کد خبر: 9027

رییس سازمان بازرسی می گوید انتقادهای من به دولت مستند بوده و ژست انتخاباتی نیست.

حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی، عضو ائتلاف اکثریت اصول گرایان عصر دوشنبه در یک نشست خبری در بوشهر با اشاره به زلزله بوشهر گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سوابق زیادی در عرصه بازسازی مناطق زلزله زده دارد ولی باید تقاضا کنیم که به کیفیت بیشتر توجه کنند. چرا که برخی از ساختمان های ساخته شده توسط بنیاد مسکن نیز تخریب شده است. ساخت و ساز کشور یک دغدغه عمومی است و ما همچنان با کیفیت پایین ساخت و ساخت هستیم. گاهی مصالح دارای کیفیت هستند ولی گاهی هم نظارت نظام مهندسی پایین است که منجر به این حوادث می شود.

پورمحمدی سطح خدمات به آسیب دیدگاه زلزله را مناسب توصیف کرد و گفت: متأسفانه منطقه محروم و فقیر است و برخی مشکلات همچنان وجود دارد ولی به طور عرف نوع رسیدگی قابل قبول است. سرعت فعالیت ها قابل قبول است ولی جا داشت که آواربرداری با سرعت بیشتری انجام شود. برخی خانوارها از اقدامات تیم های کمکی که از استان های هم جوار به اینجا آمده بودند انتقاد داشتند.

وی در ادامه به سؤالات خبرنگاران پاسخ گفت. رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به خبرنگار یک هفته نامه محلی بوشهر که می گفت جناب عالی در ساری فرمودید که ائتلاف اکثریت اصول گرایان و ائتلاف پیشرفت قرار است به تفاهم برسد و یک نفر را معرفی کند. اما به نظر نمی رسد اعضای این ائتلاف ها بخواهند به نفع هم کنار بکشند. مکانیزمی که می تواند این ایده را عملیاتی کند از نظر شما چیست؟ ، گفت: آنچه من گفتم و تأکید می کنم این است که در ائتلاف پنج نفره قرار است تا زمان ثبت نام به نظر واحد برسیم. دوستان ائتلاف سه نفره هم ظاهراً قرار است به این موضوع برسند. اگر بعد از ثبت نام آرایش سیاسی اقتضای ائتلاف نهایی داشت به ائتلاف می رسیم. مکانیزم اجرایی این ائتلاف وفای به عهد است و قانون الزام آوری در انتخابات وجود ندارد. ساختاری که بخواهد الزام بیاورد نه بین اصلاح طلبان و نه بین اصول گرایان وجود ندارد.

الآن بسیاری از آسیب های کشور ناشی از بی قانونی ها، بی نظمی ها و بی برنامگی است
کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که شعار خود را بیشتر توضیح دهید، گفت: باور من این است که تحول در جامعه ما نیازمند نظم، برنامه و قانون مداری است. الآن بسیاری از آسیب های کشور ناشی از بی قانونی ها، بی نظمی ها و بی برنامگی است. بر بی برنامگی و بی نظمی بد اخلاقی هم اضافه شده است. راه حل این است که از این مسیر انحرافی برگشته و به اخلاق و قانون باز گردیم. از این جهت شعار قانون را مطرح کردم. هدف از برنامه ما این است که دولت قانونمند شود. در دولت قانون مند مردم ثروتمند خواهند شد که دیگر نیازمند یارانه نباشند؛ البته ما یارانه ها را افزایش خواهیم داد ولی قرار نیست مردم تا آخر با یارانه زندگی کنند. اگر دولت قانونمند شود و توان مالی مردم بالا برود حتماً کشور توانمند خواهد شد و ما می توانیم دیپلماسی خود را تقویت کنیم. امروز قدرت در دنیا اول اقتصاد و دوم انسجام و وحدت آن ملت است که اگر وجود داشته باشد دیپلماسی هم موفق عمل خواهد کرد.

وی در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا از اعضای دولت نهم و دهم استفاده خواهید کرد، گفت: من دوستان زیادی در دولت دارم که با سواد، زحمتکش و کارآمد هستند و اگر موفق شوم این دوستان در دولت حضور خواهند داشت.
پورمحمدی در پاسخ به یکی از رسانه های محلی مبنی بر این که آیا رئیس جمهور فعلی در کابینه شما هست یا خیر، گفت: عرف نبوده که رؤسای جمهور قبل در کابینه حضور داشته باشند. شأن آنان نیز این نیست که در کابینه حضور داشته باشند.

