کد خبر: 9031

حجت الاسلام شجونی می گوید: " حرف های حزب اللهی ۸۴ احمدی نژاد خیلی فرق دارد با حرف های لیبرالی او در سال ۹۲. اینها را که انسان بررسی می کند، نقاط منفی او را متوجه می شود" .

تا همین یک سال قبل با ۳ ویژگی خاص شناخته می شد؛ ویژگی هایی که شاید این روزها در افراد دیگری هم باشد ولی شدت و غلظتش به او نخواهد رسید.

« مخالفت سرسختانه با هاشمی رفسنجانی» ، « موضع انقلابی علیه فتنه و فتنه گران» و « حمایت از آقای احمدی نژاد» این ویژگی هاست که اگرچه ۲ ویژگی ابتدائی اش را همچنان با همان غلظت حفظ کرده ولی درباره ویژگی سومش به جرات می توان گفت که تغییر موضع داده است و می گوید که ما هوادار احمدی نژاد بودیم ولی ریزش کردیم؛ ما تغییر نکردیم ولی عملکرد رئیس جمهور تغییر کرده است.

این روزها دیگر حجت الاسلام جعفر شجونی که برای رای آوردن آقای احمدی نژاد به بیش از ۱۰ استان کشور سفر کرده بود، مانند خیلی های دیگر از احمدی نژاد حمایت نمی کند و نسبت به عملکرد او انتقاد دارد. بر همین اساس با این عضو جامعه روحانیت مبارز به گفت و گو نشستیم تا نقاط مثبت و منفی دولت های نهم و دهم را برشمارد.

او هرچند که نسبت به برخی عملکردهای رئیس جمهور انتقاد دارد ولی همچنان این دولت را بهترین دولت در قیاس با دولت آقای هاشمی و آقای خاتمی می داند و بر همین اساس برای دولت هاشمی نمره ۱۲، دولت خاتمی نمره ۱۰ و دولت احمدی نژاد نمره ۱۸ را درنظر می گیرد.

متن زیر ماحصل گفت و گوی ما با حامی سابق احمدی نژاد و منتقد امروز اوست:

***لجبازی کمر رئیس جمهور را شکست***

  ویژگی های مثبت و نقطه قوت دولت نهم و دولت دهم و شخص رئیس جمهور در ۸ سال گذشته چه بوده است؟

- شجونی: در تبیین ویژگی های دولت آقای احمدی نژاد اولین ویژگی را می توان پُر کاری دولت دانست. این دولت به همراه کابینه به تمام نقاط محروم کشور و روستاها سفر کرده است. در این سفرها مصوباتی داشته و با ساخت جاده، تونل و سایر امکانات، مناطق محروم را از وضعیت سابق بیرون آورده است.

یکی دیگر از نقاط قوت دولت، پروژه مسکن مهر بوده است.

***بی توجهی به قانون و مراجع, تعیین خط قرمز و اعطای نشان فرهنگ به مشایی از نقاط ضعف احمدی نژاد***

اما متاسفانه این دولت چند پوئن منفی نیز داشت. یکی از نکات ضعفش این است که به مسائل قانونی زیاد توجهی نمی کرد. همانطوری که نسبت به مراجع تقلید و علما همین روش را داشته است. مخصوصاً برای خودش یک مسائل قرمزی درنظر گرفته است.

یکی دیگر از نکات منفی دولت این بود که به مشائی که ضد فرهنگ بوده است، مدال فرهنگ داد.

یکی دیگر از نقاط منفی این است که متاسفانه لجبازی کمر رئیس جمهور را شکست. ما هم آدمی نیستیم که بخواهیم به ایشان توهین کنیم. خود من شخصاً ۱۰ استان کشور رفتم تا برای احمدی نژاد تبلیغ کنم. تبلیغ من برای این بود که ایشان آرمان ها و اهداف خوبی داشت و مانند حضرت امام (ره) صحبت می کرد.

***دولت خوش خوشانش شده***

جشن اخیر در استادیوم آزادی از دیگر نقاط منفی دولت است؛ بعضی ها می گویند که دولت خوش خوشانش شده است. حیف است که آقای احمدی نژاد در آخرین هفته های دولت بیاید و چنین مهمانی چند ده هزار نفری برگزار کند که به قول آقای باهنر ۵۰ میلیارد تومان از بودجه این مملکت خرج کند. مردم این خرج و مخارج را قبول ندارند و راضی نیستند.

***دولت باید با متانت خداحافظی کند نه اینکه کاندیدا معرفی کند***

به نظر من دولت باید با متانت و احترام خداحافظی کند نه اینکه به فکر بیفتد که این دولت ۸ ساله نیست و ۱۲ ساله است و باز می خواهیم در قدرت بمانم یا کاندیداتوری معرفی کنم.

اینکه دولت وعده بدهد که یارانه ها را ۵ برابر می کند و اعلام کند که عده ای نمی گذارند، در شان دولت نیست که بخواهد از بیت المال برای انتخابات خرج کند و کسی را از طرف خود بر سر کار بیاورد.

***امیدوارم در پایان دولت احمدی نژاد نقاط ضعف دیگری پیش نیاید***

ما با مردم سرکار داریم و این مسائل را جزو نقاط ضعف دولت می دانیم. امیدواریم که در پایان دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، دیگر نقاط ضعف جدید پیش نیاید.

