کد خبر: 9181

کواکبیان مطرح کرد:

دبیر کل حزب مردم سالاری با تاکید براینکه ظالم ترین ظالمان نیز می گویند عدالت خوب است، گفت: در کشورمان عدالت گو زیاد اما عدالت جو کم است.

مصطفی کواکبیان عصر سه شنبه میهمان دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا بود تا به سئوالات آنان در مورد برنامه هایش برای انتخابات پاسخ داده و به روشن گری بپردازد.

کواکبیان که سخنانش را با ضرورت حضور دانشجویان در انتخابات آغاز کرد، ادامه داد: در اویل انقلاب این دیدگاه وجود داشت که سیاست باید از قدرت جدا باشد که امام نیز با احساس وظیفه این دیدگاه را توطئه خواند.

نباید به عوام فریبی و جوزدگی رای دهید

وی ادامه داد: مشارکت حداکثری در انتخابات به نفع کشور است و بگزیدن فرد اصلح تکلیفی بردوش ماست و شما نباید به عوام فریبی و جوزدگی رای دهید.

وی گفت: امام خمینی کشور را در نه در انحصار روحانیت می دانست و نه در اختیار دولت و همه می توانند در انتخابات شرکت کنند.

کواکبیان که دولت خود را اخلاق معرفی می کرد، در تفسیر این عنوان گفت: اخلاق شامل رسالت های نظام جمهوری اسلامی که علاوه بر تامین نیازهای مردم باید به تحقق معنویت و رشد فضایل اخلاقی در جامعه بینجامد.

وی ادامه داد: اگرحتی دولت رفاه نیز ایجاد کنیم در کنار آن نباید از توجه به فضیلت های اخلاقی دور شویم.

رئیس جمهور باید خود را وقف مردم کند

وی با تاکید براینکه رئیس جمهور باید خود را وقف مردم کند، عنوان کرد: یکی از وظایف رئیس جمهور مروج اخلاق بودن در جامعه است.

کواکبیان روی دادن بیشترین بی اخلاقی ها در کشور را در حوادث سال ۸۸ بر شمرد و اذعان کرد: لجبازی ها همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به سخنان رئیس جمهور در سفر استانی خود به استان خوزستان، گفت: رئیس جمهور می گوید من پرونده هایی دارم که رو خواهد کرد، پس کی این اتفاق می افتد، اگر واقعیت دارد پس چرا در این هشت سال رو نکرده اید و در جیب خود نگاه داشته اید.

وی که این ادعاها را ناشی از مسائل انتخابات می دانست، عنوان کرد: دولت اخلاق دارای اقتصاد پیشرفته، خدمت بی شائبه و به دنبال اصلاحات همه جانبه خواهد بود.

وی تاکید کرد: دارای۵۰ برنامه در بخش های مختلف اقتصادی، فرهنگی، زیربنایی، امور بین الملل و اجتماعی هستم.

هر جامعه ای عدالت در آن بیشتر باشد دینی تر نیز هست

دبیر کل حزب مردم سالاری که روح حاکم بر برنامه های خود را قانون اساسی و برنامه پنج ساله توسعه بر می شمرد، عنوان کرد: هر جامعه ای عدالت در آن بیشتر باشد دینی تر نیز هست.

وی با اشاره به اینکه هر چه قوه قضاییه عادلانه تر برخورد کند در جامعه نیز عدالت بهتری برقرار خواهد شد، بیان کرد: به کثرت در دولت دکتر احمدی نژاد در زمینه های مختلف بی عدالتی روی داده است.

وی با بررسی طرح دولت برای پنج برابر کردن یارانه ها با بیان اینکه به سختی توانسته ایم بودجه جاری کشور را جمع وجور کنیم، عنوان کرد: با این نوع پرداخت یارانه قشر متوسط جامعه سرکوب شده و به فرودست نزدیک تر می شود.

