کد خبر: 89299

پرونده ویژه کرمان خبر با موضوع انتخابات گفتگو با فعالان و کارشناسان حوزه های سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و ... در خصوص انتخاب اصلح و معیار های آن کارشناس این قسمت از انتخاب اصلح : جناب امینی زاده ، عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان

دکتر محمدامینی زاده عضو هیئت علمی دانشگاه باهنر کرمان در گفت و گو با خبرنگار "کرمان خبر" انتخابات را نوعی بازسازماندهی نظم سیاسی و اجتماعی عنوان کرد.

وی افزود: متاسفانه طی سال ها بستر حضور مردم در عرصه های مختلف اجتماعی ، فرهنگی واقتصادی آنچنان که باید فراهم نشده و تنها بستر سیاسی فراهم شده برای حضور مردم انتخابات است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر انتخابات را در نگاه انقلاب اسلامی عرصه ای برای  تشکیل و رشد" جمهور مردم" خواند و گفت: نگاه اصیل انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره)  با نگاه فعلی دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا چندان تناسبی ندارد چرا که  نگاه کنونی احزاب سیاسی حاکمیت اشرافیت و خواص را در پی دارد.

امینی زاده در ادامه گفت: بعضا برخی گروه های سیاسی جمهوریت را در تضاد با ولایت فقیه می دانند و  صرفا اسلامیت نظام را مهم می دانند و مدعی هستند که امام (ره) از سر اضطرار "جمهوری اسلامی"  را تلفیق کرده است.

وی با تاکید بر اینکه بخشی از گروه ها نیز صرفا از جمهوریت نظام دفاع می کنند خاطر نشان کرد: رهبر کبیر انقلاب اسلامی در خصوص "جمهوریت و ولایت" مبانی جدی داشتند و جمهوریت و ولایت را موید یکدیگر دانسته و تبلور  هم افزایی و جمهوریت را در ولایت فقیه می دیدند.

امینی زاده  در بخش دیگر سخنان خود تصریح کرد: تضعیف" جمهوریت و ولایت" هر دو  منجر به آسیب های جدی به انقلاب اسلامی می شود و این موضوع در فرمایشات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) و در بیانیه گام دوم انقلاب نیز تاکید شده است.

وی با اشاره به اینکه هدف برخی گروه های سیاسی صرفا موفقیت در انتخابات تعریف  شده و" مشارکت حداکثری"  برای آنان موضوعیت ندارد گفت: این نگاه ابعاد جمهوریت نظام را زیر سؤال می برد و متاسفانه باید اذعان کرد نیروهای انقلابی نیز در این زمینه دچار یک نوع خلا تئوریک هستند.

امینی زاده در توضیح این مطلب افزود: متاسفانه برخی انقلابیون در فضای انتخابات منفعل عمل می کنند و با تقیه و عدم موضع گیری صحیح ، بر جریان شورایی و این فرهنگ غلط سیاسی  باب شده، مهر تایید می زنند بدون اینکه به این موضوع توجه کنند که استمرار این رویه نا صحیح چه در انتخابات شورای شهر و چه در انتخابات های دیگری همچون ریاست جمهوری و... موجب بسته شدن راه ورود افراد مستقل به عرصه رقابت های انتخاباتی خواهد شد.

وی با یادآوری مواضع امام راحل در خصوص لزوم حضور تمامی اقشار و افراد خواهان شرکت در انتخابات گفت:  متاسفانه حتی چندین دوره است که صراحتا شاهد عدول اصولگرایان از مبانی معرفتی انقلاب اسلامی و تبدیل تلاش آنان  به انحصاری کردن انتخابات به نفع گروهی خاص به عنوان یک نوع استراتژی جدید هستیم که طبیعتا از رویش جریان های مردمی و مستقل انقلاب ممانعت خواهد کرد.

این صاحب نظر ، با توضیح مخالفت امام خمینی (ره) با انحصار مجتهدین برای ورود به عرصه انتخابات تصریح کرد: امام (ره) صراحتا با این مطلب مخالفت کردند و فرمودند هیچ کس در انتخابات بر دیگری مقدم نیست ، حالا چگونه می توان انحصار عده ای را که نه از نظر تقوا و نه از نظر معرفتی در سطح مجتهدین نیستند را پذیرفت؟

 

امینی زاده با اشاره به تهیه لیست توسط احزاب و گروه های سیاسی گفت: این رفتار در واقع به معنای حذف نگاه مستقل مردم است و عملا نتیجه را پیش از انتخابات تعیین می کند و بارها بستن یک لیست این پیام را می دهد که کاندیدهای موفق پیشاپیش ثبت نام شدند و دیگر انگیزه ای برای ثبت نام  افراد مستقل باقی نمی ماند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر، راهکار رفع  رفتار سیاسی غلط باب شده رااجازه ورود دادن به نخبگان ،در چهارچوب قانون اساسی عنوان کرد و گفت: ممانعت از بروز رقابت انتخاباتی  فساد آور و مایوس کننده است و مانع رشد سیاسی مطلوب مردم جامعه می شود.

 

وی افزود: نهادینه نشدن جمهوریت مردم بسیار خطرناک است و باید موجب بروز این واهمه در میان انقلابیون  گردد که این امر می تواند مردم را به دوران پیش از انقلاب اسلامی و زمانی که اصلا تصمیم ساز نبودند بازگرداند.

امینی زاده  در ادامه  با گریزی به حوادث تلخ فتنه 88 گفت: در آن دوره نیز گروهی که مدعی پایبندی و اعتقاد به دمکراسی بودند اصرار داشتند رای نهایی نظر مردم بالا نشین تهران باشد! و رای سایر مناطق کشور برای آنان مهم نبود.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر لزوم" مشارکت حداکثری" در انتخابات پیش رو تصریح کرد: حضور کمی و کیفی مردم در انتخابات می تواند منجر به تثبیت "جمهوریت" و یا قدرت دادن به حزب سیاسی خاص شود که این مورد می بایست مورد توجه ویژه نیروهای انقلابی قرار گیرد.

انتهای پیام/