انتقادهای من به دولت مستند بوده و ژست انتخاباتی نیست
عضو ائتلاف اکثریت اصول گرایان در پاسخ به سؤال یک خبرگزاری اصلاح طلب که پرسید شما اخیراً انتقادات مختلفی از دولت و برنامه های دولت داشتید. این انتقادات شائبه ای ایجاد می کند که این یک ژست سیاسی است که قبل انتخابات گرفته می شود. نظر شما در این خصوص چیست؟ گفت: انتقادات من اخیراً نبوده است. وظیفه من نقد فعالیت های دولت است. دیگران باید پاسخ دهند که چرا تغییر رویکرد دادند. به عنوان رئیس سازمان بازرسی نقاط منفی و آسیب دولت را تذکر داده و نقاط مثبت آن را تقدیر می کنیم. انتقادهای بنده همیشه مستند است بنابراین ژست انتخاباتی نیست. چون انتقادهای من مستند و همراه دلیل است، واقعی است. به خصوص این که در سازمان بازرسی کارهای کارشناسی دقیق انجام می دهیم و همه این ها به صورت مکتوب و با اقامه ادله و آمار وجود دارد. تمام این معضلات قطعاً قابل رفع است. کشوری که این همه ظرفیت دارد می تواند در آن کار کرد و معضلات را به حداقل رساند. البته تحریم ها مقداری کار را دشوار کرده ولی در عوض انگیزه ما را افزایش داده است.

باید تحریم ها را متوقف کرد
وی با بیان این که باید تحریم ها را متوقف کرد، گفت: دوم این که باید ائتلاف در تحریم را با طراحی هدفمند و مراودات خاص با برخی کشورها بشکنیم. باید از ائتلاف فعلی کشورهای تحریم کننده بکاهیم. نکته سوم این که با دیپلماسی فعال و قوی فضای تحریم را حداقل در فضای روانی کند کنیم. فضای روانی باعث کاهش نشاط عمومی می شود.

در برنامه های انتخاباتم به اقتصاد بسیار توجه شده است
پورمحمدی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که برنامه شما در زمینه اقتصادی و تحریم ها چیست، خاطرنشان کرد: بحث اقتصاد بحث اول مملکت است. بدون تردید دولت آینده باید تمام فعالیت های خود را حول توسعه و پیشرفت اقتصادی متمرکز کند. محور اقتصاد نیز تولید است و سرمایه ها باید به سمت تولید سوق داده شود. اگر به اقتصاد هوشمندانه با برنامه ریزی دقیق پرداخته شود می توانیم گام های بلندی در حوزه فرهنگی، خدماتی، نیازهای اجتماعی برداریم. محور اقتصاد است که رکن تحول و عبور از شرایط فعلی است. در برنامه های خود به اقتصاد بسیار توجه شده است. این برنامه به صورت عمومی منتشر شده و در دسترس عموم قرار گرفته است.

رسانه ها دولت را پاسخگو می کنند
وی درباره وضع فعلی مطبوعات و نگاهش نسبت به مطبوعات بعد از رسیدن به کرسی ریاست جمهوری که محور سؤال بعدی بود، گفت: اولاً من این تحلیل را قبول ندارم که مثلاً الآن به مطبوعات ظلم می شود. برخی برخورد ها درست نیست ولی این که کلی گفته شود به مطبوعات ظلم شده است. آنقدر الآن مطبوعات و رسانه در گرایش های سیاسی مختلف داریم که منجر به فضای آزاد انتقاد شده است. تا امروز هیچ گاه دولت این قدر زیر ذره بین نبوده است. مطبوعات آزاد لازمه پیشرفت کشور است. رسانه ها هستند که دولت را پاسخگو می کنند. با رسانه های آزاد اعتماد سازی عمومی می شود. البته با ایجاد احساس مسئولیت طرفینی.

اقتصاد کشور به زیرساخت نیاز دارد نه به گسترش خدمات
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به سؤال خبرگزاری دولتی ایرنا که می گفت: با توجه به این که شما یک سابقه امنیتی داشتید و یک سابقه وزارت کشور فکر می کنید الزامات انتخابات آینده چیست؟ استان های کشور مخصوصاً استان هایی که در اقتصاد مملکت تأثیر گذار است در رنکینگ کاری شما چه جایگاهی دارد. وی در پاسخ به این سؤال گفت: حس مشارکت عمومی و این فرمایش رهبری که فرمودند حماسه سیاسی برداشت من این است که این فضا شرایط انتخاباتی ما را مثبت، قوی و با مخاطرات کم روبرو خواهد کرد. باید به اقتصاد کشور جدی پرداخت. اگر خوب بپردازیم همه منتفع خواهند شد. یکی از دغدغه های ما این است که این استان و آن استان گفته می شود و نگاه ما از توسعه به خدمات کاهش می یابد. امروز اقتصاد کشور به توسعه زیرساخت ها نیاز دارد نه به گسترش خدمات. خدمات هزینه بر و تولید ظرفیت ساز است. برای این که اقتصاد کشور رشد کند باید به استان هایی که ظرفیت تولید دارند باید بیشتر توجه شود.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: ان شاءالله مسئولان با دغدغه و حواشی کمی انتخابات را برگزار کنند. برخی حرف و حدیث ها وجود دارد ولی نهادهای نظارتی نظارت می کنند.
وی در پاسخ به سؤالی که ملاک شما برای تعیین استاندار چیست، گفت: در دولت نهم، در تعیین استانداران من سهمی داشتم که همان سهم من نگاهم را نشان می دهد. بنده سعی کردم اگر چهره توانمند بومی وجود داشت، آن را به عنوان استاندار معرفی کنم. بسیاری از مدیران فعلی را افراد شایسته و توانمند می دانم و اگر مورد اقبال مردم قرار دارند حتماً در سیستم باقی خواهند ماند. چرا که از نظر فکری و سلیقه سیاسی مشکلی با همدیگر نداریم.