نباید مردم را صدقه سری بار آورد

وی بیان کرد: باید به سمتی رفت که این زائده اقتصادی از کشور حذف شود و نباید مردم را صدقه سری بار آورد.

در فقر مساوات ایجاد شده است

وی با اشاره به اینکه رشد نقدینگی در هشت سال گذشته باعث ایجاد تورم ۴۵ درصدی در کشور شده است، ادامه داد: هم اکنون ۴۷۲ میلیارد تومان در کشور نقدینگی وجود دارد وباید گفت که به جای توزیع ثروت توزیع فقر کرده ایم و در فقر مساوات ایجاد شده است.

وی ریشه مشکلات کشور در بخش حقوق بشر، پرونده هسته ای و تحریم ها را در مخاصمه بودن با آمریکا بر شمرد و اظهار داشت: این رابطه الی الابد نمی تواند این گونه بماند و باید با موضع عزت، حکمت و اقتدارملی، کارشناسانه موضوع را در شش ماه حل کرد.

رابطه با آمریکا نیز با نظر رهبری باید برقرار شود

وی بیان کرد: باید در مذاکرات خط قرمز ها رعایت شود و رابطه با آمریکا نیز با نظر رهبری برقرار شود.

این کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری با اشاره به اینکه بی برنامگی در برنامه های وزارت امور خارجه دیده می شود، تاکید کرد: با برقراری احتمالی رابطه دیگر قطع نامه جدیدی بر ضد ما صادر نمی شود ؛ عرب ها نمی توانند هر غلطی که می خواهند بکنند و در این بین اسرائیل بیشترین سود را از قطع ارتباط ما با آمریکا می برد.

باید در عرصه بین المللی به دنبال دوست بود

وی با اشاره به اینکه باید در عرصه بین المللی به دنبال دوست بود، ادامه داد: آن موقع می توانستیم جلوی صدور قطع نامه ها را بگیریم گفتیم که آنقدر قطعنامه صادر کنید تا قطعنامه دانتان پر شود اما حالا که می بینیم قطعنامه ها مشکل ایجاد کرده می گوییم مذاکره می کنیم.

وی در پاسخ به سئوال دانشجویی که پرسیده بود چطور در حالی که در انتخابات مجلس شورای اسلامی رای نیاورده اید امید به کسب رای در انتخابات ریاست جمهوری هستید، بیان کرد: بالای ۳۵ درصد افزایش رای داشتم و رای من کم نشده و دکتر احمدی نژاد نیز خود در انتخابات شورا های شهر وروستا رای نیاورد.

این صندلی قدرت چه چسبندگی دارد

وی تاکید کرد: نمی دانم که این صندلی قدرت چه چسبندگی دارد که دولت آن را ول نمی کند.

کواکبیان با اشاره به برگزاری جشن ۱۲۰ هزار نفری حامیان دولت گفت: به گفته خودشان ۴۰ میلیارد تومان هزینه کردند تا بیایند و بگویند توپ، تانک، فشفشه، نهار ما چی می شه.

جریاناتی که اقدام به اغتشاش کردند اطلاح طلب نبودند

وی در خصوص مواضع خود با فتنه گران سال ۸۸ گفت: اولین نفری از اصلاح طلبان بودم که موضع گیری کردم وجریاناتی که اقدام به اغتشاش کردند اطلاح طلب نبودند.

وی با اشاره به اینکه صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران بدترین عملکرد را در اطلاع رسانی این حوادث داشت، ادامه داد: وقوع تقلب در انتخابات را قبول ندارم.

وی عنوان کرد: معنی اصلاح طلبی ضدیت با نظام نیست بلکه باید در چهارچوب نظام به سامان دادن امور پرداخت.

ذات انقلاب اسلامی در امر به معروف ونهی از منکر است

وی خود را اصلاح طلبی که اصلاحات را در چهار چوب نظام پذیرفته معرفی و عنوان کرد: ذات انقلاب اسلامی در امر به معروف ونهی از منکر است.

