استان کرمان تشکیل شده است افزود: هیئت‌های اجرایی در سراسر استان و در مناطق مختلف تشکیل شده و استان کرمان آماده برگزاری انتخابات است.

وی با بیان اینکه از داوطلبین درخواست داریم با توجه به تجربه‌ای که از انتخابات ادوار گذشته وجود دارد ثبت‌نام خود را به روزهای آخر موکول نکنند گفت: در زمانی انتخابات برگزار می‌شود که شرایط کرونا را دادیم و از ازدحام جمعیت در زمان ثبت‌نام باید جلوگیری شود و ثبت‌نام زودهنگام این امکان را ایجاد می‌کند که مراجع چهارگانه نیز به موقع پاسخ استعلامات را بدهند.