کد خبر: 89391

مسئول دفتر نظارت شورای نگهبان استان کرمان گفت: ناظران این شورای بر صفر تا ۱۰۰ انتخابات ریاست جمهوری حتی در دورترین نقاط نظارت دارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، در جمهوری اسلامی ایران به طور مداوم شاهد برگزاری انتخابات هستیم و مردم با حضور بر سر صندوق‌های رأی، کارگزاران حکومتی را برمی‌گزینند و در این میان قانون اساسی نظارت بر برگزاری صحیح انتخابات و صیانت از آرای مردم، در امر برگزاری انتخابات مجلس‌ خبرگان‌ رهبری‌، ریاست‌ جمهوری‌ و مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ را به عهده شورای‌ نگهبان‌ گذاشته است؛ نظارتی که استصوابی است و شامل همه فرایند انتخابات از ثبت نام و تایید صلاحیت نامزدها تا رای‌گیری، شمارش آراء و اعلام منتخبان را شامل می‌شود.

شورای نگهبان به عنوان حافظ جمهوریت و اسلامیت نظام در جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از مهم‌ترین نهاد‌های حکومتی است؛ هر چند مطابق قانون اساسی، شورای نگهبان وظایف متعددی برعهده دارد اما بسیاری وظایف این شورا را تایید یا رد مصوبات مجلس و دولت و بررسی صلاحیت افراد در زمان انتخابات می‌دانند.

رضا رضایی مسئول دفتر نظارت شورای نگهبان استان کرمان با اشاره به اینکه بر اساس اصل 99 قانون اساسی نظارت شورای نگهبان در انتخابات یک نظارت عام، فراگیر و استصوابی است اظهار داشت: این نظارت از لحظه‌ای که بحث انتخابات شکل می‌گیرد آغاز شده و تا ثبت نام کاندیداها، رد یا تایید صلاحیت کاندیداها، چینش صندوق‌ها، شمارش آرا، تنظیم صورت جلسات، اعلام نتایج و... ادامه دارد.

وی با بیان اینکه بر همه مواردی که در قانون پیش‌بینی شده نظارت خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد خللی در برگزاری انتخابات ایجاد شود گفت: قانون گذار نظارت استصوابی را برای شورای نگهبان قرار داده شده و هر لحظه و هر فعالیتی توسط عوامل اجرایی انجام می‌شود باید با هماهنگی نظارت شورای نگهبان باشد.

مسئول دفتر نظارت شورای نگهبان استان کرمان با اشاره به اینکه صفر تا صد همه موارد انتخابات باید با نظارت شورای نگهبان انجام شود تا ناظر بتواند مهر تایید خود را بر انتخابات هر بخش، شهرستان، استان و در نهایت کشور بزند تا فرد انتخاب شده جنبه قانونی به خود بگیرد.

وی با اشاره به ساز و کار نظارت شورای نگهبان در انتخابات بیان کرد: در هر انتخابات یک هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات با حضور پنج نفر از افراد خبره که کار انتخاباتی و نظارتی کرده‌اند تشکیل می‌شود.

رضایی با بیان اینکه در استان‌ها نیز هیئت‌های پنج نفره و شهرستان‌ها و بخش‌ها هیئت نظارت سه نفره انتخاب می‌شود افزود: دفاتر نظارت استانی در تمامی طول سال و در همه ایام فعال هستند و سازوکار انتخابات را به طور کامل دنبال کرده و مقدمات برگزاری آن را فراهم می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در پای هر صندوق اخذ رای از دور افتاده‌ترین نقاط گرفته تا مرکز استان یک نفر از ناظر ما حضور دارد گفت: این ناظران باید صورتجلسه را تنظیم، تعداد آرای ماخوذه، صحیح و باطله، تعداد تعرفه‌های مصرف شده و مصرف نشده و ... را تایید و صحت انتخابات را تأیید کند.

مسئول دفتر نظارت شورای نگهبان استان کرمان با اشاره به اینکه انتخابات کشور ما را دنیا رصد می‌کند بیان کرد: کشورهایی هستند که ایران اسلامی امید و الگوی آنها بوده و به این انتخابات به چشم یک انتخابات با اهمیت نگاه کرده و از آن الگو می‌گیرند و کشورهایی هم هستند که به دنبال به چالش کشیدن انقلاب ما و سنگ اندازی هستند.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری علاج دردهای مزمن کشور را حضور پرشور در انتخابات دانسته گفت: حضور عمومی مردم در پای صندوق‌های رای و انتخاب اصلح و مناسب راه حل مشکلات کشور است.

رضایی با بیان اینکه جایگاه عظیم ریاست جمهوری را همه می‌دانند بیان کرد: رئیس جمهور شخص دوم مملکت است و بین 80 تا 90 درصد امور کشور در اختیار این قوه است و کسی که می‌گوید رئیس جمهور اختیاراتی ندارد، قانون را قبول ندارد چرا که قانون این اختیارات را به رئیس جمهور داده است.

وی با بیان اینکه انتخابات ریاست جمهوری، ریل گذاری برای چهار سال آینده کشور است که زیر ساخت آن امروز ایجاد می‌شود گفت: برای رسیدن به توسعه باید زیرساخت آن فراهم شود و زیرساخت آن در انتخابات ریاست جمهوری رقم خورده و متبلور می‌شود.

مسئول دفتر نظارت شورای نگهبان استان کرمان با اشاره به اینکه سرنوشت کشورمان را خودمان بدست خودمان رقم می‌زنیم افزود: ناملایمات، مشکلات، سختی‌ها و فشار اقتصادی وجود دارد و متاسفانه سفره‌های مردم کوچک شده اما همه اینها دلیلی برای عدم حضور مردم در پای صندوق‌های رای نیست.

وی با بیان اینکه همه مردم نظام را قبول دارند و با اصل نظام مشکلی ندارند و بارها و بارها با حضور و پشتیبانی خود از نظام این مهم را ثابت کرده‌اند گفت: انتخابات پیش رو هم یکی از این صحنه‌های مهم است و مردم ما باید با انتخاب فردی امتحان پس داده و دلسوز که بتواند با فساد مقابله کرده و مسائل و مشکلات حوزه اقتصاد حل کند شرایط بهتری را برای خود رقم بزنند.

رضایی با اشاره به اینکه کشور ما منابع، موقعیت، امکانات و ظرفیت‌های عظیمی دارد بیان کرد: امروز زمان آن است که مردم ما پس از گذشت چهل سال از انقلاب شیرینی‌های آن را بچشند و این مهم مستلزم انتخاب خوب از سوی مردم و تشکیل دولت انقلابی است.

وی با بیان اینکه حفظ و حراست از رای مردم وظیفه ماست گفت: این اطمینان را به مردم می‌دهم که ما فرزندان آنها در شبکه عظیم نظارت اجازه نخواهیم داد در رای آنها ذره‌ای خلل و دخالت ایجاد شود.