وی روی دادن حماسه اقتصادی در کشور را نیازمند کارشناسان ومتخصصان این کار بیان کرد وگفت: چه ضرورتی برای حذف سازمان برنامه بودجه وجود داشت و اولین برنامه کاری ام احیا دوباره این سازمان است.

وی اذعان کرد: باید ریشه فساد در بخش های فرهنگی و اجتماعی ریشه کن شود و باید جلوی واردات بی رویه گرفته شده و بر سیاست های ارزی کنترل داشته باشیم.

تورم را درچهار سال به زیر ۲۰ درصد می رسانم

وی نوید داد: در صورتی که در انتخابات به عنوان رئیس جمهور برگزیده شوم تورم را طی چهار سال به زیر ۲۰ درصد می رسانم و میزان بیکاری را نیز به زیر ۱۰ درصد خواهم رساند.

نگاه هاشمی وخاتمی را نیز در راه رهبر کبیر انقلاب می دانم

وی با اشاره به اینکه تا تورم در جامعه وجود دارد این مشکلات نیز وجود خواهد داشت، گفت: هر گز از جبهه ملی حمایت نکردم و نگاه هاشمی وخاتمی را نیز در راه رهبر کبیر انقلاب می دانم.

وی که غنی سازی اورانیم پنج یا ۲۰ درصدی را در کل بی تفاوت می دانست، تاکید کرد: تولید این مواد برای کشور هزینه بالایی دارد که حتی خرید آن از خارج برای ما ارزان تر تمام می شود.

درخواست تعطیلی فردو بی معنی است

وی ادامه داد: درخواست تعطیلی فردو بی معنی است و این مرکز با بمباران نیز از بین نخواهد رفت.

وی با اشاره به لزوم نظارت جمعی در جامعه با فعال شدن احزاب و مطبوعات، عنوان کرد: تحقق این نظارت می تواند به تحقق به واقعیت پیوستن اصل هشتم قانون اساسی بیجامد.

حداقل سه زن در کابینه من به عنوان وزیر معرفی خواهند شد

وی با تاکید براینکه با تشکیل دولت اخلاق اصل هشتم قانون اساسی دیگر مغفول نخواهد ماند، بیان کرد: حداقل سه زن در کابینه من به عنوان وزیر معرفی خواهند شد.

کواکبیان با اشاره به اینکه اکثر تشکل های اطلاح طلبی در دانشگاه های کشور یا مجوزشان لغو شده ویا فعالیتی نمی کنند، ادامه داد: باید فضای دانشگاه پر از شور ونشاط باشد وتشکل ها بتوانند در حاشیه قانون فعالیت کنند.

باید دانشگاه از پادگان متفاوت باشد

در این هنگام بخشی از دانشجویان اقدام به اعتراض به درخواست حراست دانشگاه بوعلی از آنان برای دریافت کارت نمودند که موجب برهم ریختن جو سالن شد و کواکبیان که سخنانش با فراز وفرود همراه بود، گفت: باید دانشگاه از پادگان متفاوت باشد.

وی با اشاره به اینکه باید روابط عادلانه و در چهارچوب موازین بین المللی با دیگر کشور ها برقرار کنیم، گفت: در مقابل اصلاح طلبیکه بخواهد با نظام مقابله کند خواهم ایستاد و ما به دنبال بر اندازی نیستیم واین نگاه را نداریم.

اصلاح طلبان در انتخابات بر روی یک نفر به اجماع برسند

وی در پایان با اشاره به مسائل روی داده در انتخابات سال ۸۴ که موجب روی کار آمدن دکتر احمدی نژاد شد، گفت: اگر تنها ۵۰۰ هزار رای دکتر مهر علیزاده به کروبی اختصاص می یافت دیگر خبری از احمدی نژاد نبود و اگر قرار باشد اصلاح طلبان در انتخابات شرکت کنند باید بر روی یک نفر به اجماع برسند.