  مقام معظم رهبری مردمی بودن، سفرهای استانی، پرکاری، شجاعت، استکبارستیزی و عدالت طلبی را جزو ویژگی های مثبت دولت برشمردند. آیا این ویژگی ها در تمام عمر دو دولت احمدی نژاد یکسان بوده است؟

- شجونی: این ویژگی ها در دولت بوده است اما این اواخر پوئن های منفی در کارش دیده شده است. مقام معظم رهبری هم فرمودند که جبنه های مثبت رئیس جمهور ان شا الله در ریاست جمهوری آینده باشد و جنبه های منفی اش نباشد. رئیس جمهور باید ولایتمداری اش قوی باشد.

***احمدی نژاد از اجرای قانون خوشش نمی آید***

  آقای احمدی نژاد در ابتدای حضورش در دولت تاکید زیادی بر ارتباط مجلس و دولت داشت. به عنوان مثال پس از عدم رای مجلس به چند وزیر دولت، رئیس جمهور گفت بررسی مجلس موشکافانه بود. اما رفته رفته این ارتباط تیره شد تا جائی که دولت در سال ۸۶ گفت مجلس با وضع قوانین نمی تواند تصمیمات دولت را وتو کند. نهایتا در سال ۸۹ نیز گفت که مجلس در راس امور نیست. چرا رئیس جمهور با مجلس زاویه پیدا کرد؟ آیا این مسئله را می توان به عنوان یکی از نقاط ضعف رئیس جمهور برشمرد؟

- شجونی: این هم نقاط منفی و مثبت دولت است. دلیل زاویه پیدا کردن احمدی نژاد با مجلس برای این است که رئیس جمهور از اجرای قانون خوشش نمی آید و می خواهد خودش هرچه فرمودند، فرموده باشند. این جنبه های منفی اش خیلی بد است.

***حرف های حزب اللهی احمدی نژاد ۸۴در سال به حرف های لیبرالی در سال ۹۲ تبدیل شد***

حرف های حزب اللهی ۸۴ احمدی نژاد خیلی فرق دارد با حرف های لیبرالی سال ۹۲. اینها را که انسان بررسی می کند، نقاط منفی دولت را متوجه می شود.

***اسامی مفسدین در جیب احمدی نژاد چه می کند؟ ***

  برخورد دولت با پدیده فساد با توجه به اینکه آقای احمدی نژاد از ابتدای دولتش گفت که دست رانت خواران را از اقتصاد کشور کوتاه می کند و اولتیماتوم هایی که به مفسدین می داد، چگونه بود؟ این مسئله جزو نقاط مثبت دولت و رئیس جمهور است یا جزو نقاط ضعف؟

- شجونی: آقای احمدی نژاد در ابتدا به مفسدین اقتصادی اولتیماتوم می داد و می گفت اسامی ۳۰۰ نفر در جیب من است. اسامی مفسدین در جیب او چکار می کند؟ بعد به رئیس جمهور گفتند این اسامی را ارائه بده اما یک مسائلی پیش آمد.

***هوادار احمدی نژاد بودیم اما ریزش کردیم***

  آیا رابطه ای بین ریزش هواداران آقای احمدی نژاد و حضور آقای مشائی در دولت پس از حکم حکومتی رهبر انقلاب وجود دارد؟ علل ریزش آرای اجتماعی و هواداران احمدی نژاد چیست؟
- شجونی: بله! همه ما هوادار آقای احمدی نژاد بودیم و حالا ریزش پیدا کردیم. ما تغییر نکردیم ولی عملکرد رئیس جمهور تغییر کرده است.

***مشایی کیست که زیر آسمان ایران آتش به پا کرده است***

مگر آقای مشایی کیست که در زیر آسمان ایران آتش به پا کرده است. نه مراجع و نه جامعه روحانیت و هیچ کس از او راضی نیست. معلوم نیست که این شخص هانری کورمن یا پروفسور است که خط قرمز آقای رئیس جمهور شده است. هر جای دنیا هم که می رود، این فرد را با خود می برد و نشان می دهد.

***آبروی دولت احمدی نژاد فدای مشایی شد***

سوال من این است که این مشائی چه تافته جدا بافته ای است که این دولت آبرویش را فدای ایشان کرده است؟

جدای از بحث دولت احمدی نژاد اگر بخواهیم بین ۳ دولت آقای هاشمی، خاتمی و احمدی نژاد مقایسه ای انجام دهیم، چه شباهت هایی بین این ۳ دولت است؟

- شجونی: همه این دولت ها باعث غم و غصه رهبری شدند. آن دولت ها هم باعث غصه رهبری شدند. آنها هم استکبار داشتند و مدیرانشان حرف گوش کن نبودند و به دنبال معیشت های فوق برنامه بودند. کارهای فرهنگی شان درست نبود. فقط دنبال تعریف و تمجید و امیرکبیر درست کردن و… بودند. در مجموع همه دولت ها نمرات منفی داشتند.

***نمره دولت های هاشمی, خاتمی و احمدی نژاد***

اگر بخواهیم به عملکرد هر دولت جداگکانه نمره بدهیم، شما چه نمره ای به دولت آقای هاشمی؟ ، خاتمی و احمدی نژاد می دهید؟

- شجونی: به دولت آقای هاشمی نمره ۱۲، به دولت آقای خاتمی نمره ۱۰ و به دولت آقای احمدی نژاد نمره ۱۸ می دهم.

  اگر بخواهید به دولت اول و دوم احمدی نژاد نمره دهید، چه نمره ای به هر دولتش می دهید؟

- شجونی: نمره دولت اول ۲۰ بود ولی دولت دوم ۱۶ یا ۱۷.

  به نظر شما رئیس جمهور آینده باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

- شجونی: رئیس جمهور بعدی باید نقاط مثبت احمدی نژاد را داشته باشد و نقاط منفی او را نداشته باشد.