پورمحمدی در پاسخ به سؤال یک خبرنگار محلی مبنی بر این که آیا کابینه شما مشخص است یا خیر، گفت: در صورت پیروزی تا حد زیادی افراد اصلی کابینه ام را مشخص کرده و یا حداقل دایره را محدود کردم. اما واقع امر این است که طیف گسترده ای از نیروها بین کاندیداها مشترک هستند و مایل نیستند اسم شأن مطرح شود و برخی شأن هم چون قرار است با دیگر کاندیداها همکاری کنند حاضر نیستند نامشان از سوی کاندیدای دیگر برده شود. از این جهت احتیاط می کنیم که اسمی از افراد نبریم. الآن اوضاع پراکنده است ولی اگر زمان جلو برود ممکن است این موضوع اتفاق بیفتد.

من شیخ عملیاتی هستم
یکی از خبرنگاران می گفت شما در جریان خیلی از پرونده ها هستید قول دهید اخلاق اسلامی را رعایت کرده و مانند احمدی نژاد بگم بگم در کشور راه نیندازید. گاهی اوقات نیز شنیده می شود اگر فلانی کاندیدا شود مگر آنکه از جنازه من عبور کند که تایید صلاحیت شود. این حرف ها آیا به معنای تک صدایی سیاسی نیست؟ ، که عضو ائتلاف اکثریت اصول گرایان پاسخ داد: اگر بنا بود از اطلاعاتی که داریم علیه این و آن و یا متشنج کردن فضای کشور استفاده کنیم، تا امروز استفاده می کردیم. این موضوع را قانونی و اخلاقی نمی دانیم. خیلی از اطلاعات خام و پخته نیست. متأسفانه خیلی اوقات می بینیم برخی اطلاعات به افراد می رسد با وجود این که خام و نهایی نیست، ولی دست به اعلام عمومی آن کرده و فضای کشور را متشنج می کند.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به سؤالی که شما فرمودید من شیخ امنیتی هستم، گفت: بنده گفتم من شیخ عملیاتی هستم.

سفرهای نمایشی، پروعده و کم محصول مضر است
کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سؤالی که با توجه به بریز و بپاش سفرهای استانی دولت، جایگزین شما برای سفرهای استانی چیست، گفت: سفرهای استانی حتماً ضروری و مفید است و هیچ گزینه جایگزین آن ندارم. این کار خوب است ولی منهای بریز و بپاش های آن. رفت و آمدهای نمایشی، شکلی، پرهزینه، پروعده و کم محصول مضر است و باید از آن پرهیز شود. اما سفر مدیران حتماً مفید است. این سفرها ذهنیتی به مدیران می دهد که با دیدن عکس و فیلم و گزارش خوانی به دست نمی آید.

اگر به مدیریت اجرایی کشور راه پیدا کنم، تلاش می کنم که نظارت پذیر باشم
وی در پاسخ به سؤالی که به عملکردتان در سازمان بازرسی چه نمره ای می دهید، گفت: جنس نمره دانشجو و دبیرستانی و مدرسه ای فرق می کند. من به سازمان بازرسی نمره خوب می دهم. ولی اجازه دهید به خودم نمره ندهم تا حمل بر خودستایی نشود. سازمان بازرسی یک سازمان بسیار کوچک است. از نظر نیرو و امکانات سازمان بازرسی کوچک است. ولی از نظر حجم عملیات و تأثیرگذاری خیلی بزرگ تر از نیرو و امکاناتش است. یعنی در ازای هر واحد نیرو و سرمایه سازمان بازرسی ده واحد خدمات می دهد. مشکل نظارت و بازرسی، انجام بازرسی و نظارت نیست، بلکه نظارت پذیری است. اول باید مشکل نظارت پذیری دستگاه ها را حل کرد. متأسفانه الآن با چنین نوع رفتارهایی مواجهیم. کار سازمان بازرسی مانند کار یک پزشک است که تنها نسخه می پیچد و بیمار است که باید به این نسخه عمل کرد. نهایتاً سازمان بازرسی کل کشور گزارش خود را به دادگاه می فرستد و کار دیگری انجام نمی دهد. اما اگر بنده به مدیریت اجرایی کشور راه پیدا کنم، تلاش می کنم که نظارت پذیر باشم؛ چرا که اگر رئیس جمهور در کشور نظارت پذیر شد و به همکاران خود آموخت و از نقد و نظارت استقبال کرد همکاران او نیز نقد و نظارت را خواهند پذیرفت. اما اگر رئیس جمهور بی نظم و بی قانون شود نباید از دستگاه های دیگر انتظار داشت.

