کد خبر: 89387

رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاهای استان کرمان از رد صلاحیت ۷ درصد داوطلبان استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، انتخابات شورا‌های اسلامی شهر و روستا نیز همانند انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و خبرگان نیازمند نظارت است و تفاوت مهم این انتخابات با دیگر انتخابات‌ها در ناظران آن است و بر اساس اصل 99 قانون اساسی، شورای نگهبان در برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا هیچ نقشی نداشته و مجلس شورای اسلامی وظایفی شبیه شورای نگهبان را در انتخابات شورا‌های اسلامی شهر و روستا ایفا می‌کند.

در استان کرمان حجت‌الاسلام موسی غضنفرآبادی رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی و نماینده مردم شرق استان کرمان در مجلس شورای اسلامی، منصور شکراللهی نماینده پنج شهرستان جنوبی استان و شهباز حسن‌پور رئیس مجمع نمایندگان و نماینده مردم شهرستان‌های سیرجان و بردسیر هیئت سه نفره نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاهای استان هستند.

حجت‌الاسلام موسی غضنفرآبادی رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاهای استان کرمان با اشاره به اینکه اقدامات هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاهای استان کرمان در دو بخش در حال انجام است اظهار داشت: احراز صلاحیت داوطلبان شوراهای اسلامی شهرهای استان کرمان در هیئت نظارت استان انجام شده است.

وی با بیان اینکه اعتراض افراد رد صلاحیت شده به هیئت مرکزی ارسال شده است گفت: این اعتراضات در هیئت مرکزی به ترتیب استان‌ها رسیدگی می‌شود که هنوز نوبت رسیدگی به اعتراضات استان کرمان نرسیده است.

رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حوزه انتخابات روستایی، هیئت اجرایی و هیئت‌های نظارت بخش‌ها نظر خود را نسبت به احراز صلاحیت‌ کاندیداها اعلام کردند افزود: کسانی که نسبت به رد صلاحیت خود اعتراض دارند می‌توانند اعتراض خود را به هیئت نظارت شهرستان اعلام کنند و هنوز مهلت اعتراض وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه هم هیئت نظارت و هم هیئت اجرایی باید بی طرفی خود را در احراز صلاحیت‌ها رعایت کنند گفت: هیئت نظارت برای داوطلبان شهری باید از مراجعی که در قانون مشخص شده استعلام بگیرد اما در ارتباط با داوطلبان شرکت در انتخابات روستایی اصل بر برائت داوطلبان است مگر اینکه به کسی مظنون باشند.

غضنفرآبادی با بیان اینکه به هیئت‌های اجرایی و نظارت گفته شده که این موارد را رعایت کنند و تا حدودی هم رعایت شده است و خیلی از داوطلبان صلاحیت آنها تایید شده است عنوان کرد: در مجموع چیزی در حدود 7 درصد داوطلبان شوراهای اسلامی شهر و روستاهای استان کرمان رد صلاحیت شدند.

وی بیان کرد: از این تعداد هنوز هم ممکن است داوطلبانی در هیئت مرکزی تایید شده و کسانی هم که در هیئت‌های نظارت بخش رد صلاحیت شدند در هیئت‌های نظارت شهرستان تایید شوند.

نماینده مردم شرق استان کرمان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پس از آن هم برگزاری انتخابات و نظارت بر نحوه برگزاری انتخابات را داریم گفت: نیروهای ناظر ما آموزش‌های لازم برای نظارت را دیده و خواهند دید.

وی با ابراز امیدواری از برگزاری انتخابات پرشور، باشکوه، هوشیارانه و سالم که موفقیت، سربلندی و عزت ما را رقم می‌زند افزود: وظیفه همه ما در هیئت‌های نظارت بخش، شهرستان و استان از آرای مردم دفاع کرده و انتخابات سالم و صحیحی را برگزار کنیم.