بازرس کل کشور افزود: بازرسی سطوحی دارد. سازمان بازرسی کل کشور، بازرس عالی است که روی کلان برنامه بازرسی می کنیم. سازمان بازرسی، بازرس اداره نیست. ما حداکثر در یک استان ۲۰ نفر نیرو داریم و با این امکانات قادر نخواهیم بود روی هر اداره نظارت داشته باشیم. از سوی دیگر وظایف ما مشخص است؛ سازمان بازرسی در خصوص تخلفاتی که در ادارات رخ می دهد مسئول نیست بلکه به صورت رندم و تصادفی بازرسی انجامی دهد. بازرسی های موردی وظیفه بازرس و بخش نظارتی آن دستگاه دولتی است. بر بخش خصوصی و بازار نیز نظارت نداریم و آن دستگاه برای خود بازرس دارد. بحث دیگر این است که قرار نیست که مدیران و کارمندان ما در ادارات تخلف کنند. این منطق اشتباه است. اگر همه مردم از قانون تخلف کنند اگر هزار پلیس هم بگمارید جوابگو نیست. باید همه از قانون تبعیت کنند و اگر یک نفر تخلف کرد، پلیس با او برخورد کند. مدیر دستگاه ها اولین ناظر عملکرد آن دستگاه است و اگر او تخلف کرد دیگر کاری نمی توان کرد.

یکی از خبرنگاران گفت بنده مدت زیادی در ستاد مردمی آقای احمدی نژاد فعالیت کرده ام ولی متأسفانه بعد از آنکه ایشان به ریاست جمهوری رسید به وعده های خود توجه نکرد و برخی افراد در سایه را به جایگاه های استانی گمارد و به سایرین توجه نکرد، با اشاره به اختلافات خود با رئیس جمهور بر سر استاندار اسبق بوشهر گفت: در زمان وزارت کشور آقای افراشته از سوی آقای احمدی نژاد به من معرفی شد. ولی بنده شناختی از ایشان نداشتم و دیدم سابقه وزارت کشوری ندارد مخالف این گزینه بودم ولی بعداً پذیرفتم. عملکرد ایشان در دوره استانداری موفقیت آمیز بود. به همین خاطر وقتی از من خواسته شد که ایشان را کنار بگذارم مقاومت کردم و یکی از اختلافات من با رئیس جمهور سر مقاومت در برابر دستور برکناری استاندار شما بود.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ارتباطات من در سراسر کشور قوی است. در هر استانی با مدیران قوی آن استان آشنا هستم و این طور نیست که افراد به من تحمیل شود.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که چند درصد احتمال موفقیت در انتخابات را دارید، گفت: از امید بپرسید و از احتمال نپرسید. امیدمان زیاد است.

پورمحمدی در خصوص تعبیر یکی از خبرنگاران راجع به یکی از چهره های عضو جریان موسوم به انحرافی گفت: ما باید حرمت ها را نگه داریم. اگر دیگران حرمت ما را نداشتند اخلاق اسلامی اقتضا می کند که ما برخورد خوبی داشته باشیم.

وی در پاسخ به سؤالی که نظر شما درباره جدایی عسلویه از بوشهر چیست، گفت: انتزاع عسلویه از بوشهر حتماً تصمیم غلطی است و هیچ نقطه مثبتی در آن وجود ندارد. اگر عسلویه و ظرفیت های دیگر بوشهر را احیاء کنیم ضمن این که تمام نیروهای متخصص استان جذب خواهند شد بلکه برای استان های هم جوار هم ظرفیت خوبی ایجاد خواهد شد.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سؤالی که رقیب اصلی خود را چه کسی می دانید، گفت: هنوز زود است. ولی ما همه رقیب های خود را مهم می دانیم. چرا که مردم ایران نشان دادند که خارج از تحلیل ها در میدان رقابت عمل خواهند کرد. از این جهت باید خیلی هوشمندانه عمل کرد.

این نشست خبری در محل هتل پرواز بوشهر برگزار شد. تصویر بنر پشت سر این نشست خبری که از سوی کمیته استقبال مردمی حجت الاسلام پورمحمدی نصب شده بود، این نوشته زیبا نگاشته شده بود که « سرزمین آلاله ها تو را می خواند» .